Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Punga infectie la radacina

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Este de mirare ca stomatologia nu a progresat mai deloc. E la fel ca acum 30 de ani. Spre exemplu daca ai infectie la radacina unui dinte, aproape interg, si stomatologul nu reseste sa-l trateze, dintele trebuie scos. Mai este metoda brutala prin care se poate scoate punga cu operatie pe gingie sau obraz.
Stie cineva daca as putea salva un dinte cu punga de puroi la radacina? Sau mai inventat ceva metode noi de curand? Am vazut ca in Ploiesti o clinica cu imagistica 3D, poate folosi asta la ceva?
Multumesc!

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mergi la un endodont.

#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Conteaza foarte mult sursa infectiei care genereaza puroi ! Daca radacina dintelui este sursa atunci doar metodele spuse de tine au efect !

#4
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
am si eu o masea asa de multi ani.. mi-a dat gaura in ea, apoi a tot intepat gingia cu un ac, a pus niste medicament cu seringa si a plombat. Cam o data la un an repet procedeul si e ok.. nu ma doare, mai simt uneori o durere surda dar practic singurul inconvenient e ca atunci cand dau cu limba simt radacina umflata mai putin sau mai mult.. de obicei dupa ce mananc e mai umflata, cand ma trezesc dimineata e cel mai putin umflata.

Stomatologia este intradevar foarte limitata, de ex. m-a durut o masea, am fost la stomatolog si i-am zis ca ma doare.. a gaurit-o, a curatat-o, a pus plomba provizorie, saptamana viitoare tot ma durea, iar a gaurit-o pe-acolo ce naiba i-a facut, saptamana cealalta tot asa si pana la urma mi-a insurubat un surub in gingie ca de la atata curatare se subtiasera de tot peretii maselei. Pentru o banala durere risti ca "tratamentul" sa te lase fara masea deloc, singurele arme impotriva durerii fiind freza si burghiul.. polizeaza pana nu mai are ce si pe urma ti-o scoate.. ramai si cu banii luati si fara masea :)

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cele mai bune metode de tratament sunt igiena sticta si controlul periodic preventiv.

Pentru ignoranta pacientilor inca nu s-a inventat nici un tratament...

#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
daca infectia ii intre radacini nu se mai poate face nimic :)

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@XORIAN_L Stomatologia a progresat enorm, insa nu te astepta la mari minuni de la un cabinet din scara blocului ce nu are nici macar o asistenta angajata.
Dupa cum ti s-a recomandat si mai sus, ai nevoie sa apelezi la un endodont, nu la un medic stomatolog generalist.

Imagistica 3D ajuta mult mai mult medicul endodont sa vad exact in ce masura acel dinte mai poate fi salvat si care ar putea fi planul de tratament cel mai bun.
Exista cabinete cu Computer tomograf, microscop, apex locator, ace rotative Ni-Ti, aparate de condensare cu gutaperca fluida.
Ca posibile variante de tratament ai asa:
1) tratament endodontic cu medicament intracanal (de cele mai multe ori hidroxid de calciu)
2) rezectie apicala (in functie de pozitionarea si intinderea chistului)
3) drenaj cu ajutorul unei canule (putin probabil sa gasesti pe cineva care sa faca asa ceva, plus ca este si inestetic)
4) extractie (+chiuretarea zonei infectate)

Edited by gumball3000, 28 August 2014 - 18:16.


#8
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Nu cred ca se mai poate face ceva cind ai puroi la radacina! Poate administrare de antibiotic,sa scada umflatura si apoi extractie.Nu se recomanda tinerea in gura pentru ca am inteles ca va afecta inima.

#9
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View Postharapp, on 28 august 2014 - 23:53, said:



se poate face incizie

Nu cred ca incizia rezolva pe deplin problema. Mai devreme sau tirziu ,tot la extractie se ajunge. Cred ca incizia/chiuretajul nu este 100% perfect decit daca se taie din tesutul sanatos.

#10
ynterr

ynterr

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.08.2014
incizia rezolva prima urgenta si nu este daunatoare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate