Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

UPC, RDS sau Romtelecom? Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Ash_Vampire

Ash_Vampire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 19.09.2013
Un sfat din experientele voastre va rog!
Multumesc mult!
Am smart TV, Tv normal, pc si 2 telefoane smart... Nu vreau telefonie!

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu vrei telefonie, ce faci cu cele doua telefoane smart? Sau de ce le-ai mai mentionat?

Edited by Seb, 26 August 2014 - 16:11.


#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
UPC e o retea OK, depre Romtelecom numai de rau un deranjament semnalat joi a fost remediat marti, motiv pentru care am renuntat la ei, preturi mari. RCS&RDS e o retea ok daca nimeresti o zona in care s-a investit , altfel te poti trezi ca astepti cu saptamanile instalatul si remedierea defectiunilor, plus ca am asteptat decodoare la RCS( HD cei drept)  4 luni si dupa ce m-am mutat au venit si cu decodorul.

UPC e o retea pe care poti sa te bazezi in schimb daca ai vecini care au RDS si se vede ok , nu au pb poti sa incerci si RCS

#4
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Despre UPC nu stiu multe.

La Romtelecom nu am avut probleme, instalare rapida si asistenta la fel, singura problema a fost internetul care avea o viteza prea mica pentru ce imi trebuia, oricum viteza e destula pentru un user normal. Vezi sa nu iti dai singur teapa si sa iei abonamentul surf.

La RDS&RCS am avut probleme cu instalarea pentru ca nu au adus echipamentul, mai multe probleme cu serviciul relatii cu clienti si cam atat, viteza a facut diferenta.

Edited by Sempiternal, 26 August 2014 - 16:16.


#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostAsh_Vampire, on 26 august 2014 - 16:05, said:

Nu vreau telefonie!
Cu astea 3 cuvinte ai anulat colaborarea cu RTC. Serviciile lor depind de linia telefonica...

#6
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
rds

eu abia astept sa scap de upc, proasta alegere...

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLesbianu, on 26 august 2014 - 16:16, said:

Cu astea 3 cuvinte ai anulat colaborarea cu RTC. Serviciile lor depind de linia telefonica...
Chiar asa? Ce ajuta linia telefonica la DTH? Omul vrea continut TV (ca de asta a postat pe aceasta arie).

#8
Carl3000

Carl3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.08.2014
Am trecut prin toti 3: Romtelecom-ul are preturi enervant de mari pentru putine canale TV , RDS-ul a fost chiar ok, iar UPC-ul are cateva probleme cu receiver-ul (nu stiu daca doar la mine) in sensul ca pierd din cand in cand semnal. Dar la capitolul preturi, RDS-ul e acceptabil, iar UPC-ul e super daca prinzi o oferta de Televiziune/Internet/Telefonie la preturi acceptabile gen 50/60 de lei pe luna.

#9
BirsanLeonardo

BirsanLeonardo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.02.2014
Depinde si de zona in care locuiesti.
Eu am avut Romtelecom. Azi am facut contractul la ora 14.00, maine la ora 10.00 am avut instalat telefonia + internetul (caci nu nu merge internetul fara telefonie la RTC)
Insa 2 ani de zile am plans continuu pentru pretul foarte mare la o viteza foarte, foarte mica, 6mbps)
Acum sunt la RDS. Pentru acelas pret (60lei/luna) am o viteza de 1000mbps. In plus la televizune sunt cei mai tari, 141 de canale cu 25 lei/luna.

Prin urmare recomnd cu caldura RDS. Iti cumperi si un router (cu 150 lei iti ei unul super bun) si ai internet de mare viteza atat pe PC cat si pe SmartTV si Smartphones.

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postdorin_2k, on 26 august 2014 - 16:30, said:

Chiar asa? Ce ajuta linia telefonica la DTH? Omul vrea continut TV (ca de asta a postat pe aceasta arie).
RTC nu iti da DTH daca nu ai linie telefonica de la ei.;)  Nu au legatura una cu alta dar asta este politica companiei.

#11
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Difera experientele de la om la om. Eu sunt la RCS&RDS din 99. Nu tin minte sa am probleme cu ei indiferent de serviciu, nimeni nu este perfect ca om cu atat mai putin ca firma dar ma declar multumit. Daca vrei sa cumperi doar TV + internet, poti alege RCS&RDS.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Voi chiar ati inteles ce vrea omul? Eu inteleg ca nu vrea nimic, a postat doar sa se laude cu ce are.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007
Depinde ce vrei:
- UPC: daca vrei mai multe posturi HD, DVR, fotbal romanesc si cate ceva si strain, Discovery, canale multe de muzica/straine/de lifestyle, cel mai bun suport tehnic - dezavantaje: putine meciuri CL/EL, mai putine meciuri din campionatele tari, lipsa turnee de tenis ATP 500/1000, upload mai slab de internet, deci nu e retea pentru torrentisti
- RCS: daca vrei fotbal strain (fara romanesc), mai mult tenis, torrente, telefonie mobila ieftina, internet mobil ieftin, preturi mai mici - dezavantaje: echipamente mai greu disponibile, fara DVR, lipsa Liga 1, lipsa Discovery, oferta slaba de canale straine, cele mai putine canale dintre cele 3, mai putine canale HD
- Romtelecom: daca vrei mai multe posturi HD, DVR, fotbal si strain (mai mult ca la UPC) si romanesc, mai mult tenis, Formula 1 (in romana, celelalte au dar pe RTL in germana), Discovery - dezavantaje: preturi mai mari, suport tehnic slab, trebuie sa iei si telefon

Edited by utopium, 26 August 2014 - 16:55.


#14
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Depinde de zona si de fanul unuia sau celuilalt.
Eu am rds de cind a fost preluata reteaua de cartier,adica cam de 10 ani (cred) si per total sint f.f.f. multumit:calitate servicii,putere semnal,pret.
Momentan,telefonie fixa,tv analog si net de 50mbps la 60 roni.Mie mi arhisuficient.Daca iei net de 100mbps iti da si acel stick-modem gratuit cu 3-5gb/luna net.
Iti cumperi un router wifi,bagi netul in el si ai net in toata casa-si la vecini daca ii retea deschisa :D

#15
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
UPC pe tv si RCS pe internet. Asta am eu si sunt multumit de serviciile ambilor operatori, desi, ar fi loc si de mai bine.

#16
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
IN orice caz nu RCs-RDS ,pe tv nu au canalele DISCOVERY ,LOOK etc
PE internet ai 1000Mbits in retea ,dar au legaturi proaste pe extern.SI nu-ti asigura confidentialitatea traficului pe internet.

#17
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

View PostCABLE MAN, on 26 august 2014 - 17:54, said:

SI nu-ti asigura confidentialitatea traficului pe internet.

Hmmmm ... poti sa fii mai explicit?

Edited by radu000, 26 August 2014 - 18:05.


#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostLesbianu, on 26 august 2014 - 16:16, said:

Cu astea 3 cuvinte ai anulat colaborarea cu RTC. Serviciile lor depind de linia telefonica...
gresit, depinde de infrastructura, daca e pe ftth se da si fara telefonie, nu mai e conditionata de sarma

View PostLesbianu, on 26 august 2014 - 16:39, said:

RTC nu iti da DTH daca nu ai linie telefonica de la ei.Posted Image  Nu au legatura una cu alta dar asta este politica companiei.

din nou eroare, se instaleaza dth si fara abonament telefonic,i-au instalat unui prieten la un butic, vine factura strict pt dth

View Postutopium, on 26 august 2014 - 16:51, said:

Depinde ce vrei:
- UPC: cel mai bun suport tehnic
- Romtelecom: dezavantaje:suport tehnic slab,

cu afirmatia asta poti sa concurezi cu ponta, daca si upc are suport mai bun ca rtc...la mine n-am vazut upc timp de 3 saptamani cand nu a mers tv, iar pe partea de net te arunci pe geam cu calculatorul in brate, am avut si net si inca mai am tv de la ei, o imagine absolut fenomenala, tremura si flicare scrisul...n-ai prea nimerit-o cu sfaturile astea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate