Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Achizitie serviciu UE de catre SRL neplatitor de TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Buna ziua,

Voi fi cat se poate de la obiect.
SRL-D neplatitor de TVA doreste sa inchirieze un server de la o firma din UE. Factura este, sa spunem, de 100 E + TVA 23%(total 123E). Fara un cod de TVA, factura include si TVA-ul. Daca oferim cod, factura se ofera cu TVA 0(deci valoare 100E). Dupa logica mea, alaturi de interpretarea personala a codului fiscal, deduc faptul ca, ramanand neplatitor de TVA, este in regula sa achizitionez serviciul doar in cazul in care TVA-ul este inclus in factura, deci platit de catre prestator in tara lui.

La ANAF am dat de o varietate de incompetenti/incompetente, care dupa multe polemici legate de explicarea spetei, care nu inteleg de ce pare atat de complicata, mi-au spus ca trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA in RO, apoi pe baza art 153 in ROI, urmand sa achizitionez serviciul. Mentionez ca in primul an e exlus sa depasesc plafonul de 65kE.

Ce as vrea sa stiu: pot cumpara acel serviciu FARA SA DEVIN PLATITOR DE TVA(nici in RO, nici in UE) daca TVA-UL, inclus in factura, E PLATIT DE PRESTATOR LA EL IN TARA iar eu imi pun pe cheltuiala INTREAGA SUMA INCLUSIV TVA? Ca sa nu mai zic ca la ANAF mi s-a spus ca parerile difera intre Administratiile de sector... iti sta mintea in loc.

Va multumesc anticipat.

Edited by Ion_Cristoiu, 22 August 2014 - 17:47.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Articolul 153 este ceva general, iar trimiterea care ti-a fost facuta denota ca persoana care a facut trimterea nu stie articolul respectiv.
De unde dilema ta ca un neplatitor de TVA nu poate achizitiona servicii de la un platitor de TVA decat daca si el se inregistreaza ca platitor de TVA?
Tu ai citit articolul de care ti-a zis tipul? M-am uitat acum peste el si am vazut situatiile in care o persoana trebuie sa solicite inregistrarea in scop TVA si nu am vazut ca situatia ta sa se incadreze. Deci eu as zice ca nu trebuie.
Insa ce poti face este sa printezi tu acest articol, eventual toata legea, te duci la finante si ii pui pe aia sa iti arate nu doar articolul ci si litera si alineat, conform careia ei considera ca trebuie sa te inregistrezi in scop TVA.
Daca iti spun ca nu trebuie, treaba e rezolvata, daca iti arata o litera unde nu te incadrezi, incerci sa te lamuresti cu ei, de ce iti fac trimitere acolo, din moment ce tu nu te incadrezi acolo (incerci sa te lamuresti, nu sa te certi. cu cearta putin probabil sa rezolvi).

#3
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Multumesc pt raspuns.
Am fost la 3 sedii ANAF diferite, toti au zis ca trebuie inregistrat ca platitor conform art 153, de doua ori mi s-a spus ca trebuie sa fiu si in ro si in ue platitor pe art 153, o data mi s-a spus ca ma inregistrez cu 153^1 doar pentru achizitia de serviciu.

Dilema nu provine de la mine, eu fiind sigur de la bun inceput ca nu exista nicio logica in inregistrarea in scopuri de TVA pt achizitionarea unui serviciu facturat cu TVA, deci cu taxa platita de catre prestator.

Edited by Ion_Cristoiu, 22 August 2014 - 18:20.


#4
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Daca nu ai nici o dilema si esti asa de sigur de la bun inceput, atunci fa asa cum consideri. E destul de simplu.

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Vezi ca in cazul serviciilor electronice exista o derogare, iar din 2015 se schimba legislatia UE in sensul platirii TVA-ului din tara clientului si nu a prestatorului... sa vezi atunci distractie!

Sa te inregistrezi in scopuri de TVA nu te costa nimic, doar te treci intr-o lista a operatorilor intracomunitari si depui o declaratie in plus pt lunile in care ai facturi intracomunitare. Nu trebuie sa devii platitor de TVA.

Atunci, vei avea cod valid in scop de TVA pe care il vei transmite prestatorului si vei primi factura cu TVA 0.

#6
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
@TheUglyOne
M-am exprimat totusi gresit. Voiam sa spun ca mi se parea normal sa nu trebuiasca nicio inregistrare, insa cautand varianta 100% legala dpdv al anaf-ului am dat de raspunsurile expuse.

@TLGsoft
Stiu despre ce e vorba, insa noi vom lucra strict cu persoane fizice, deci nu e o problema, cel putin momentan.
Problema cu inregistrarea e ca nu ma ajuta la nimic si cele 5 zile lucratoare necesare inregistrarii ma impiedica sa imi lansez produsul pana in decembrie. Situatia e putin mai delicata, per ansamblu, iar consecintele nevoii de inregistrare in ROI sunt mari dar din alte puncte de vedere.
Ideea era ca, in cazul in care factura e emisa cu TVA si este platit de catre prestator in tara lui, de ce mai trebuie sa fiu inregistrat si eu in scopuri de tva? E o singura achizitie, de valoare neglijabila. Practic, neavand cod TVA, eu platesc 23% in plus.

Edited by Ion_Cristoiu, 23 August 2014 - 15:21.


#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
In teorie da, insa practica ne omoara.

Acelasi lucru l-am patit cu Google: am facut cont business pe firma si ei mi-au emis automat factura fara TVA. Nici vorba sa verifice daca am cod valid in scop de TVA. Sa storneze factura? N-au auzit de asa ceva.

Solutia de la finante: sa ma inscriu in ROI.

#8
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
In orice caz, impresia mea e ca al nostru cod fiscal nu a fost regandit cu legislatia europeana in minte, ci doar au fost adaugate procedurile noi, in final ajungandu-se la o harababura din care fiecare intelege ce vrea si nimeni nu intelege, in final, nimic.

#9
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Ion_Cristoiu, on 23 august 2014 - 20:14, said:

In orice caz, impresia mea e ca al nostru cod fiscal nu a fost regandit cu legislatia europeana in minte, ci doar au fost adaugate procedurile noi, in final ajungandu-se la o harababura din care fiecare intelege ce vrea si nimeni nu intelege, in final, nimic.

daca te mai duci la anaf ia cu tine si art 126, alin 4, lit b. si vezi ce zic, daca plafonul de 10.000 de euro/an se aplica si serviciilor.

#10
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
@pierre
Ceva amuzant legat de asta, cand am mentionat plafonul mi s-a spus ca nu exista asa ceva(nu in sensul ca pentru servicii)  Eu cand zic ca nimeni nu stie legea... si problema e ca tot un Gigel din asta vine si in control si iti rupe dintii cu amenzi.

Edited by Ion_Cristoiu, 23 August 2014 - 21:59.


#11
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Ion_Cristoiu, on 23 august 2014 - 21:56, said:

@pierre
Ceva amuzant legat de asta, cand am mentionat plafonul mi s-a spus ca nu exista asa ceva(nu in sensul ca pentru servicii)  Eu cand zic ca nimeni nu stie legea... si problema e ca tot un Gigel din asta vine si in control si iti rupe dintii cu amenzi.
Mie mi se pare ca greseala e la tine. I-ai intrebat fara sa le dai raspunsul si asta i-a bulversat. Data viitoare cand le pui o intrebare ofera-le si raspunsul dorit de tine. EI doar sa il confirme. "E adevarat ca daca am tranzactii sub 10.000 de euro pe an, nu trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva, cf art 126 alin 4 lit b? " Si iti spun ca asta e cea mai buna solutie cu organul. Le pui intrebari care sa contina raspunsul. Eu asa am facut mult timp si a mers ca uns.

#12
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
articolul 126 alin 4 lit b se refera la achizitii de bunuri. In situatia lui e vorba de servicii. Sunt chestii diferite.

#13
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Pe factura nu scrie "IT Services", ci "Server X 12 Months". Faptul ca il consider serviciu e la latitudinea mea, ala cand vine la control nu are cum sa-mi zica ca e un bun sau ca e un serviciu. E un bun dar nu-l tin aici.

#14
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Da, cum sa nu. ”server x 12 months” sigur la bun te duce cu gandul. Si in contabilitate cum il inregistrezi? Obiect de inventar, mijloc fix .. ?

#15
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 TheUglyOne, on 24 august 2014 - 10:49, said:

articolul 126 alin 4 lit b se refera la achizitii de bunuri. In situatia lui e vorba de servicii. Sunt chestii diferite.

Si pentru achizitia de servicii nu se aplica plafon? De ce? Doar ca sunt "diferite"?

Cum sunt ele diferite prin prisma plafonului de 10.000 de euro?

In cf spune achizitii intracomunitare de bunuri dar in norme o lasa doar la achizitii intracomunitare (care includ atat bunurile cat si serviciile)


Ia uite ce zice

Quote

(6) În aplicarea art. 126 alin. (5), pentru calculul plafonului de achiziţii intracomunitare se iau în considerare următoarele elemente:
a) valoarea tuturor achiziţiilor intracomunitare, cu excepţia achiziţiilor intracomunitare prevăzute la alin. (7);
Posted Image valoarea tranzacţiei ce conduce la depăşirea plafonului pentru achiziţii intracomunitare;
c) valoarea oricărui import efectuat de persoana juridică neimpozabilă în alt stat membru, pentru bunurile transportate în România după import.
(7) La calculul plafonului pentru achiziţii intracomunitare nu se vor lua în considerare:
a) valoarea achiziţiilor intracomunitare de produse accizabile;
Posted Image valoarea achiziţiilor intracomunitare de mijloace noi de transport;

Edited by pierre_de_timp, 24 August 2014 - 14:07.


#16
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
In primul rand normele nu vor contrazice legile pentru care sunt intocmite.
In al 2-lea rand, in directiva 112/2006 a CE se specifica la articolul 3 alin 2 litera a : "(a)
în anul calendaristic curent, valoarea totală a achizițiilor intracomunitare de bunuri nu depășește un plafon pe care îl stabilesc statele membre, dar care nu poate fi mai mic de 10 000 EUR sau echivalentul acestei sume în monedă națională;
"

Edited by TheUglyOne, 24 August 2014 - 16:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate