Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014
Buna, sunt in crize, desi eu sunt vinovata.
Locuiesc de 5 ani in tari straine. Inainte de a pleca, am facut o descoperire de salariu la ING.
Zilele astea m-au anuntat ai mei ca au primit acasa hartiutza de la judecatorie ca voi fi executata silit.
N-am nimicutza pe numele meu, ce or sa execute?
Apoi, nefiind in tara, care vor fi consecintele neprezentarii la executare? Mai pe romaneste, nu stiu care e procedura deloc. Merge un executor la adresa mea din buletin si sparge usa? In apartamentul ala nu mai locuieste nimeni de macar 10 ani.
Multumesc in avans pentru raspunsuri!

#2
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
si e atat de mare? Nu o poti achita? Ala o sa tot trimita hartii cam la toate adresele stiute, face o adresa la toate bancile ca sa afle daca ai conturi si cam atat. Nu stiu insa daca exista vreo prescriptie la asa ceva, pentru ca orice proprietate ulterioara dobandita in Ro (pe ideea ca nu ai acum, deja) va fi grevata de datoria asta. Posibil.... Posted Image

#3
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014
Pierre, o adresa am pe buletin si cu asta basta. Sincer, imi e sa nu ii supun pe ai mei la vreun circ gratuit.
Din pacate in momentul asta nu pot plati, desi suma nu e mare.

Edited by lala33, 26 August 2014 - 17:05.


#4
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Cum nu mai locuieste nimeni acolo? E in paragina?

Edited by horatziu, 26 August 2014 - 17:09.


#5
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Sparge usa, ca sa ce?
Nu sparge nimeni nici o usa.

Depinde de suma si de contract ce se intampla, dar din moment ce vorbesti despre decoperire de salariu, probabil ca e vorba de vreo 2-3 mii de euro cel mult.

Iti blocheaza toate conturile si cu asta basta, orice bani ai sau intra in ele merg direct la executor in cont (cu onorariul lui in pole-position , fireste)

Mi-e greu sa cred ca pentru o astfel de suma se poate ajunge la executarea imobilelor (daca ai proprietate personala) dar nu e exclus.

Edited by Jericho77, 26 August 2014 - 17:12.


#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 lala33, on 26 august 2014 - 17:04, said:

Pierre, o adresa am pe buletin si cu asta basta. Sincer, imi e sa nu ii supun pe ai mei la vreun circ gratuit.
ba da, vor fi hartuiti pana isi recupereaza banii, dar nu vor suferi pagube materiale

daca ai cont in strainatate, probabil ti-l vor bloca

Edited by opop, 26 August 2014 - 17:12.


#7
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014
e un apartament pe care il folosesc ai mei cate o zi la cateva luni. ei locuiesc acum in alta localitate, nu se indura sa-l inchirieze sau vanda, asa ca e cam paragina.
ideea e ca lor le e rau de gura lumii. ii fac de ras la fostii vecini cand vad aia ca eu primesc hartiute de la judecatorie. in fine....
ce ma interesa sa aflu e cum se intampla pas cu pas executarea.

#8
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Daca vrei o solutie valida, ia legatura cu executorul si intelege-te cu el sa platesti in transe lunare.

Acest artificu se practica frecvent, astfel te poti folosi si de conturile bancare, carduri, etc fara probleme si scapi si de hartii in usa.

#9
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014

 Jericho77, on 26 august 2014 - 17:11, said:

Sparge usa, ca sa ce?
Nu sparge nimeni nici o usa.

Depinde de suma si de contract ce se intampla, dar din moment ce vorbesti despre decoperire de salariu, probabil ca e vorba de vreo 2-3 mii de euro cel mult.

Iti blocheaza toate conturile si cu asta basta, orice bani ai sau intra in ele merg direct la executor in cont (cu onorariul lui in pole-position , fireste)

Mi-e greu sa cred ca pentru o astfel de suma se poate ajunge la executarea imobilelor (daca ai proprietate personala) dar nu e exclus.

nu am nici un cont in tara si nici o proprietate. de aia ma intreb ce cred ei ca or sa obtina.

 opop, on 26 august 2014 - 17:11, said:

ba da, vor fi hartuiti pana isi recupereaza banii, dar nu vor suferi pagube materiale

daca ai cont in strainatate, probabil ti-l vor bloca

au cum legal sa faca asta? vorbesc de contul din strainatate.

#10
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 lala33, on 26 august 2014 - 17:14, said:

nu am nici un cont in tara si nici o proprietate. de aia ma intreb ce cred ei ca or sa obtina.

In cazul asta, praful de pe toba.

Problema e pe viitor, poate vei dori sa faci vreo achizitie in Romania

#11
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014
in teorie, apartamentul paraginit o sa imi fie lasat ca mostenire, dar nu e cazul sa iau in calcul asta, asa devreme. deci.....or sa-mi puna bete in roate pt mai putin de 1000 de euro, peste inshpe ani?

#12
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 lala33, on 26 august 2014 - 17:19, said:

...............apartamentul o sa imi fie lasat ca mostenire,
Deci nici pe asta nu-l ai..
Nu au ce sa iti faca.
Dupa instiintare o sa te urmareasca pana iti apare pe numele tau prima proprietate, primul bun.
Abia atunci pot face ceva.

Apartamentul nu-l pot sparge deoarece nu este al tau si i-ai putea da in judecata.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Sper ca da, in parte si din cauza asta avem dobanzi mari, numarul mare de tepari.
Chiar era asa greu sa achiti datoria?

#14
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014

 mandrku, on 26 august 2014 - 17:29, said:

Deci nici pe asta nu-l ai..
Nu au ce sa iti faca.
Dupa instiintare o sa te urmareasca pana iti apare pe numele tau prima proprietate, primul bun.
Abia atunci pot face ceva.

Apartamentul nu-l pot sparge deoarece nu este al tau si i-ai putea da in judecata.

chiar daca dureaza inca 20 de ani pana o sa devin proprietar??? rabdarea lor nu are limite.
deci unica solutie ramane sa platesc...cand oi avea.

 cristiandrei, on 26 august 2014 - 17:32, said:

Sper ca da, in parte si din cauza asta avem dobanzi mari, numarul mare de tepari.
Chiar era asa greu sa achiti datoria?

cristian, sincer, planul a fost sa plec in strainatate sa strang bani, sa platesc. dar stii tu cum e cu socoteala din targ. nu a fost sa fie, au aparut alte prioritati, si uite cum din cauza mea ai acum tu dobanda mare. imi cer scuze ca decizia mea te-a afectat in mod direct!

#15
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Datoriile se prescriu in cativa ani.

Nu mai stiu exact cum e legea..5, 7  ani ..nu mai stiu

Daca suma nu se modifica intre timp. Si cred ca dupa ce e initiata procedura de executare silita, nu se mai modifica.

Edited by Jericho77, 26 August 2014 - 17:41.


#16
lala33

lala33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2014
obiect: încuviinţare executare silită Stadiu procesual: Fond
Ora estimata: 08:30
Complet: Complet provizoriu civil camera de consiliu
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de încuviinţare executare silită.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)    06.08.2014

asta am gasit pe portalul judecatoriei cand mi-am cautat numele

#17
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Suma se modifica doar prin adaugarea de cheltuieli de administrare.
Motiveaza faptul ca la 3 luni te suna pe telefon si intra casuta vocala. Astfel au cheltuit niste bani cu tine pe care-i adauga la cheltuielile de executare.
Credeai ca nu au gasit ei metoda ?

#18
Tibogdan

Tibogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2012
Buna seara.
Datoriile nu se prescriu in x ani! Sunt niste conditii pentru prescriptie, care tin de instiintare, de luare la cunostinta, de insolvabilitate.
Dupa ce e initiata procedura de executare silita, se continua si majorarile/penalitatile.
Sfatul meu e ori sa platesti cate putin, ori sa iti schimbi CNP-ul :)
Daca platesti cate putin in fiecare luna, bani gheata, nu au cum sa dea de urma conturilor din strainatate.
Daca platesc ai tai pentru tine, iar e ok.
Citatiile pe care le platesti sunt conform procedurii de executare silita asa cum e ea stipulata in Codul de procedura civila.
Starea de insolvabilitate la persoane fizice e putin mai ciudata.
Cat despre schimbarea cnp-ului... era o gluma.
Pentru alte detalii gasesti Codul de procedura civila actualizat pe net.
Succes si noroc la bani!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate