Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Sfaturi si posibilitati intr-o cariera de programator

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014
Am simtit nevoia sa deschid topicul asta pentru ca expertii in domeniu sa faca lumina nu numai pentru mine, ci pentru toti cei care vor accesa vreodata forumul.

#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Uite niste lumina:
[ http://i.i.cbsi.com/cnwk.1d/i/tim2/2013/10/02/hALOGEN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Viitorul suna bine! Deja sunt vreo 2 - 3 baieti pe aici care fac jocuri de android pe 300 lei sau "site complex" pe 500 de euro :w00t:

#4
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014

 potae, on 26 august 2014 - 22:17, said:

Viitorul suna bine! Deja sunt vreo 2 - 3 baieti pe aici care fac jocuri de android pe 300 lei sau "site complex" pe 500 de euro Posted Image

ca sa faci site complex trebuie sa ai cunostinte bune de php si mai trebuie sa iti faci si publicitate cred. zi-mi daca ma insel.

adica lumea trebuie sa stie ca existi

si jocuri de android in ce le faci? si cum scoti bani pe ele?

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 22:04, said:

Am simtit nevoia sa deschid topicul asta pentru ca expertii in domeniu sa faca lumina nu numai pentru mine, ci pentru toti cei care vor accesa vreodata forumul.

Ai tutoriale excelente scrise de OriginalCopy si de dani.user
Ai un topic intreg unde gasesti resurse
Si o droaie de probleme / intrebari la care s-au oferit raspunsuri pertinente.

 Alex_GP, on 26 august 2014 - 22:08, said:

Uite niste lumina:
#include <stdio.h>
#include "lightbulb.h"

int main(void)
{
unsigned int value=0;
do
{
set_light( value) ;
scanf ("%u", &value);
} while( value != 0 );
set_light(0);
return 0;
}


#6
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 22:29, said:

ca sa faci site complex trebuie sa ai cunostinte bune de php si mai trebuie sa iti faci si publicitate cred. zi-mi daca ma insel.

adica lumea trebuie sa stie ca existi

si jocuri de android in ce le faci? si cum scoti bani pe ele?
sunt o groaza de framework-uri pentru a face jocuri..
http://mobilegameeng...id/game_engines

faci bani din reclame / cand cineva iti cumpara jocul / cand cineva cumpara ceva din joc (IAP), adica poti adauga chestii gen 100 de banuti = 1$, etc

Edited by paulicaFX, 26 August 2014 - 22:40.


#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 22:29, said:



Man ideea e sa te vinzi cat mai ieftin! Asa se poarta in 2014, gen sa faci chestii cat mai grele pe cat mai putini bani, asa ajungi mare. Daca o vanzatoare in mall cu 12 clase la sfarsit de luna are mai multi bani ca tine ceva nu e bine.
Domeniile pe care le recomand:
- freelancer, sa faci site-uri pt. indieni pe 2$ pe ora adica 5 lei cu tot cu taxe. Mi se pare rentabil, iti poti lua un hamburgher de la mec pe ora. Iti raman bani si de ceva ciocolata ieftina de la automat!
- jocuri de mobil, pt. care e nevoie de cateva luni sa le faci iar apoi poti trai din cenți. Daca ai noroc la final de luna faci cat un spalator de scari de bloc :D

in rest ce sa mai zic, nu e vreo reteta. Vezi si tu ce merge.

#8
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014

 paulicaFX, on 26 august 2014 - 22:38, said:

sunt o groaza de framework-uri pentru a face jocuri..
http://mobilegameeng...id/game_engines

faci bani din reclame / cand cineva iti cumpara jocul / cand cineva cumpara ceva din joc (IAP), adica poti adauga chestii gen 100 de banuti = 1$, etc


eu am jucat multe prostioare cand eram mic, stiu cum sta treaba cu IAP. tu mi-ai dat link-ul ala dar nu stiu ce sa fac cu el :))

 potae, on 26 august 2014 - 22:44, said:


Man ideea e sa te vinzi cat mai ieftin! Asa se poarta in 2014, gen sa faci chestii cat mai grele pe cat mai putini bani, asa ajungi mare. Daca o vanzatoare in mall cu 12 clase la sfarsit de luna are mai multi bani ca tine ceva nu e bine.
Domeniile pe care le recomand:
- freelancer, sa faci site-uri pt. indieni pe 2$ pe ora adica 5 lei cu tot cu taxe. Mi se pare rentabil, iti poti lua un hamburgher de la mec pe ora. Iti raman bani si de ceva ciocolata ieftina de la automat!
- jocuri de mobil, pt. care e nevoie de cateva luni sa le faci iar apoi poti trai din cenți. Daca ai noroc la final de luna faci cat un spalator de scari de bloc Posted Image

in rest ce sa mai zic, nu e vreo reteta. Vezi si tu ce merge.

iti multumesc, dar vreau sa stiu concret.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 22:51, said:

iti multumesc, dar vreau sa stiu concret.
nu exista asa ceva, cel putin nu fara munca.

#10
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014
pai de unde iau eu indieni sa le vand site-uri? si ei trebuie sa imi spuna ce site-uri vor si cu ce anume. sunt dispus sa muncesc cat e nevoie.

#11
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 23:03, said:

pai de unde iau eu indieni sa le vand site-uri? si ei trebuie sa imi spuna ce site-uri vor si cu ce anume. sunt dispus sa muncesc cat e nevoie.

Crezi ca esti in stare sa faci un site intreg?

#12
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014
nu conteaza, o sa fiu. intrebarea este "sa ma apuc sa invat sa fac un site cap coada sau nu?".

#13
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Meseria nu contează așa mult atâta timp cât ești foarte bun în ceea ce faci. Crezi că nu există instalator cu 12 clase și fără BAC care câștigă mai mult de cât un doctor? Da, sunt excepții, dar există.

Edited by MikeD, 26 August 2014 - 23:36.


#14
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014

 MikeD, on 26 august 2014 - 23:36, said:

Meseria nu contează așa mult atâta timp cât ești foarte bun în ceea ce faci. Crezi că nu există instalator cu 12 clase și fără BAC care câștigă mai mult de cât un doctor? Da, sunt excepții, dar există.
roses are red
my name is dave
this poem has no sense
microwave

eu am intrebat unde caut acesti indivizi care sa imi ceara serviciile. ceea ce spui tu e paralel cu subiectul. sry

#15
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 23:30, said:

intrebarea este "sa ma apuc sa invat sa fac un site cap coada sau nu?".
Uită-te naibii la ce ai întrebat. Ai întrebat dacă merită să te apuci și ți-am spus că dacă ești bun, nu contează ce faci.
Tu vrei ca cineva să-ți dea potențialii clienți pe un forum public, unde mai citesc încă vreo mie de persoane. Numa' așa, că îi ceri tu. Clienții îi vei obține după ce înveți. Îți faci un site de prezentare, pui portofoliul etc.
Lăsând asta la o parte, să zicem că ți-aș da eu un potențial client ACUM, tu cu ce l-ai impresiona? Dacă îți spune design-ul site-ului și îți cere o schiță/ un preview până mâine ce faci?

#16
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014
ma uit pe wikipedia :)) glumesc. ziceam doar ca sa verific piata.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 22:51, said:

tu mi-ai dat link-ul ala dar nu stiu ce sa fac cu el Posted Image)
Pentru ca inca nu stii programare.

 TheUnforgiver, on 27 august 2014 - 00:11, said:

eu am intrebat unde caut acesti indivizi care sa imi ceara serviciile
In lantul de productie si desfacere al unui produs avem atit programatori dar si multe alte meserii (printre care si oamenii de la publicitate, vanzari). Nu le vei putea face bine pe toate daca asta ti-ai propus. Ce stii despre economie, management, marketing ? Sunt domenii diferite in raport cu programarea.

 TheUnforgiver, on 26 august 2014 - 23:30, said:

intrebarea este "sa ma apuc sa invat sa fac un site cap coada sau nu?".
Daca vrei o cariera in domeniu, da. Pe de alta parte, esti la liceu ? Daca da atunci lasa specializarea fiindca esti inca la capitolul cultura generala.

Edited by neagu_laurentiu, 27 August 2014 - 06:10.


#18
TheUnforgiver

TheUnforgiver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 04.08.2014
am destula cultura generala si m-am saturat/plictisit :)) nu fac misto. am invatat foarte mult in gimnaziu si la toate materiile...vreau sa trec la ceva practic. vreau sa merg la olimpiada la info si pe langa c++ sa mai invat si altceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate