Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

[PROBLEMA] Bazait TV Cablu RCS&RDS .

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Buna seara SOFT-PEDIA,
Am de mult aceasta problema si nu am intrebat nici-o data de la ce ar putea veni.

Se da asa:

Decodor RCS&RDS HUMAX SD conectat la TV prin cablul euro-scart.

Daca dau volumul din TV 50 % si din decodor 10 % sau 15% sau mai mult se aude pe orice program un barait/bazait groasnic si deranjant.
Daca volumul este din TV 30 %-20% si din decodor 100 % atunci este bine.

Dar ma intereseaza de ce se aude acel bazait enervant,am testat pe 2 TV-uri si la fel face.

#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Incearca sa schimbi cablul Scart sau pune-l pe AV, daca are.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Schimba cablul euroscart sau treci pe cabluri cu RCA daca TV-ul este dotat cu asemenea intrari.
Attached File  rca-rca.jpg   13.83K   7 downloads

Edited by Lesbianu, 23 August 2014 - 17:58.


#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
sigur nu mai bazaie cu cablu AV ?
noaptea sesizez mai mult, ciudat ca daca apas butonul pentru lista de canale nu mai bazaie

Edited by opop, 23 August 2014 - 17:58.


#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu este 100% garantat, dar merita incercat daca ai un cablu la dispozitie. Daca se manifesta la fel sa nu fie in alta parte buba...

#6
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
am schimbat cablul euro=scrat cu unul nou,cred ca solutia este sa cumpar  cabluri cu RCA

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Da volumul la maxim din receiver si dupa aia te "joci cum vrei" din telecomanda tv. Am avut aceeasi problema, m-a invatat un baiat de la RDS tehnic si functioneaza ! Succes !

#8
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
O sa incerc asa.

#9
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011
@fap nu prea e util ca trebuie sa folosesti a 2a telecomanda tot timpul.

Si la mine se aude bazait, in general pe fundal alb sau deschis la culoare. Pe fundal negru nu se aude. Am miscat mufa scart, daca-i gasesc o pozitie cat de cat ok bazaie mai putin spre deloc dar tot bazaie ...

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 simon22, on 23 august 2014 - 18:07, said:

@fap nu prea e util ca trebuie sa folosesti a 2a telecomanda tot timpul.

Si la mine se aude bazait, in general pe fundal alb sau deschis la culoare. Pe fundal negru nu se aude. Am miscat mufa scart, daca-i gasesc o pozitie cat de cat ok bazaie mai putin spre deloc dar tot bazaie ...
Nu vrei a doua telecomanda "indrageste" bâzâitul ! Nu cred ca te joci la volum din 5 in 5 minute ! In plus a fost doar un sfat , nu primesc bani de la RDS !!!

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Lesbianu, on 23 august 2014 - 17:59, said:

Nu este 100% garantat, dar merita incercat daca ai un cablu la dispozitie. Daca se manifesta la fel sa nu fie in alta parte buba...
pai n-am cablu, d-asta am intrebat :D ca altfel incercam

#12
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Citez de pe un blog :
" 1. Volumul de la telecomanda decodorului sa fie aproape maxim si la TV sa fie mai inspre minim (lucru util la volum mic … fiindca dispare baraitul)
  2. Fiindca pasul 1 nu a mers la mine (eu vreau VOLUM) … mentionez ca in pachet cu decodorul mai aveti cablul RF care in principiu nu il folositi. Ei bine, eu am pus cablul de semnal (care vine de afara, cablul de antena mai babeste) in acel cablu RF, si cealalta parte am pus-o in decodor. A fost idea lui taica sa facem asa si uite ca a avut dreptate, a disparut baraitul ca prin minune. De asemenea, mentionez ca am testat acest lucru pe 2 tipuri de TV si a mers: 1 LCD de 81″ si 1 TV cu tub (old style). "
Merita incercata varianta cu cablul RF .

Edited by soren73, 23 August 2014 - 18:19.


#13
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@opop Imprumuta un cablu de la un vecin/prieten... daca este mai bine, cumperi unul dupa testare. Asta este valabil si pentru VladutzU2013.

Edited by Lesbianu, 23 August 2014 - 18:22.


#14
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Cumpar unul ca nu este scump merg maine daca gasesc deschis.

#15
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011

 soren73, on 23 august 2014 - 18:19, said:

Citez de pe un blog :
" 1. Volumul de la telecomanda decodorului sa fie aproape maxim si la TV sa fie mai inspre minim (lucru util la volum mic … fiindca dispare baraitul)
  2. Fiindca pasul 1 nu a mers la mine (eu vreau VOLUM) … mentionez ca in pachet cu decodorul mai aveti cablul RF care in principiu nu il folositi. Ei bine, eu am pus cablul de semnal (care vine de afara, cablul de antena mai babeste) in acel cablu RF, si cealalta parte am pus-o in decodor. A fost idea lui taica sa facem asa si uite ca a avut dreptate, a disparut baraitul ca prin minune. De asemenea, mentionez ca am testat acest lucru pe 2 tipuri de TV si a mers: 1 LCD de 81″ si 1 TV cu tub (old style). "
Merita incercata varianta cu cablul RF .
Am testat, la fel se aude barait daca dau incet de tot decodorul si televizorul spre maxim.

Am observat ca daca strangi mai bine mufa de la scart si o misti un pic scade baraitul

 FAP, on 23 august 2014 - 18:11, said:

Nu vrei a doua telecomanda "indrageste" bâzâitul ! Nu cred ca te joci la volum din 5 in 5 minute ! In plus a fost doar un sfat , nu primesc bani de la RDS !!!
Nu am zis-o cu rautate

#16
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010

 VladutzU2013, on 23 august 2014 - 17:45, said:

Buna seara SOFT-PEDIA,
Am de mult aceasta problema si nu am intrebat nici-o data de la ce ar putea veni.

Se da asa:

Decodor RCS&RDS HUMAX SD conectat la TV prin cablul euro-scart.

Daca dau volumul din TV 50 % si din decodor 10 % sau 15% sau mai mult se aude pe orice program un barait/bazait groasnic si deranjant.
Daca volumul este din TV 30 %-20% si din decodor 100 % atunci este bine.

Dar ma intereseaza de ce se aude acel bazait enervant,am testat pe 2 TV-uri si la fel face.
Si ce treaba are tv cu aria digi, vezi ca ai arie dedicata.Porti cumva ochelari? Eu zic inainte sa tezchizi topic nou sa dai cautare si dupa aceea sa dezchizi topic.Las-o mai moale ca doar ai facut 2000 de mesaje,

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
bazaitul vine din decodor, am avut o buna perioada si asa face cu orice tv (am probat 4)la
lasa la 100% volumul la decodor si regleaza numai din tv
sau cere unul HD si mergi pe hdmi

#18
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

 opop, on 23 august 2014 - 17:58, said:

sigur nu mai bazaie cu cablu AV ?
noaptea sesizez mai mult, ciudat ca daca apas butonul pentru lista de canale nu mai bazaie

La mine pe Scart bazaie in draci, pe RCA e lacrima. (acelasi decodor). Acum depinde si de calitatea cablului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate