Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Antenă 5 Ghz folosită în 2,4 Ghz

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Poate că nu este exact locul unde trebuie deschis acest topic, dar am nevoie de o lămurire pe care încerc să o obțin; dacă nu e locul potrivit, rog moderatorii să mă îndrume pe calea cea bună.
Și acum nelămurirea: pot folosi o antenă care lucrează în 5 Ghz (în speță asta: http://www.emag.ro/a...nion_Anchor  ) ca antenă pentru un router (în speță http://www.asus.com/Networking/RTN10/ ) care funcționează în 2,4 Ghz ? Dar la o placă de rețea wireless care e tot în 2,4 Ghz?
Dacă nu, nu, asta e; dacă da, e ok; dacă da, dar cu anumite modificări atunci voi ruga un răspuns mai explicit: care ar fi modificările necesare și la ce costuri să mă aștept.
Mulțumesc anticipat pentru orice evaluare, chiar făcută în bășcălie.....

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
NU! defapt nu merita investitia datorita randamentului scazut.

topicul ar merge bine pe sectiunea networking de pe softpedia.

Edited by carmenclara1, 26 August 2014 - 21:48.


#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Chiar daca se pot face modificari la ea sa mearga in 2.4ghz ,din moment ce ai intrebat aici daca merge sau nu in 2.4ghz,  nu o sa fi in stare sa le faci. Nu ai cunostintele necesare in domeniu o sa dai banii degeaba pe ea .
Asa ca mai bine cumperi una care merge direct in 2.4ghz !
Sau si mai bine ,spune ce anume vrei sa faci ,poate gasim si solutii mai fiabile .

#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Nu merge in banda de 2,4GHz deci nici la router nici la placa de retea.
Modificari necesare? O dai pe asta deoparte si iei alta in 2,4GHz, de exemplu:
http://www.mondoplas...424B-pg_ft-3886
http://www.mondoplas...PG24-pg_ft-1318

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@ndor nici acel router nu il prea ajuta :D

#6
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Multumesc pentru raspunsuri. Am router-ul respectiv de la care dau semnal wireless la un calc aflat la 100-150m distanta; semnalul primit de respectivul calc este variabil, de la slab la foarte slab (cu antena originala a routerului si cu o antena outdoor tp-link la calculatorul de la distanta). M-am gindit ca o antena mai "mare" din toate pct.de vedere ma poate ajuta in privinta imbunatatirii situatiei. M-am inselat dar cum "orice sut in fund e un pas inainte" multumesc forumistilor pentru atentia acordata subiectului (problema e sa nu inaintezi numai in stilul asta sau in salturi).

#7
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Nu, nu te-ai inselat, se poate. RT-N10 nu e chiar potrivit pt asa ceva pt ca are 2 antene (una externa si una interna) - ideal era sa le inlocuiesti pe amandoua dar nu se poate decat cea externa.
La distanta de 150m ar merge foarte bine asta: http://www.emag.ro/a...a/pd/E8L3TBBBM/
O problema ar fi ca daca inlocuiesti antena cu asta, care este directionala, alte calculatoare care ar vrea sa se conecteze la acelasi router si sunt pe alte directii, ar ramane cam fara semnal.
Oricum, poti incerca, daca nu merge cum vrei o returnezi, macar ai incercat.

Edited by radu000, 27 August 2014 - 07:20.


#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
solutia eleganta dpmdv sunt un bridge creat cu doua http://www.tp-link.c...odel=TL-WA7510N

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu zic ca o sa mearga. N-o sa fie acordata perfect, dar o sa mearga. Daca in 5 GHz merge in lambda pe doi, in 2.4 GHz o sa mearga aprox. in lambda pe patru.
Si antena GSM din telefon merge in 900 MHz, 1800 MHz si chiar 1900 MHz.

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 Razvan_N, on 27 august 2014 - 14:25, said:

Eu zic ca o sa mearga. N-o sa fie acordata perfect, dar o sa mearga. Daca in 5 GHz merge in lambda pe doi, in 2.4 GHz o sa mearga aprox. in lambda pe patru.
Si antena GSM din telefon merge in 900 MHz, 1800 MHz si chiar 1900 MHz.

Asta e cea mai buna chestie care am citit-o azi !!.Deci urmand principiul de mai sus se poate folosi si in lambda pe opt , lambda pe 16....pe 32..si tot asa.
Pina la urma ajungem la ideea ca si o furculita daca pune acolo ar merge ,cade ea pe o lambda pe undeva !!
Deci care ar fi rationamentul pentru care ar cumpara cineva o antena ca sa se apuce sa o modifice ,la noroc , in cazul de fata , cand aproape la aceeasi bani ar putea sa cumpere echipamentul compet ,doar sa-l puna pe casa ?
Se apuca sa inventeze apa calda cand gaseste tot ce are nevoie gata facute .
Ce a recomandat @carmenclara1 ,este foarte ok  pentru ce are nevoie .

LE- Antenele din telefoane sunt proiectae sa lucreze dual sau tri band . Plus ca nu sunt niste antene cu pretentii  mari la ce trebuie ele sa faca acolo .

Edited by ndor, 27 August 2014 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate