Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ca absolvent de liceul , pot primi ajutor de somaj daca nu m-am inregistrat in termenul prevazut de lege?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
E3manue3l

E3manue3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.07.2007
Din ce am citit eu pe net , se acorda indemnizatie absolventilor care in termen de 60 de zile de la absolvire nu si-au gasit un loc de munca sau nu au fost admisi la o facultate.
Eu ma regasesc in a 2-a categorie , nu am intrat la facultatea spre care m-am orientat.
Inca pot beneficia de ajutorul de somaj chiar daca au trecut 60 de zile de la data absolvirii?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu.
http://www.harghita.... 28.05.2014.htm

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu sper ca nu. La cati tin in spinare, de la parlamentari in jos ..
Ce dracu, au fost 60 de zile in care daca cineva chiar vroia, isi putea deplasa partea cu care gandeste...la oficiul unde sa predea actele..Nu a facut-o din puturosenie, sau alte activitati mai importante, asta e. Inseamana ca are din ce sa traiasca.

#4
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Doar dupa ce inveti sa pui virgula corect.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu prea vad de ce ai lua somaj daca nu ai platit somaj, dar in fine.

Dar cu 60 zile mi s-ar parea normal sa fie exact pe dos, adica daca n-ai gasit si n-ai gasit abia atunci sa te duci la ei. Da, poate sa existe o perioada de asteptare (sa zicem cit incerci sa cauti impreuna cu fortele de munca job) dar asta e altceva.

In mod normal daca lumea ar actiona logic ar trebui toti absolventii sa se duca si sa-si depuna actele cum termina. Nu conteaza ca aproape sigur faci facultate, nu conteaza ca ai o meserie ceruta si te descurci si deja cam stii ca o sa ai loc de munca, ar trebui toti sa mearga sa-si depuna actele.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 f300, on 28 august 2014 - 13:39, said:

Dar cu 60 zile mi s-ar parea normal sa fie exact pe dos
Pai si legea e formulata in coada de peste:

Quote

(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute la art. 16 lit. B), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca voi zbura de la job, Dne fereste, a 2-a zi o sa merg sa sparg usa de la oficiul fortelor de munca ca sa ma inregistrez ca somer.
Asta ca asa imi bage ajutorul de somaj cat mai repede, ca am facturi de platit....
Cum am iesit de acolo incep sa caut alt job. Dar in timpul asta stiu sigur ca o sa primesc niste banuti..
Daca Dzeu si Bafta vor face sa am un nou job, cum am semnat contractul, anunt urgent la oficiul de munca faptul ca sunt iarasi amploaiat si gata..
Vai ce complicat...Mai ales pt cineva care vorba aia, nici nu a fost angajat..Asa ca teoretic alte obligatii nu are..
Morala. Sa imi vorbesca cineva de rau tinerii de azi..Sa spuna despre ei ca e asa si pe dincolo..Nu, eu nu cred asta.....Da de loc..

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 f300, on 28 august 2014 - 13:39, said:

In mod normal daca lumea ar actiona logic ar trebui toti absolventii sa se duca si sa-si depuna actele cum termina. Nu conteaza ca aproape sigur faci facultate, nu conteaza ca ai o meserie ceruta si te descurci si deja cam stii ca o sa ai loc de munca, ar trebui toti sa mearga sa-si depuna actele.
pai cam asa se face acum. Primul lucru dupa bac, directia somaj. Tanarul in cauza a fost cu mai mult bun simt, a zis ca el da la facultate si ca intra, deci n-ar avea nevoie sa-si ia 2 luni de somaj. Dar pentru ca a picat, a inceput sa se intereseze de somaj si asa cum i s-a spus mai sus, din pacate, acum n-are nici facultate, nici somaj. Poate mai bine facea ca restul colegilor de generatie: se inscria la somaj imediat dupa bac.

Edited by Michidoo, 28 August 2014 - 16:49.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Michidoo, on 28 august 2014 - 16:48, said:

n-ar avea nevoie sa-si ia 2 luni de somaj
Oricum nu primea in aceste doua luni somaj ci dupa ce treceau acestea.

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mda, corect

#11
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
bad post .
scuze !

Edited by alexman6x6, 28 August 2014 - 23:30.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Putin imi pasa ca cineva va spune ca sunt rau. Dar copil clar nu mai sunt.
Nu-i asa ca rezultatele de la facultate s-au afisat la nicio o luna dupa bac? Si cand vezi ca aiavut ghinion, ce faci?
Nu-i mai bine sa ai o siguranta?
Ok, ies si nu mai intru.

#13
kingd95

kingd95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Bai baiatule esti penal rau. Normal ca nu. De ce dracu ai avea ajutor de somaj daca nu ai muncit in viata ta? Gandeste logic-ce garantie au astia ca tu chiar o sa iti cauti un loc de munca? Daca ar fi asa economia s-ar duce mult mai rau in jos decat este deja. Eu zic sa incerci sa faci bani pe fortele proprii,fara sa te mai gandesti cu ce smecherii sa poti lua bani de la stat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate