Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Romanii, slanina si concediul

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#1
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Am cautat topicul in care se spunea ca romanii nu vor sa munceasca si nu l-am mai gasit. A disparut  ca o meduza in Groapa Marianelor.  Probabil s-a ajuns la concluzia ca romanii vor sa munceasca.  Dupa parerea mea, unii  muncesc prea mult si adesea uita de concediu sau nu-l  considera prioritar. Lucru explicabil in conditiile in care  nu-i tocmai usor sa-ti creezi  un standard decent de viata, intr-o tara care se rostogoleste  dintr-o criza economica in alta. S-ar cere o definitie aici, pentru ca decent e un termen relativ. Pentru mine standard decent e cel care-mi  permite sa-mi cumpar o pereche de pantofi o data la doua luni.

Ca sa ne satisfacem acest tip de  nevoi  muncim pe branci si uneori renuntam  la concediu.  Adica fix la ceea ce ne ajuta sa ne reincarcam  bateriile si s-o luam de la capat. Cunosc  oameni de mai multe feluri. Unii nu si-au mai luat un concediu  adevarat  de ani de zile, trag ca sclavii pentru a-si face  diverse dar nu ajung sa se bucure de nimic din ce fac pentru ca sunt in permanenta in alerta, stresati, grabiti,  incrancenati.  Altii isi iau doar cateva zile, cel mult o saptamana, de vreo doua ori pe an.  Decat deloc mai bine asa, da’ parca nu-i destul. Stiu si oameni care nu-si permit concediu pentru ca au  copii la facultate sau rate la banci/alte obligatii si atunci imping intr-un plan second propriile necesitati.  Spera in secret ca la batranete vor avea prilejul sa se duca in stanga-dreapta iar in final vor ajunge la un azil  de lux, pe banii  copiilor in care investesc acum. Eu cred ca nimic din toate astea n-ar trebui sa ne faca sa uitam de nevoia de relaxare,  iar o vacanta de minim 3 saptamani este o necesitate, o componenta importanta a igienei mintale.Pe de alta parte, daca nu ne relaxam periodic, scade productivitatea mucii, ne scad veniturile si in consecinta ne scade nivelul de trai.

Voi ce credeti?
Este durata  concediului un indicator al calitatii vietii? Am zis durata si nu mod de petrecere pentru ca io una ma simt la fel de bine si in cort  si la hotel de  x stele. Si nu-mi trebuie  nisipuri cernute cu sita, trebuie doar sa ma rup de lumea aceasta nebuna, nebuna, nebuna , ca sa ma pot apoi intoarce la ea.

Edited by ariadna09, 22 August 2014 - 17:17.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postariadna09, on 22 august 2014 - 17:15, said:

Este durata  concediului un indicator al calitatii vietii?
Sigur ca da, relaxarea face parte din calitatea vietii. Si cand te gandesti ca vesticii nici nu concep sub 1.5 luni de concediu, de regula sunt 2 luni pe care oricum nu le petrec acasa ci le haladuie peste tot prin lume. Plus ca lunea si vinerea mereu sunt zile cu program scurt caci si week-endurile le folosesc exclusiv la excursii. Si in categoria asta intra inclusiv nemtii care rup de ani buni Grecia si Spania stand cu burta la soare ziua si noaptea imbatandu-se pana cad lati in mijlocul drumului.
Romanul pune botul la propaganda cum ca e puturos si face tot posibilul sa demonstreze contrariul, sic, degeaba, tot el e puturosul Europei.
Dar ce pretentii poti sa ai de la unii carora li se pare un privilegiu sa munceasca o viata intraga pe branci ca sa plateasca sute de mii de euro numai ca sa aiba onoarea si luxul de a locui toata viata intr-o astfel de mizerie:

[ http://www.private-broker.ro/bl_uploads/bucuresti-blocuri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Friskey, 22 August 2014 - 17:46.


#3
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
De cand postez in Poiana, eu imi iau cateva concedii de cate cinci minute pe ora. Ideal e sa iti faci programul cum vrei, fara a tine cont macar de sarbatori. Daca nu ai de lucru sau daca treaba scartaie si randamentul a scazut, iti iei concediu cat e nevoie. Dorinta de a munci revine automat, dupa un timp, exact cand si cat trebuie. Din pacate, prea putini romani sunt intr-o asemenea situatie. In anumite medii, Romania de azi seamana cu statele burgheze din urma cu vreo doua secole, cand ritmul dezvoltarii era mult mai mare, conducand la ce cunoastem azi. Ceea ce nu e rau. Mai greu e sa rezisti tentatiilor care te inconjoara, mult mai mari decat atunci.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Romania de azi n-are nici o treaba cu statul burghez (asta ar insemna locuri de munca si mici afaceri peste tot) ci cu statul feudal.

#5
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View PostFriskey, on 22 august 2014 - 17:36, said:

Si in categoria asta intra inclusiv nemtii care rup de ani buni Grecia si Spania stand cu burta la soare ziua si noaptea imbatandu-se pana cad lati in mijlocul drumului.
Romanul pune botul la propaganda cum ca e puturos si face tot posibilul sa demonstreze contrariul, sic, degeaba, tot el e puturosul Europei.
Dar ce pretentii poti sa ai de la unii carora li se pare un privilegiu sa munceasca o viata intraga pe branci ca sa plateasca sute de mii de euro numai ca sa aiba onoarea si luxul de a locui toata viata intr-o astfel de mizerie:

Ce fraieri, in loc sa locuiasca aici:

Attached File  cotet.jpg   300.19K   188 downloads

ei aleg sa locuiasca in mizeriile alea...




Vesticii haladuiesc peste tot prin lume pentru ca isi permit.

Romanul cu dare de mana mananca in fiecare zi la pranz la "impinge tava".

Asta  e diferenta.

Edited by Jericho77, 22 August 2014 - 17:58.


#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Normal ca ai nevoie de concediu periodic, altfel îl iei pe ala definitiv mai devreme decât e necesar. Eu îmi i-au concediu 2 săptămâni vara si o săptămână iarna. La care se adaugă 5 - 6 week-end-uri prelungite anual. Adica JVSD sau VSDL.

#7
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Concediu?

Majoritatea aia parlita a salariatilor romani au noroc ca exista o cifra la concediu minim in legislatie.

Dar au grija patronii sa faca si din cele 20 (sau 21 zile) praf si pulbere: tzanduri si tzandurele ca si cum o grenada a explodat in el Concediu...asa ca, intreb, care Concediu? Posted Image

#8
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcuculili, on 22 august 2014 - 18:01, said:

care Concediu? Posted Image

Ala pentru care ar trebui sa lupti, daca-i cazul.
Si daca nu-l primesti sa-i trimiti bezele angajatorului.
Am facut asta o data!
:)

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostJericho77, on 22 august 2014 - 17:56, said:

Ce fraieri, in loc sa locuiasca aici:

Attachment cotet.jpg

ei aleg sa locuiasca in mizeriile alea...
Ai dreptate, sunt fraieri pentru ca acea vila costa tot cam cat au dat romanii pe mizeriile alea prin 2006-2008. Acum fa tu comparatia.

Edited by Friskey, 22 August 2014 - 18:16.


#10
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Chestia e ca mizeriile sunt luate in rate pe n ani.

Cotetul asta nu prea il faci cu credit, decat daca ai garantii imobiliare de vreo 150% .

#11
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Doua link-uri unul cu asa concediu DA:
Excursia '2 ani in jurul lumii', cumparata de un chinez pentru 990.000 de lire
si inca unul probabil despre acesta este "vorba" => "topicul in care se spunea ca romanii nu vor sa munceasca"
http://forum.softped...unceasca__st__0

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostJericho77, on 22 august 2014 - 18:16, said:

Chestia e ca mizeriile sunt luate in rate pe n ani.
Exact. Si asta e si explicatia de ce romanii muncesc pe branci si renunta si la concedii: pentru ca au rate enorme pe care oricum abia si le platesc.
Aproape toti romanii care lucreaza au rate. Au luat de la banca 120.000 de euro sa cumpere o mizerie din aia de doua camere acum trebuie sa returneze cam dublu bancii. Mega afacere.
E obosit? Nu ii mai place ce face la munca? Vrea altceva? Ghici ce, rabda si baga munca pentru ca schimbarea jobului implica cateva luni de stat pe bara si cautat altul sau/si schimbarea domiciliului. Dar nu poate sa faca asta pentru ca are rate pe care oricum abia si le plateste si daca nu si le plateste il da banca afara cu tot cu copii. Sic, ii mai arde de concedii acum?

Edited by Friskey, 22 August 2014 - 18:29.


#13
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostFriskey, on 22 august 2014 - 17:36, said:


Sigur ca da, relaxarea face parte din calitatea vietii. Si cand te gandesti ca vesticii nici nu concep sub 1.5 luni de concediu, de regula sunt 2 luni pe care oricum nu le petrec acasa ci le haladuie peste tot prin lume. Plus ca lunea si vinerea mereu sunt zile cu program scurt caci si week-endurile le folosesc exclusiv la excursii. Si in categoria asta intra inclusiv nemtii care rup de ani buni Grecia si Spania stand cu burta la soare ziua si noaptea imbatandu-se pana cad lati in mijlocul drumului.
Romanul pune botul la propaganda cum ca e puturos si face tot posibilul sa demonstreze contrariul, sic, degeaba, tot el e puturosul Europei.
Eu nu pun botul la propaganda asta. Strainii sunt cei care ne culpabilizeaza, si mai ales strainii mai putin harnici

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Sau acesta rupt din realitate care sustine contrariul: http://forum.softped...a#entry14181547

#15
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View Postpoadol, on 22 august 2014 - 18:25, said:

:) Dupa mine e prea mult. N-as putea sa traiesc doi ani asa.
Cred ca marele secret al unei vieti echilibrate este unul destul de simplu. Masura in toate.

#16
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Si dupa mine e mult, dar suma, nu perioada. :o

#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postariadna09, on 22 august 2014 - 18:46, said:

Posted Image Dupa mine e prea mult. N-as putea sa traiesc doi ani asa.
Cred ca marele secret al unei vieti echilibrate este unul destul de simplu. Masura in toate.
... si ce-i prea mult strica, dar tinand cont ca viata medie a unui om este de peste 70 de ani - sper sa fie corect :) - 2 ani inseamna foarte putin ~ 2,86% in viata unui om.
Masurile difera de la om la om, ceea ce pentru o persoana este masura mica pentru alta poate sa fie o masura mare atat la propriu cat si la figurat

#18
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Sigur, da' atunci ce facem, ne luam concediu o data la 24 de ani?
:P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate