Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
user277

user277

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.04.2008
Buna seara. Am o neclaritate legata de bateria laptopului. O incarc pana ajunge la aproximativ 99% dupa care scot stecherul din priza si lucrez normal. Bateria se descarca relativ greu (in cel putin o ora) pana ajunge in jurul valorii de 29%. In acest moment ea scade brusc la 6% dupa care sunt atentionat sa conectez rapid laptopul la priza. Imi poate spune cineva unde e problema? Multumesc anticipat.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
nicaieri. e un comportament normal la baterii pe final de viata.
daca laptopul are un soft de management al bateriei, instaleaza-l.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu nu pricep, de ce-o tot scoti si-o bagi? Bateria cand s-a incarcat, se decupleaza incarcarea si laptopul functioneaza pe alimentator. Viata bateriei e data de nr de incarcari/descarcari, dupa 3-400 de cicluri, capacitatea scade semnificativ.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
e un topic pe aici despre baterii lung cat o zi de post.
sincer nu e nici o concluzie, ori le descarci, ori nu, ori le tii in sertar, care are de crapat, crapa.
io la un thinkpad, baterie veche de 6 ani, o descarc cam de doua ori pe zi, o pun la incarcat cand tipa, si l-am setat sa tipe la 3%, si tot 2 ore ma tine, de cand am laptopul.

#5
username1234

username1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 26.05.2012
Din cate am citit e posibil ca atunci cand ajunge la acel punct este vorba de o celula terminata si d'aia scade brusc.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Thinkpadurile sunt excelente cand vine vorba de baterie. Managementul bateriei nu te lasa s-o distrugi.

Am si eu un Thinkpad R50e erou de 8 ani si inca tine bateria 40 minute la peste 1000 cycle count (fata de 2 ore initial).
Si un T500 luat acum un an SH de pe okazii la care tine bateria cam 4 ore (350 cycle count, bat extinsa, 9 celule), chiar mai mult decat in momentul in care l-am luat (cca 250 cycle count).
Mai am un X61, luat tot SH, okazii la care tine bateria cam 1 ora (450cycle counts).

#7
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postrumegus, on 23 august 2014 - 19:28, said:

Eu nu pricep, de ce-o tot scoti si-o bagi? Bateria cand s-a incarcat, se decupleaza incarcarea si laptopul functioneaza pe alimentator. Viata bateriei e data de nr de incarcari/descarcari, dupa 3-400 de cicluri, capacitatea scade semnificativ.

Pentru ca circula o legenda urbana printre utilizatorii de laptop si unii care pretind ca se pricep la calculatoare, ca daca stai cu laptopul in priza si cu bateria pusa (incarcata), se face praf bateria dupa o perioada. Unii scot bateria cand tin laptopul conectat permanent la priza

Edited by ever_forever, 23 August 2014 - 20:56.


#8
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Si daca utilizatorul de laptop scoate alimentarea de la priza ,pleaca cu laptopul in alta camera,foloseste bateria o ora apoi iar baga alimentarea ,e sanatos ptr baterie?ori o descarca total ori nu!eu cred ca stilul asta  reduce semnificativ durata de viata la o baterie.

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu,la un acer 5310 am folosit bateria cam 3 ani;dupa asta ajunsese sa tina 15 minute max.Am decapacit bateria,am scos toata electronica si am inlocuit-o cu una simpla care taie incarcarea la 12,2V.Dupa modificare ,bateria tine cam 4 ore,in situatia in care noua fiind,tinea cam 2 -2,5 ore.
Dezavantajul este ca electronica pusa de mine se incalzeste excesiv din cauza sursei liniare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate