Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Despre radare

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Vă descriu mai jos două situații în care am fost pus cu radarul și vreau să știu dacă a fost corect sau nu din partea polițiștilor și cum să procedez.
1. Azi noapte la 01,30 la ieșirea din Galați spre Tecuci am fost oprit de niște polițiști care stăteau, cum este și normal, pe întuneric cu farurile stinse pe motiv că merg și cu proiectoarele de ceață aprinse deși afară NU ERA CEAȚĂ și mi-au dat doar AVERTISMENT, apoi am plecat. Scrie undeva asta? În ani de zile am mers noaptea și cu proiectoarele aprinse prin tara, am trecut de multe ori asa pe langa radare si nu mi-au facut niciodata nimic. Doar astia aseara in premiera. Am folosit pana acum si proiectoarele noaptea pentru ca imi dau un plus de vizibilitate pe langa faruri si in al doilea rand nu orbesc. Scrie in codul rutier asta ?
2. Cand trec noaptea pe langa un radar cu 2 politai in masina ce sa fac? Sa las faza lunga sau scurta chiar daca nu vine nici o masina in miscare din sens opus?

Edited by Mihai-Cosmin, 27 August 2014 - 10:48.


#2
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Art. 114. – (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie şi mopede sunt obligaţi să folosească instalaţiile de iluminare şi/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
...........
c) luminile de întâlnire şi cele de ceaţă pe timp de ceaţă densă;

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Din ce ai scris aici se trag 2 concluzii:
1. Nu cunosti legea.
2. Nu ai citit procesul verbal unde scrie ce ai incalcat.
3. Trebuiau sa iti dea amenda. Eu m-am saturat sa fiu orbit ba de proiectoare in conditii bune de vreme, ba de rupti in cur ce umbla cu xenoane neomologate rar.
4. Nu stapanesti limba romana


Nu am inteles, ce treaba are radarul, cu faptul ca tu nu adaptezi iluminarea la conditiile de drum?



[ http://www.superfunnyimages.com/images/bdf4524002_Chinese-Police-Punishing-High-Beam-Offenders.jpg?timestamp=1409129665 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandel_u, 27 August 2014 - 10:57.


#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
pentru punctul 1. esti nesimtit deoarece incomodezi ceilalti participanti la trafic.
pentru punctul 2. te conformezi la legislatie, in localitate nu ai voie cu faza lunga, in afara localitatii ai voie cu faza lunga doar cand nu obstructionezi vizibilitatea altora.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
daca afara nu era ceata au procedat corect, avand in vedere ca se da 3 puncte de penalizare pentru "folosirea luminilor de ceaţă în alte condiţii decât pe timp de ceaţă;" (art 108, b,  pct8)

la 2, daca nu erau in trafic si erai in afara localitatii (unde, de regula, ai nevoie de astfel de lumini) nu ai obligatia de a le opri (asta daca nu mai e si altcineva pe drum si si-ar dori si ei sa mai vada ceva :) )

Edited by sorin147, 27 August 2014 - 11:00.


#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Mihai-Cosmin, on 27 august 2014 - 10:45, said:

Vă descriu mai jos două situații în care am fost pus cu radarul și vreau să știu dacă a fost corect sau nu din partea polițiștilor și cum să procedez.
1. Azi noapte la 01,30 la ieșirea din Galați spre Tecuci am fost oprit de niște polițiști care stăteau, cum este și normal, pe întuneric cu farurile stinse pe motiv că merg și cu proiectoarele de ceață aprinse deși afară NU ERA CEAȚĂ și mi-au dat doar AVERTISMENT, apoi am plecat. Scrie undeva asta? În ani de zile am mers noaptea și cu proiectoarele aprinse prin tara, am trecut de multe ori asa pe langa radare si nu mi-au facut niciodata nimic. Doar astia aseara in premiera. Am folosit pana acum si proiectoarele noaptea pentru ca imi dau un plus de vizibilitate pe langa faruri si in al doilea rand nu orbesc. Scrie in codul rutier asta ?
2. Cand trec noaptea pe langa un radar cu 2 politai in masina ce sa fac? Sa las faza lunga sau scurta chiar daca nu vine nici o masina in miscare din sens opus?

1. Din cate stiu (nu as putea sa iti spun unde in codul rutier scrie asta), farurile de ceata se folosesc doar cand este ceata si este trecut asta pe undeva in codul rutier. De asta si se numesc asa, de ceata. Si politia poate sa iti dea amenda sau avertisment. Faptul ca ai mers de ani de zile si nimeni nu a zis nimic nu inseamna decat ca politia in Romania nu isi face treaba. Si nu inteleg unde iti da vizibilitate farurile de ceata ca alea bat doar jos, farurile bat mai departe ca sa vezi drumul.
2. Tie ti-ar place sa stai pe marginea drumului si sa vina un erou care sa iti bage faza lunga in ochi? Chestie de bun simt.

#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
la 2 pot sa-ti spun ca trebuie sa lasi faza scurta daca ai persoane in fata, indiferent ce fac acestea, ca sa nu le orbesti ! eu asa procedez.

#8
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
1 de cand ai carnet ?
2 meritai amenda pentru farurile de ceata aprinse daca nu era ceata.

#9
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Multumesc pentru raspunsuri, m-ati lamurit pentru totdeauna.

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Trebuia sa iti dea amenda ! Sunt satul de toti ........care merg cu proiectoarele ! Unii isi baga becuri mai puternice,altii au "xenoane de 2 lei" si te orbesc datorita "reglajelor cool" ! Culmea e ca cei care te orbesc cu porcariile lor nu vad nimic ! De multe ori meltenii au proiectoare mai puternice decat farurile ! NESIMTIRE !!!! Mai sunt unii care au pe pozitia de proiectoare si "ceata" de pe spate ! Pe aia i-as impusca ! Si mai exista o categorie ! In trecut când nu era obligatorie faza mica înafara localitatilor , era plin de smecheri care o foloseau . Acum sunt tot o gramada de .........care merg cu luminile stinse CHIAR si PE CEATA,PLOAIE,etc.
CUMPARATI-VA BECURI BUNE , SCHIMBATI-LE LA 2 ANI , REGLATI-LE BINE si VETI VEDEA BINE DRUMUL FARA ALTE ARTIFICII !!!

Edited by FAP, 27 August 2014 - 11:10.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,325
  • Înscris: 01.12.2001
De cati ani ai permis? (daca il ai).

#12
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
De 16 ani.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

 Mihai-Cosmin, on 27 august 2014 - 10:45, said:

În ani de zile am mers noaptea și cu proiectoarele aprinse prin tara
amice, esti un dobitoc.

p.s. imi accept warn-ul cu seninatate, nu va faceti griji.

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Au fost `prea baieti` ca ti-au dat avertisment eu te amendam .

Quote

Am folosit pana acum si proiectoarele noaptea pentru ca imi dau un plus de vizibilitate pe langa faruri si in al doilea rand nu orbesc.
Asta probabil crezi tu....nu si ceilalti participanti la trafic.

Uneori conduc o masina cu garda la sol foarte mica si ma `rupe la ochi` cam  orice proiector de ceata (in ciuda faptului ca ma adaptez foarte bine la intuneric- imi place sa conduc noaptea).Sa nu mai vorbesc de situatia in care mai cad si cateva picaturi de ploaie pe parbriz .

In plus ochiul uman este diferit de la persoana la persoana. Unii sunt mai sensibili la lumina , altii nu.

P.S. Proiectoarele de ceata folosite in conditii necorespunzatoare, pe langa faptul ca deranjeaza (mai ales in conditii de ploaie )  mai evidentiaza si o forma de cocalarism .

Edited by polizei, 27 August 2014 - 11:52.


#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Trebuia sa le spui si la aia ca ai mers ani de zile cu farurile de ceata aprinse aiurea si nu cunosti codul rutier nu doar aici pe forum. Te-ar fi ajutat aia sa il cunosti. Sa stii ca se da amenda si pentru necunoasterea codului rutier.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,325
  • Înscris: 01.12.2001

 Mihai-Cosmin, on 27 august 2014 - 11:18, said:

De 16 ani.

http://www.auto.ro/s...mise-false.html
Si Vrancea e in aceasta lista. Ai grija.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 AndreiMarianCiprian, on 27 august 2014 - 10:58, said:

1 de cand ai carnet ?
2 meritai amenda pentru farurile de ceata aprinse daca nu era ceata.

Initiatorul spune ca a luat "avertisment".Dupa cate stiu asta inseamna ca nu are de platit nimic,dar punctele de penalitate exista,adica le-a primit.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru folosirea incorectă a proiectoarelor de ceaţă se dă amendă. Tu ai primit avertisment.
Foloseşti doar luminile de întâlnire până treci de...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate