Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Optiune Prepay (in)activa in perioada de gratie?!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
A mai patit careva sa aiba o optiune activa dar sa nu o poatã folosi pentru ca s-ar afla in perioada de gratie?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa pateste oricine plateste optiune dar e in gratie, e normal.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdaniel:), on 28 august 2014 - 13:26, said:

A mai patit careva sa aiba o optiune activa dar sa nu o poată folosi pentru ca s-ar afla in perioada de gratie?
Da. Asa e la Orange.

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am patit si eu, doar o data pe luna. In ultima vreme s-a repetat in fiecare luna.Posted Image
La urmatorul apel isi revine instant. Ceva bug in sistem...

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu iti poti folosi nicio resursa cata vreme esti in perioada de gratie.

#6
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Pai in cazul acesta nu ar trebui sa cer o despagubire poate pentru faptul ca am platit 5 euro pentru o optiune valabila o perioade de x zile, dar care in ultima saptamana nu a mai putut fi folosita?

#7
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Daca perioada de gratie a inceput ulterior activarii optiunii, asa este, nu poti folosi beneficiile optiunii pana nu reincarci ca sa obtii o noua perioada de valabilitate.

Ca si comparatie, Cosmote te fura: iti reactiveaza automat optiunea chiar si in perioada de gratie, daca ai credit suficient! Orange nu face asta!

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postdaniel:), on 28 august 2014 - 14:12, said:

Pai in cazul acesta nu ar trebui sa cer o despagubire poate pentru faptul ca am platit 5 euro pentru o optiune valabila o perioade de x zile, dar care in ultima saptamana nu a mai putut fi folosita?
Daca extraoptiunea este activa (confirmata de mesajul primit de la 333 sau *133#) fa o reclamatie direct la Orange sau asteapta sa apara Orange Helper sa verifice situatia ta.

#9
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
In mesajul primit spune ca minutele, sms-urile si datele sunt valabile pana la sfarsitul zilei. Problema e ca de la începutul saptamanii primesc in mod constant mesajul cu "va aflati in perioada de gratie" si nu pot efectua apeluri. Eu ma gândeam sa trec peste o ora, doua pe la magazin sa incerc sa obtin un raspuns in scris pe care sa il folosesc la o eventuala plangere la ANPC.

Edited by daniel:), 28 August 2014 - 14:53.


#10
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
si eu care credeam ca romanii au descoperit telefonia mobila de cel putin 10 ani.....

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@daniel  Trebuia dupa prima zi sa faci reclamatie ca aveai dovada in mana. Azi in ultima zi, mi-e ca este tardiv.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Lesbianu, sper ca doar esti troll si nu vorbesti serios.
daniel:), ce ti-au zis in mesaj este perfect adevarat. Minutele/smsurile sunt valabile pana la sfarsitul zilei, nu ti le ia nimeni inainte. Daca nu stii cum functioneaza un prepay, asta e, nu e vina furnizorului de servicii.

Pe site-ul Orange, la oferta de optiuni, ti se precizeaza clar ca poti sa folosesti resursele doar in periaoda activa a contului.


    opțiunile se reactivează automat la fiecare 30 de zile, până la 3 septembrie 2014, dacă ai în cont un credit minim egal cu tariful opțiunii; cu câteva zile înainte de expirarea opțiunii primești un SMS care te anunță să-ți reîncarci contul pentru a beneficia în continuare de opțiune
    toate opțiunile pot fi activate și prin tichet de reîncărcare la orice punct de vânzare PrePay
    beneficiile incluse în opțiune sunt valabile 30 de zile și pot fi folosite doar în perioada activă a contului PrePay

Edited by AlexEn, 28 August 2014 - 15:26.


#13
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostAlexEn, on 28 august 2014 - 15:24, said:

Lesbianu, sper ca doar esti troll si nu vorbesti serios.
Bineinteles ca sunt troll!Posted Image

Omul a zis ca are extraoptiunea activa inclusiv azi. Daca minte, sau nu stie sa foloseasca cartela...nu este vina mea!
Teoretic cu extraoptiune activa nu ai cum sa fii inafara perioadei de active. Exceptie face Cosmote cum a spus SuPY mai sus. Practic, Dumnezeu cu mila!

#14
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Observ ca multora le convin practicile comerciale de genul "eu iti dau o teapa, tu imi dai o teapa" si probabil din aceasta cauza ofertele de telefonie si telefoane mobile se afla sub nivelul multor tari din Europa de Vest. Cat timp consumatorul mioritic prefera sa inghita diverse practici, precum omiterea anumitor informatii, taxe si tarife, prestatorul serviciilor va incerca sa obtina cat mai mult si astfel apar mirari de genul: "Cum de are atat de mult profit?". Noroc de concurenta, cat o mai fi si ea.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
ce este in cazul tau la ultima incarcare ai incarcat cu o valoare mai mica de 4 euro
mai aveai ceva credit in tel si ai incarcat pt completare de aici si diferenta cu activitatea contului vs valabilitate optiune
pierzi timpul cu reclamatie indiferent unde
este specificat ca activarea unei optiuni nu prelungeste valabilitatea contului

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdaniel:), on 28 august 2014 - 21:18, said:

Observ ca multora le convin practicile comerciale de genul "eu iti dau o teapa, tu imi dai o teapa" si probabil din aceasta cauza ofertele de telefonie si telefoane mobile se afla sub nivelul multor tari din Europa de Vest.

La preturi sintem in top (in topul bun) iar la servici stai linistit, sa-i vezi pe altii ...
Vodafone Spania nu reusise sa faca optiunea de internet sa se reinnoiasca automat, trebuia sa-i suni. Si citeodata mergea, citeodata nu, citeodata dura doua zile. Interogat creditul - costa. De aflat cind ti se termina valabilitatea si gratia - absolut imposibil. Si de pe site, si de pe telefon, gratis sau nu.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLesbianu, on 28 august 2014 - 15:51, said:

Bineinteles ca sunt troll!Posted Image


Just checking, nu se stie niciodata :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate