Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Shake proteic

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
den100

den100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare, vreau sa imi prepar un shake proteic pentru al consuma imediat dupa sala.
un prieten mi-a recomandat urmatoarea reteta : lapte de soia 200 ml, 2 oua de prepelita, un iaurt si o banana.
Ce ziceti, e ok cat de cat? eu vreau sa pun masa musculara, am 1,76 si 57 kg.
nu ma bazez pe el dar ca un mic supliment dupa antrenament am zis ca e ok ..


multumesc.

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Consulta un nutritionist si un antrenor de "body building", nu o lua "lautareste" (a se citi dupa ureche) si evita solutiile minune gen Herballife, nu sunt bune si mai arunci si bani pe ele.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cu acel shake poți să îți dereglezi burta, să stai mai mult pe budă și astfel în loc să pui masă musculară mai degrabă să pierzi masă musculară.

Dacă nu ,,mă bazez pe el ", nu înțelegi rostul și importanța acelui supliment după antrenament.

Mai citește, mai informeazăte și vezi că trebuie să aibă o anumită compoziție și valoare nutrițională ca să îți ofere creștere.

Spor 💪

Edited by crisstonne, 27 August 2014 - 04:42.


#4
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Dupa sala e bine sa consumi un concentrat proteic de zer cu absorbtie rapida. Daca esti ectomorf sau esti in perioada de masa o iei combinata cu carbo. Laptele de soia este o sursa de proteine incompleta, iaurtul difera de la producator la producator si ofera destul de putine, ouale crude au o gramada de contraindicatii ... Singura ok din povestea ta este banana. Daca faci un cost la mizeria pe care vrei sa o iei iesi mult mai scump per portie decat daca ai lua un supliment de tip gainer (daca vrei masa sau proteina de zer cu carbohidrati) sau amino sau alte suplimente utile si cat de cat safe pentru organism. Daca vrei sa cresti lasa folclorul si "prietenii" si intreaba un nutritionist sau pune mana si sapa sa vezi in ce te bagi (proteine, minerale, aminoacizi, rata de absorbtie, alimentatie pre antrenament, alimentatie post antrenament, fereastra metabolica, etc, etc, etc).

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Îţi dau totuși like, schimbă cu ,,fereastră anabolică ".

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
puteti va rog sa recomandati un magazin online de unde cumparati proteina de zer, carbo
din bucuresti

#7
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
megaproteine.ro

#8
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 crisstonne, on 27 august 2014 - 08:32, said:

schimbă cu ,,fereastră anabolică ".
da corect crisstonne, se mai intampla inainte de cafea Posted Image dar apreciez ca nu "vorbesc" singur Posted Image
pentru initiator:
- "fereastra anabolica" = Imediat dupa antrenament exista o scurta perioada de timp de care trebuie sa profiti, cand muschii sunt mai activi în sinteza proteinelor si a glicogenului. Acest interval este numit de catre nutritionisti “fereastra anabolica”. E perioada în care organismul are o nevoie acuta sa-i furnizam nutrientii necesari pentru “repararea” fibrelor musculare distruse in timpul antrenamentelor.
Nu te arunca cu capul inainte la achizitii. Te rog, chiar insist sa citesti macar 30 min despre suplimentele nutritive, vitamine minerale, amino,tipul tau somatic, tipul de metabolism si apoi cumpara. Eu personal cumpar suplimente direct de la magazin pentru ca am observat ca sunt mai ieftine decat pe anumite siteuri si mai primesc bonusuri si reduceri Posted Image . In plus daca esti incepator si "paralel" cu nutritia cel care vinde (sunt magazine unde vand sportivi/e sau fosti/e sportivi/e cu experienta - logic ii poti diferentia usor de gospodinele sau gospodarii vanzatori Posted Image )  te poate ajuta sa alegi ce e mai bun pentru tine. Nu fac reclama nici unui site, deci nu-ti recomand niciunul. E bine sa cauti, sa compari preturile si sa alegi. Ca producatori, sunt multi. Personal eu ma impac foarte bine dupa multi ani de cautari cu produse de la weider si universal, dar repet este valabil pentru mine. Bafta

Edited by fighterkyokushin, 27 August 2014 - 09:23.


#9
den100

den100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.12.2009
Multumesc pentru raspunsuri, acum o sa beau shake-ul asta pentru ca tot am cumparat alimentele dar puteti va rog sa imi recomandati niste ingrediente pentru un shake sanatos si bun ?
Despre suplimente am citi diverse pe net dar tot nelamurit sunt..... nu vreau sa fac nici un sport de performanta sau sa bag multi bani in proteine si chestii de genu'.. eu merg pe principiul mancatului sanatos si bine, carne, lapte, oua, branza.

multumesc.

#10
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 fighterkyokushin, on 27 august 2014 - 08:21, said:

... Laptele de soia este o sursa de proteine incomplete...
Pentru că sunt un apărător al adevărului și al culturilor de soia, trebuie să scriu că proteina din soia este proteină completă, adică are toți aminoacizii esențiali în cantități ideale. Dacă nu știi treaba asta însemnă că nu ai ce căuta pe-aici ca să dai sfaturi altora. Problema ”laptelui de soia” este că e aproape apă chioară cu zahăr.
Izolat proteic de soia se vinde în magazinele pentru sportivi și dacă nu ești alergic la soia, nu ai ce să spui justificat și rău despre ea. Eu mănânc așa ceva și nu numai că nu m-am îmbolnăvit dar cresc într-o lună cât alții în 3, exact ca puii ăia minune. :P
Costă 25 lei kilogramul iar shake-ul poate fi din pudră proteică de soia și apă. Atât. Poți să-i pui scorțișoară și îndulcitor din ștevie dacă vrei și poate chiar niște margarină sănătoasă sau ulei de in.

#11
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 den100, on 27 august 2014 - 11:39, said:

Multumesc pentru raspunsuri, acum o sa beau shake-ul asta pentru ca tot am cumparat alimentele dar puteti va rog sa imi recomandati niste ingrediente pentru un shake sanatos si bun ?
Despre suplimente am citi diverse pe net dar tot nelamurit sunt..... nu vreau sa fac nici un sport de performanta sau sa bag multi bani in proteine si chestii de genu'.. eu merg pe principiul mancatului sanatos si bine, carne, lapte, oua, branza.

multumesc.
Da, mancatul bine este bun. Cat despre mancatul sanatos si comertul am "dubii". Singurele lucruri sanatoase pe care le mananc sunt cele de la ferma/gradina de la tara si nu cumparate. Asta e alta poveste. Strict la cerinta. Vrei un shake dupa antrenament ca sa pui ceva masa (n-are legatura cu sportul de performanta). Orice aliment ingerat (indiferent daca il faci lichid, il fierbi, il prajesti sau coci) este supus in organism unor transformari. In functie de aliment exista o perioada de timp care trece de cand tu mananci iar continutul respectiv poate fi folosit de corp. Pentru ca acest timp sa se reduca au aparut suplimentele. Nici o mancare naturala sau nu, nu va putea sa inlocuieasca suplimentele nutritive la timpul de absorbtie. Nu confunda suplimentele (produse naturale) cu steroizii (produse farmaceutice). Hai sa-ti dau un exemplu ca tot vrei tu sa bei oua ca asa spun prietenii :). Oul crud pastreaza in compozitie o substanta numita avidina, care, pur şi simplu, neutralizează biotina (vitamina B8), o substanta nutritiva extrem de utila organismului, care se gaseste în carne, în cerealele integrale, in leguminoase, in fructele uscate, in usturoi, rosii, creson, avocado, struguri, banane si mere. Deci simplu nu? Bei un ou crud si arunci la wc mare parte din restul alimentelor pe care le consumi si pe care dai bani grei. Asta-i doar un exemplu ...

#12
den100

den100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.12.2009
Am inteles fighterkyokushin, am zis ca vreau daca se poate o reteta mai buna decat asta... sunt gata sa incerc mai multe variante si sa vad dupa care ma simt mai bine.
Nu ma pricep ce si cum.. doar incerc sa invat.

#13
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 EXIT, on 27 august 2014 - 11:58, said:

Pentru că sunt un apărător al adevărului și al culturilor de soia, trebuie să scriu că proteina din soia este proteină completă, adică are toți aminoacizii esențiali în cantități ideale. Dacă nu știi treaba asta însemnă că nu ai ce căuta pe-aici ca să dai sfaturi altora. Problema ”laptelui de soia” este că e aproape apă chioară cu zahăr.
Izolat proteic de soia se vinde în magazinele pentru sportivi și dacă nu ești alergic la soia, nu ai ce să spui justificat și rău despre ea. Eu mănânc așa ceva și nu numai că nu m-am îmbolnăvit dar cresc într-o lună cât alții în 3, exact ca puii ăia minune. Posted Image
Costă 25 lei kilogramul iar shake-ul poate fi din pudră proteică de soia și apă. Atât. Poți să-i pui scorțișoară și îndulcitor din ștevie dacă vrei și poate chiar niște margarină sănătoasă sau ulei de in.
Nici un post fara chibiti :). Proteinele din soia contin o cantitate destul de mica de metionina, un aminoacid esential, insa concentratele proteice din soia au fost ameliorate prin adaugare de metionina. Asta ca tot afirimi sus si tare ca are toti aminoacizii :). In plus zofavonele din soia prezinta o absorbtie limitata, atingand atunci cant sunt ingerate un maxim de 0,5 miligrame pe kilogramcorp. Deci se absorb doar 30-50% din izoflavonele ingerate pe cale orala. In final, trebuie retinut ca 1 gram de proteine din soia contine in medie 2 pana la 5 miligrame de izoflavone. Ramane in sarcina voastra sa calculati cat de "nocive" sunt proteinele din soia asupra organismului unei persoane care se antreneaza pentru masa musculara... In plus nu face confuzie intre suplimentul proteiec de soia (inbogatit artificial) si laptele de soia si masa musculara despre care era vorba in propozitie.
Daca tot aperi soia stiai ca initial, culturile de soia erau folosite ca ingrasamant natural la origine in vechea china?. In timp, din cauza nevoii crescute de alimente (Imperiul Chinez se extindea) s-au dezvoltat metode care au facut posibil consumul de către oameni. Sa nu ne imaginam ca imparatul a renunţat la alimentatia echilibrata in favoarea acestui nou aliment, destinat hranirii paturii sarace. Istoric la noi a fost o incercare pe timpul vechiului regim si a picat chiar si in ochii comunistilor testul fiind scos din categoria alimentelor de baza. Oare de ce? Initial in SUA s-a incercat, fara succes, folosirea soia drept furaj pentru animale. Problemele de sanatate aparute (incluzand numar mare de pui nascuti morti) au determinat o reorientare a pietei spre consumul uman. Deci o proteina ieftina, usor de ascuns in alte alimente si care a beneficiat de un lobby puternic din partea producatorilor. Din pacate, partile intunecate ale problemei par ca au fost ascunse in mod deliberat. Cei drept concentratele proteice actuale sunt mult inbunatatite artificial (noroc cu FDA din USA) si prezinta riscuri mult mai mici. Dar si asa dupa 25 de ani de performanta, antrenorat si nutritie nu recomand sub nici o forma consumul de soia (natural, semipreparate sau pudre proteice) decat in cazuri extreme (sportivi ultrareligiosi care tin posturi in perioade specifice) pe perioade scurte. Din umila mea experienta de 25 ani am observat ca soia si masa musculara nu fac casa buna.  Dar ...

#14
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 den100, on 27 august 2014 - 12:15, said:

Am inteles fighterkyokushin, am zis ca vreau daca se poate o reteta mai buna decat asta... sunt gata sa incerc mai multe variante si sa vad dupa care ma simt mai bine.
Nu ma pricep ce si cum.. doar incerc sa invat.
Tocmai ca am inteles ca vrei,ma determinat sa aloc atata timp sa scriu ceea ce am scris cu scopul de a te ajuta sa intelegi cum merg lucrurile si a inlatura pe cat pot cliseele facute de oameni care stau in fotoliu si se dau cunoscatori dand sfaturi dupa ureche unul mai nociv ca altul. Daca vrei sa cresti pe langa mancarea naturala, ia in calcul sa introduci in alimentatie si un supliment de vitamine si minerale, inainte de antrenament un supliment de amino BCAA de forma 2:1:1 iar in primele 45 min dupa antrenament un supliment de proteina din zer cu absorbtie rapida la care mai poti adauga o banana amestecate in blander cu lapte (extrem de bun daca este direct de la vaca/oaie/capra si nu procesat din comert). Astea sunt suficiente pentru dezvoltare musculara ok, fara ca banii dati pe abonament la sala sa nu fie in van si banii dati pe alte alimente care nu vor avea rezultatul scontat si vor ajuge fie ca strat adipos fie la wc. Pe masura ce intelegi mecanismele si citesti vei ajunge sa faci singur modificari de alimentatie pe masura obiectivelor de antrenament, resurselor financiare, etc. In alimentatie sunt multe mituri, "retete patentate" si combinatii minune "a la BruceLee sau Rocky", dar ceea ce este "aur" pentru unii poate fi extrem de nociv pentru tine.

Edited by fighterkyokushin, 27 August 2014 - 13:15.


#15
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007

 EXIT, on 27 august 2014 - 11:58, said:

Pentru că sunt un apărător al adevărului și al culturilor de soia, trebuie să scriu că proteina din soia este proteină completă, adică are toți aminoacizii esențiali în cantități ideale. Dacă nu știi treaba asta însemnă că nu ai ce căuta pe-aici ca să dai sfaturi altora. Problema ”laptelui de soia” este că e aproape apă chioară cu zahăr.
Izolat proteic de soia se vinde în magazinele pentru sportivi și dacă nu ești alergic la soia, nu ai ce să spui justificat și rău despre ea. Eu mănânc așa ceva și nu numai că nu m-am îmbolnăvit dar cresc într-o lună cât alții în 3, exact ca puii ăia minune. :P
Costă 25 lei kilogramul iar shake-ul poate fi din pudră proteică de soia și apă. Atât. Poți să-i pui scorțișoară și îndulcitor din ștevie dacă vrei și poate chiar niște margarină sănătoasă sau ulei de in.
De unde iei izolat de soia cu 25 lei kg? Mai ieftin decat cea de la redis 27lei/750g n-am vazut.
In alta ordine de idei unde se gasesc concentrate si izolate ieftine de zer si caseina?


#16
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 fighterkyokushin, on 27 august 2014 - 12:34, said:

Nici un post fara chibiti :). Proteinele din soia contin o cantitate destul de mica de metionina, un aminoacid esential, insa concentratele proteice din soia au fost ameliorate prin adaugare de metionina. Asta ca tot afirimi sus si tare ca are toti aminoacizii :).
...
Prezintă, te rog, datele pe baza cărora afirmi că concentratele proteice de soia sunt ameliorate prin adăugarea de metionină sau alt aminoacid.

Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score (PDCAAS) is a method of evaluating the protein quality based on both the amino acid requirements of humans and their ability to digest it. The PDCAAS rating was adopted by the US Food and Drug Administration (FDA) and the Food and Agricultural Organization of the United Nations/World Health Organization (FAO/WHO) in 1993 as "the preferred 'best'" method to determine protein quality. These organizations have suggested that other methods for evaluating the quality of protein are inferior.
1 este scor maxim, 0 minim.
Proteina din soia are scor 1, la fel ca zerul, cazeina, albușul de ou.
Boabele de soia au scor 0.91 iar carnea de vită are scor 0.92.
Mai multe experimente făcute pe animale demonstrează că o dietă cu mai puțină metionină sporește longevitatea și inhibă efectele carcinogenilor în colon. Suplimentarea metioninei a produs distrugerea ADN-ului la șoareci și multe alte neplăceri dintr-astea.
A Low Methionine Diet May Help Starve Cancer Cells
Methionine Restriction as a Life Extension Strategy

 fighterkyokushin, on 27 august 2014 - 12:34, said:

...
In plus zofavonele din soia prezinta o absorbtie limitata, atingand atunci cant sunt ingerate un maxim de 0,5 miligrame pe kilogramcorp. Deci se absorb doar 30-50% din izoflavonele ingerate pe cale orala. In final, trebuie retinut ca 1 gram de proteine din soia contine in medie 2 pana la 5 miligrame de izoflavone. Ramane in sarcina voastra sa calculati cat de "nocive" sunt proteinele din soia asupra organismului unei persoane care se antreneaza pentru masa musculara...
Nu pricep ce vrei să zici, izoflavonidele, flavonoidele sunt periculoase pentru sănătate sau nu? Izoflavonele sunt o chestie diferită de cele menționate de mine?

 fighterkyokushin, on 27 august 2014 - 12:34, said:

...
Initial in SUA s-a incercat, fara succes, folosirea soia drept furaj pentru animale. Problemele de sanatate aparute (incluzand numar mare de pui nascuti morti) au determinat o reorientare a pietei spre consumul uman. Deci o proteina ieftina, usor de ascuns in alte alimente si care a beneficiat de un lobby puternic din partea producatorilor. Din pacate, partile intunecate ale problemei par ca au fost ascunse in mod deliberat.
...
Soia este încă folosită ca nutreț pe scară largă, nu e nici un eșec. Cea mai mare parte din producția mondială de soia este folosită pentru hrănirea animalelor.
Zici că soia sporește mortalitatea fetușilor și prin urmare FDA a aprobat-o pentru consumul uman. Da, Ei vrea să ne omoare pe toți!

 fighterkyokushin, on 27 august 2014 - 12:34, said:

...
Dar si asa dupa 25 de ani de performanta, antrenorat si nutritie nu recomand sub nici o forma consumul de soia (natural, semipreparate sau pudre proteice) decat in cazuri extreme (sportivi ultrareligiosi care tin posturi in perioade specifice) pe perioade scurte. Din umila mea experienta de 25 ani am observat ca soia si masa musculara nu fac casa buna.  Dar ...
Pentru că deciziile personale luate arbitrar sunt atât de relevante!
În cei 25 de ani de observat câte experimente științifice ai efectuat? Câți subiecți? Relatează-ne metodele prin care ai observat.

Văd că recomanzi diverse suplimente printre care BCAA. Știai că și acest supliment este luat în considerare ca posibilă cauză a sclerozei laterale amiotrofice?

Quote

Șoarecilor le produce simptome de ALS.
Apoi multe dintre suplimentele recomandate sportivilor sunt pe lista neagră a autorităților pentru că acestea conțin substanțe nedeclarate (steroizi), multe periculoase.

 sorin83, on 27 august 2014 - 14:44, said:

De unde iei izolat de soia cu 25 lei kg? Mai ieftin decat cea de la redis 27lei/750g n-am vazut.
In alta ordine de idei unde se gasesc concentrate si izolate ieftine de zer si caseina?
Mda, ai dreptate, e 27,5 lei kg dacă cumperi sac de 2 kg.
Vai, dar ce scumpe sunt cele din animale! :)

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Metionina face rău în exces, la o suplimentare exagerată, altfel este necesară, chiar benefică organismului.

#18
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
ia-ti domne un sac d-asta

daca vrei sa devii monstru... ia-ti d-asta (garantez pentru el)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate