Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Albirea dintilor cu ulei de floarea soarelui!

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014
Am gasit un aricol  pe net cum ca uleiul de floarea soarelui sau cel de masline ar albi dinti!

Copy paste:

"Dimineaţa, pe stomacul gol, se ia în gură o lingură de ulei de floarea soarelui şi clătim gura cu el, plimbându-l prin cavitatea bucală şi mestecându-l, timp de 10-15 minute. Cura se face fără grabă, într-o stare de calm; împingem uleiul printre dinţi, înainte şi înapoi şi în lateral, în interiorul obrajilor.
Trebuie să fim atenţi să nu înghiţim nicio picătură, pentru că este plin de bacterii şi microbi. La sfârşitul perioadei de timp se scuipă uleiul, care acum este alb la culoare şi apos, iar gura se clăteşte foarte bine cu apă caldă.
Dacă uleiul nu are la sfârşit o culoare albă, ci galbenă, este un semn că procedeul nu a fost realizat corect şi trebuie repetat.
Dacă dorim să accelerăm vindecarea, putem realiza procedeul de 2-3 ori pe zi, înainte de a minca!



Unii spun ca e doar un mit iar altii ca e adevarat! stie cineva de aici daca e adevarat sau nu?

Edited by CRENGHI, 26 August 2014 - 17:49.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Bullshit.

#3
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostCRENGHI, on 26 august 2014 - 17:47, said:

Am gasit un aricol  pe net cum ca uleiul de floarea soarelui sau cel de masline ar albi dinti!

Copy paste:

"Dimineaţa, pe stomacul gol, se ia în gură o lingură de ulei de floarea soarelui şi clătim gura cu el, plimbându-l prin cavitatea bucală şi mestecându-l, timp de 10-15 minute. Cura se face fără grabă, într-o stare de calm; împingem uleiul printre dinţi, înainte şi înapoi şi în lateral, în interiorul obrajilor.
Trebuie să fim atenţi să nu înghiţim nicio picătură, pentru că este plin de bacterii şi microbi. La sfârşitul perioadei de timp se scuipă uleiul, care acum este alb la culoare şi apos, iar gura se clăteşte foarte bine cu apă caldă.
Dacă uleiul nu are la sfârşit o culoare albă, ci galbenă, este un semn că procedeul nu a fost realizat corect şi trebuie repetat.
Dacă dorim să accelerăm vindecarea, putem realiza procedeul de 2-3 ori pe zi, înainte de a minca!



Unii spun ca e doar un mit iar altii ca e adevarat! stie cineva de aici daca e adevarat sau nu?

Eu stiam ca procedeul se foloseste pt detoxifiere, prima data aud de albire a dintilor Posted Image

Edited by rinser, 26 August 2014 - 17:53.


#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
No, am trait s-o citesc si pe asta!

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Partea cu albirea dintilor e adaugata de CRENGHI.

#6
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014

View PostSeb, on 26 august 2014 - 18:01, said:

Partea cu albirea dintilor e adaugata de CRENGHI.
Nu e adevarat, scrie tu pe google despre albirea dintilor cu ulei si ai sa vezi ca nu am adaugat eu nimic!

#7
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
În anii '80 era la modă practica asta cu frecatul uleiului în gură,o făceau şi unii medici,trebuia răbdare multă,am făcut şi eu,părcă mă simţeam mai bine (placebo?),practică Ayurveda...

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Sau poti folosi carbura de calciu, in reactie cu saliva din gura va produce bule care vor actiona in spatiul intredentar pentru o curatare mult mai accentuata. Dupa ce nu mai face bule, semn ca procesul s-a terminat, clateste bine cu apa si ia o lingura de aracet. Acesta din urma va adera pe dinti si le va conferi un alb de nou.
Se recomanda repetarea procesului o data pe saptamana, timp de 23 de saptamani.

Edited by sorin147, 26 August 2014 - 18:10.


#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostCRENGHI, on 26 august 2014 - 18:04, said:

Nu e adevarat, scrie tu pe google despre albirea dintilor cu ulei si ai sa vezi ca nu am adaugat eu nimic!

In citatul  pus de tine in primul post se vorbeste despre vindecare. Nici un cuvant despre albirea dintilor.

Si oricum, metoda asta nu albeste dintii. Ajuta la afte si chestii de genul asta.

Edited by Seb, 26 August 2014 - 18:33.


#10
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014
E, scuze, n am fost atent cand am copiat!

View Postsorin147, on 26 august 2014 - 18:07, said:

Sau poti folosi oxidul de calciu, in reactie cu saliva din gura va produce bule care vor actiona in spatiul intredentar pentru o curatare mult mai accentuata. Dupa ce nu mai face bule, semn ca procesul s-a terminat, clateste bine cu apa si ia o lingura de aracet. Acesta din urma va adera pe dinti si le va conferi un alb de nou.
Se recomanda repetarea procesului o data pe saptamana, timp de 23 de saptamani.
:))))  tu glumesti nu?

#11
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Tot el e glumețul?

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
da, nu era oxid, scuze...era carbura.

#13
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCRENGHI, on 26 august 2014 - 18:10, said:

Posted Image)))  tu glumesti nu?
Posted Image

#14
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
uleiul de castor nu e bun ?

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostCRENGHI, on 26 august 2014 - 18:04, said:

Nu e adevarat, scrie tu pe google despre albirea dintilor cu ulei si ai sa vezi ca nu am adaugat eu nimic!

Pai daca tot spui de ulei ca albeste dintii, macar da un citat care sa specifice acel lucru, nu te pune sa ne pui citate cu ce a mai supt Bianca Dragusanu prin week-enduri.

#16
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
@ inițiator: Da, am auzit și eu, e o practică destul de des întâlnită, dar, la fel ca în bancurile cu radio Erevan, pe undeva cineva a interpretat greșit și așa s-a ajuns la ideea că uleiul de floare albește dinții. Original, procedura se numește „a o lua pe ulei”. Iar efectul nu e că albește dinții, ci că face să-ți sticlească ochii. Posted Image

#17
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostCRENGHI, on 26 august 2014 - 17:47, said:

Am gasit un aricol  pe net cum ca uleiul de floarea soarelui sau cel de masline ar albi dinti!

Copy paste:

[...] plimbându-l prin cavitatea bucală şi mestecându-l [...]

E prima data cand aud ca un lichid se poate mesteca. Oare baloane pot face cum reuseam cu guma de mestecat?  

Vrei dinti albi? Fuga la dentist.

#18
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014
Uite aici Gumballl3000
sI nu am zis ca ii albeste, am intrebat daca e adevarat

Primele efecte ale acestei cure atât de simple sunt albirea dinţilor şi înviorarea întregului organism. Efectele care apar în timp se adresează întregului organism: se vindecă bronşite, dureri de cap, dureri de dinţi, tromboflebite, boli cronice ale sângelui, afecţiuni cardiace, renale, ginecologice, articulare.
Este posibil ca pe parcursul curei cu ulei să survină accentuarea simptomelor; nu trebuie să ne speriem, şi în nici un caz nu trebuie întrerupt tratamentul – se continuă pînă la vindecarea completă. E doar un semn că organismul reacţionează şi se purifică de toxine.
Cura cu ulei de floarea-soarelui se poate face şi de către oamenii sănătoşi, doar în scop de purificare, având o durată care rămîne la latitudinea fiecăruia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate