Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

textura ecran mat aspire e1-572g

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am cumparat un laptop Acer Aspire E1-572G, cu 2300 lei, cu ecran mat (ComfyView), si observ o problema cu stratul anti-glare.

Elemente grafice, ca tile-uri din windows 8, logo-ul windows 8, poze, icon-uri de pe desktop, prin stratul anti-glare al laptopului, au o anumita textura, dar prin stratul anti-glare al monitorului extern de la desktop, acea textura nu exista.

Deci stratul anti-glare al acestui laptop Acer, introduce o textura unde nu ar trebui sa existe una. Textura arata ca niste linii verticale, adica acolo unde trebuie sa existe albastru omogen, sau alb omogen, sau gri omogen, prin stratul anti-glare se vede o textura ca niste linii verticale. Unde trebuie sa fie numai albastru, apar linii verticale albastru mai inchis si albastru mai deschis.

E din cauza la 2300 lei nu se poate avea un strat anti-glare de calitate mai buna ? Adica si laptopurile HP la 2300 lei au strat anti-glare care introduce o textura similara ?

Ce recomandati sa fac? Sa returnez laptopul si sa iau altul cu display glossy? Sau decat sa suport reflexiile din ecran glossy, mai bine sa suport  acest ecran mat care introduce aceste texturi ? Sau sa returnez laptopul si sa iau un HP EliteBook mai vechi, second hand, ca poate are strat anti-glare care nu introduce texturi ?

Edited by CTU99, 26 August 2014 - 15:37.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cat de vizibile sunt liniile? E posibil sa ai un ecran defect.

#3
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Ecranul nu e defect. Liniile sunt deranjant de vizibile, apar ca o textura de zici ca ai adaugat "zgomot" de imagine artifical in Photoshop la o imagine, si sunt cel mai vizibile acolo unde lcd-ul afiseaza culoarea albastru, dar pe monitorul extern de la desktop, care are strat anti-glare, nu se vad asemenea linii si nu exista nici o textura vizibila.

Daca misc o fereastra, se vede cum textura cu acele linii verticale, ramane fixa, ca si cum textura se afla in stratul pus peste lcd. Banuiesc ca stratul anti-glare are calitate slaba, dar nu stiu daca sa returnez laptopu ca sa-l schimb cu unul cu display glossy... sau unul cu ecran mat fara textura, numai ca nu stiu daca si alte laptopuri in afara de acer au problema asta cu textura, fiindca prin magazine nu vad decat laptopuri cu glossy.

Edited by CTU99, 26 August 2014 - 16:30.


#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
De unde stii ca nu e un defect? Ai mai vazut alt laptop (acelasi model) si avea si ala liniile respective? Atunci da, asa e panoul.

Faptul ca pe ecranul extern nu ai liniile alea nu inseamna nimic pentru ecranul (panoul) laptopului.

La un TV LCD asemenea linii verticale au aparut dupa cateva luni de functionare si s-au returnat banii (era in garantie si costa prea mult reparatia). Erau linii fine, vizibile doar de la mica distanta.

Edited by Seb, 26 August 2014 - 16:51.


#5
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Confirm ca acele linii verticale sunt de la lcd, si nu de la stratul anti-glare cum am crezut initial.

Am mai fost inca odata la magazin, unde sunt numai laptop-uri cu display glossy, m-am uital la laptopurile Acer cu display glossy, si au exact aceleasi linii verticale ca si Acer-ul asta cu display mat care l-am cumparat. Si din laptopurile de la acest magazin, nu numai Acer au linii verticale, aproape toate au: Asus, Toshiba, Lenovo, Sony, Hp, Dell.

Din cele 30 laptopuri, numai unul singur nu avea linii verticale, un Lenovo. La acest Lenovo, bara neagra de sus, care face parte din interfata Ubuntu, e complet omogena. La celelalte laptopuri, aceeasi bara e plina de linii verticale.

Deci la lcd-ul meu de desktop, nu apar asemenea linii verticale, si e un Acer vechi care a fost si ieftin. Ma intreb, oare cat costa un laptop cu lcd de calitate decenta... la care nu exista probleme de genul linii verticale, si alte probleme. Presupun ca de la 4500 lei in sus. Cred ca mai bine luam un mobile workstation EliteBook mai vechi, la second hand, fara garantie si cu tastatura cu layout extrem de aiurea fiindca e adus dintr-o tara straina dar macar are un lcd de calitate decenta si cu rezolutie 1600x900 la 15 sau 14 inch.

Pana acum nu am mai folosit laptop, dar stiam ca lcd-urile de pe laptopurile ieftine au calitate inferioara in comparatie cu monitoru desktop, dar nu ma asteptam sa fie chiar atat de nasol cum e.

Edited by CTU99, 26 August 2014 - 19:28.


#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Tu te referi de fapt la liniile dintre pixeli?

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/LCD_pixels_RGB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Nu stiu cum sa explic mai clar la ce ma refer. Linii verticale, linii dintre pixeli, etc. Dar indiferent de orice explicatie as da pentru liniile verticale pe care le observ, e clar ca aceste linii verticale in mod normal nu ar trebui sa existe, nu ar trebui sa fie vizibile. Fiindca daca pun aceeasi imagine pe monitoru de desktop, nu observ linii verticale, si daca pun aceeasi imagine pe smartphone, tot nu observ linii verticale. Daca ma indepartez mai mult de ecranul laptopului, nu mai sunt vizibile, dar la distanta de la care stau ca sa ajung la taste si sa vad scrisul de pe ecran (nici prea departe nici prea aproape), pot observa linii verticale acolo unde stiu sigur ca nu ar trebui sa existe. Cam la toate laptopurile de la magazin am observat problema asta, la toate observ linii verticale unde stiu ca nu ar trebui sa existe, si numai un singur laptop nu avea linii verticale.

Si am observat ca aceste linii verticale sunt mai mult vizibile pe unele culori, si mai putin vizibile pe alte culori. De exemplu, unde este afisat cularea alb pe lcd, liniile verticale sunt mai putin vitibile. Iar unde este afisata culoarea albastru pe lcd, liniile verticale sunt mai mult vizibile decat sunt la culoarea alb.

Edited by CTU99, 26 August 2014 - 19:59.


#8
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Cred ca am aflat care e problema. Acel efect pe care il observ la lcd-urile laptopurilor, se numeste efect "screen door", iar cauza acestui efect ar putea fi ca pixelii nu sunt suficient de mari. Deci problema e cu aceste noi lcd-uri de 15" care folosesc pixeli mai mici decat pixelii dintr-un lcd de 15" ce nu are efect screen door. Cauza nu e rezolutia mica si densitatea mica a pixelilor. Am gasit si alte persoane care au observat efect "screen door" la laptopul cumparat, si la laptopurile din magazine. Deci cine cumpara un laptop si observa efectul screen door, daca il returneaza si cumpara un alt laptop, sunt sanse mari sa obtina un laptop ce are acelasi efect de screen door. Nu inteleg de ce se pun astfel de lcd-uri in laptopuri.

Edited by CTU99, 27 August 2014 - 02:49.


#9
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

Quote

... a heavy screen-door effect (see Wikipedia >> for an explanation). At first sight, I wondered how Dell managed to put a pattern in window title bars... There was no pattern, it was the screen-door effect.

Edited by CTU99, 27 August 2014 - 03:24.


#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Din ce scrie acolo, "screen-door effect" e un fenomen ce apare la proiectoare LCD, nu la ecrane LCD.

Eu inclin sa cred ca ceea ce observi tu e caroiajul dintre pixeli. Care e mai evident (cu ochiul liber) la ecrane cu pixeli mai mari (respectiv cu densitate mica a pixelilor), desi tu spui ca nu asta ar fi cauza.

Si forma sub-pixelilor difera in functie de tipul panului. De exemplu la IPS, nu sunt dreptunghiuri, ci ca niste varfuri de sageata (cu unghi obtuz), orientate intr-o parte.

#11
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Cum am spus, nu la toate laptopurile noi se observa acele linii verticale. Uite un exemplu de laptop al carui lcd de 15,6" la 1366x768 nu are acele linii verticale: un Asus X550CA cu celeron ivy bridge care a costat 1400 lei. Daca intrii intr-un magazin, ca Altex sau Domo sau Media Galaxy, si inspectezi putin lcd-urile laptopurilor, daca vezi mai multe laptopuri ce afiseaza aceeasi imagine, o sa observi ca aproape toate au acele linii verticale, sau efect screen-door. Si screen-door nu e numai la proiectoare, mai nou e si la lcd-urile din multe laptopuri, si multi care observa aceste linii verticale la un laptop, folosesc denumirea de "screen-door effect" pentru a descrie ce observa. Eu, inainte sa cumpar laptopul, nu am observat acel tipar, acea textura, acele linii verticale, la laptopurile din magazine. Abia dupa ce am cumparat laptopul si l-am folosit cateva minute, am observat efectul screen-door, atat la laptopul care l-am cumparat, cat si la laptopurile din magazin.

Edited by CTU99, 27 August 2014 - 13:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate