Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Lipire geam pe rama metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Salut,
Doresc un sfat pentru achizitionarea unui adeziv sau silicon pentru uz casnic si un ajutor mi-ar fi de mare folos daca m-ati putea indruma spre tipul de adeziv corespunzator.
Lucrarea pe care doresc sa o execut este montarea la nivelul balconului de bloc (fixarea, lipirea) unui geam (sticla clara, normala de 3 mm) pe o rama metalica feroasa.
Imi puteti spune ce adeziv sau silicon este potrivit pentru aceasta lucrare?
Mersi anticipat pentru indrumari!

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Silicon pentru acvarii !!!

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pe interior sau pe exterior? ce dimensiuni are geamul?
nu cred ca vrei sa-ti pice geamul pe trecatorii de sub balcon....

#4
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014

 FAP, on 22 august 2014 - 15:37, said:

Silicon pentru acvarii !!!

Mersi de sugestie. Imi poti da o marca, un nume brand te rog? Dar ma gandesc la faptul ca siliconul pentru acvarii se refera la imbinarea sticlei pe sticla? Respectivul silicon tine sticla pe metal?

 _Smiley_, on 22 august 2014 - 15:55, said:

pe interior sau pe exterior? ce dimensiuni are geamul?
nu cred ca vrei sa-ti pice geamul pe trecatorii de sub balcon....

Este un geam ce va fi lipit pe interior, dar imbinarea ramei de metal si geamul de la exterior va fi supusa actiunii factorilor externi (ploaie, ninsoare etc). Oricat de etansa va fi imbinarea imi imaginez ca apa va intra in contact cu acea muchie.
Cat despre dimensiune geamul are marimea unei ferestre medii 44x105, asadar dupa cum bine ai intuit va trebui sa mentina o siguranta in fixare.
Anterior se practica metoda clasica a chitului de geam, dar in timp chitul plesneste, se desprinde pe ici pe colo. Asa ca ma intrebam ce solutie de adeziv sau silicon este mai potrivita sa lipeaseca o sticla si un metal (cadru metalic feros, nu aluminiu)

#5
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Am montat acum 7-8 ani geamurile cu silicon sanitar transparent si nu am avut probleme, de fapt singurul neajuns a fost cand am demontat o parte si am fost nevoit sa sparg geamul sa-l scot.

#6
n1c9a7

n1c9a7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.05.2014
Bison montage kit transparent.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Orice silicon structural e bun. Ala de acvarii e unul din ele. Un altul e ala ambalat la salam in tipla, cum se foloseste pe muchiile foilor de termopan, sau la pereti cortina. Important e sa te asiguri ca are rezistenta la UV, altfel va fi degradat in timp.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sticla de 3 mm si la dimensiunea aia? Wow. Stii ce faci tu acolo?

#9
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
silicon sanitar, thiokol, glass sealant.

#10
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014

 Super Chief, on 22 august 2014 - 19:23, said:

Sticla de 3 mm si la dimensiunea aia? Wow. Stii ce faci tu acolo?

Rectific graba: e sticla de 4. Oricum e un geam obisnuit, simplu si cu larga raspandire. Este ceea ce am avut si pana acum si care a fost fixat in chit.
Sa inteleg deci ca siliconul sanitar transparent este rezolvarea dilemei?

#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 nanduts, on 22 august 2014 - 14:57, said:

Lucrarea pe care doresc sa o execut este montarea la nivelul balconului de bloc (fixarea, lipirea) unui geam (sticla clara, normala de 3 mm) pe o rama metalica feroasa.
Geam de 3mm poate la un ecran de smartfion, in nici un caz la o fereastra.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Macar monteaza o folie transparenta pe el
In caz ca se sparge sa nu se intample ceva nasol

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e recomandat sa gasesti un silicon rezistent la UV

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta Teroson, e ambalat la fel ca si siliconul, se foloseste la fel, dar are niste calitati deosebite de rezistenta la intemperii, UV si lipire. Rama sa nu fie ruginita, curat-o bine inainte de a monta geamul

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cu asa ceva: http://multimedia.3m...TSevTSeSSSSSS--

Nu te juca cu silicon ieftin sanitar ca iti cade geamul si ranesti sau omori pe careva si iei puscarie pentru omor din culpa.

Exista si silicon structural, insa ala este de obicei bi-component si trebuie scula de amestecare, conditii stricte de aplicare (fara umiditate, praf, degresarea suprafetei de aplicare, umblat cu manusi ca sa nu lasi amprente/grasime pe suprafata de aplicare), trebuie calculata grosimea si latimea cordonului de silicon, etc.

Cand vad solutii din astea simpliste de genul "merge si asa" ma iau fiori pe sira spinarii si realizez ca nu esti singurul care face inginerii din astea punandu-ne viata in pericol pentru simplul fapt ca mergem pe strada, pe trotuar.

Edited by izometric, 23 August 2014 - 08:58.


#16
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am montat la serviciu geamuri de dimensiuni 130cm x 145cm x4mm.Toate geamurile s-au spart (crapat) S-a folosit silicon sanitar universal.
Am montat la balcon ,acasa ,geamuri 45x105x4mm;din 8 buc s-a spart unul singur .
De mentionat:crapaturile au aparut doar datorate dilatatiei cornierului pe care au fost lipite.In cazul geamurilor de la balcon  am constatat ca unul singur (cel spart)are grosimea siliconului sub 2mm(intre geam si cornier),celelalte avand peste ~3-4 m stratulde silicon.
La serviciu,toate geamurile au grosimea siliconului sub 1-2 mmm;de aici si concluzia ca diferenta de dilatatie este cauza craparii.

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
1) Nu am fost atent !!! Geam de 4 Posted Image ??? Vrei sa omori pe cineva daca se sparge si cad cioburile ? In trecut se folosea la balcoane geam de 6 sau 8 cu insertie de plasa metalica ! Recomand un plexiglas de minim 6 sau plastic de termopan !

2)Bison Poly Max (transparent) MS polimer - 300 g

Edited by FAP, 23 August 2014 - 11:01.


#18
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Mersi pentru atentionarea bine intemeiata referitoare la potentialele riscuri pietonale, dar nu este si cazul meu.
Balconul se afla la etajul 1, fara apartamente la parter, iar traficul pietonal pe sub balcon este inexistent si imposibil. Si asta pentru ca blocul are din constructie proiectat un local restaurant la parter. Iar suprafata localului se intinde pe o arie destul de mare, incat acoperisul /plafonul plat si plan al acestuia se intinde ca o "terasa" sub balconul meu, lat de ~10m. Cei care cunosc astfel de constructii de blocuri isi pot da seama usor despre ce e vorba.
Asadar orice risc pietonal sau de alta natura este imposibil si inlaturat.

Multumesc si apreciez indrumarile primire privind solutiile de adeziv

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate