Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Inselatorie pe site de vanzari

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
lucrurile stau cam asa :

acum cateva zile "ma agata" cineva pe Olx pentru a cumpara niste produse pe care eu le aveam de vanzare pe acest site ; toate bune si frumoase , numai ca individul , sau individa (ca pana la urma nu mi-am dat seama) vrea ca produsele sa fie expediate in Anglia (la un var al lui).

Pana aici nicio problema , ii recalculez pretul incluzand costul expedierii coletului in Anglia , ii comunic valoarea si tipul e de acord asa ca ii trimit un numar de cont in care sa se faca plata .


Dupa o zi primesc o notificare (cica) de la "Standard Chartered Bank Of London" cum ca s-ar fi facut plata catre mine dar banii nu vor fi deblocati si transferati in contul meu pana cand nu expediez eu coletul si le dau numarul de urmarire .

In acest moment am luat legatura cu individul si i-am transmis ca toata afacerea cade .


Asadar ...atentie sporita la astfel de indivizi !!!

#2
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
mau cautat si pe mine indivizi din astia, dar
cum gasesc un mesaj in limba engleza prefer
sa trec peste :)

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu e neaparat vorba de inselatorie. Adica partea cu deblocarea banilor dupa expediere poate sa fie si legitima. Nu spun ca e cazul aici (mai ales ca e usor sa trimiti un e-mail ce pare a fi de la o banca, dar de fapt nu e de la banca).

Dar nici eu nu m-as incurca sa fac livrari in Anglia.

Edited by Seb, 22 August 2014 - 14:07.


#4
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
la mine e prima daca cand sunt "incercat" ...

si da , am uitat sa mentionez : individul isi dadea nume polonez,cred (Kalinowska) si conversatia s-a desfsaurat in engleza .


Livrarea ar fi facut-o DHL-ul , nu eu ; cu asta n-aveam nicio grija ; problema e ca nu poti sa fii atat de berbec sa crezi ca banca iti conditioneaza transferul de bani de expedierea produsului . Aia isi incaseaza comisionul si transfera o suma de bani intre doua conturi .


Cand am facut conversia din lei in euro au rezultat 330 euro . Ca sa ma simt eu bine mi-a transmis ca mi-a platit 390 euro , cica pentru transport , desi specificasem de la inceput ca cei 330 de euro includ si cheltuieli de transport .

In fine ... eu consider ca e vorba de o inselatorie si ii indemn pe toti cei care vor avea de a face cu asemenea indivizi sa nu expedieze niciun produs (in aceste conditii) pana nu au toti banii in cont.

Edited by iuli09, 22 August 2014 - 14:12.


#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Seb, on 22 august 2014 - 14:01, said:

Nu e neaparat vorba de inselatorie.
Dar nici eu nu m-as incurca sa fac livrari in Anglia.
ba e 100% inselatorie, schema clasica de scam (fumata si rasfumata, varianta a nigerian scam)
tu esti unul din cei care iti vor lua teapa la un moment dat, fiind naiv

@iuli09
trebuia sa faci jocul in continuare si sa ii zici ca ai expediat, sa se bucure putin prostul.
dar ii zicea ca pentru tracking number trebuie sa iti dea 10 dolari in avans in cont, ca e blocat tracking number pana nu ajung cei 10 dolari in cont.
daca te uiti la emailul "bancii" o sa vezi o adresa foarte interesanta de email, arata-i adresa si lui Seb care are dubii ca ar fi o inselatorie

Edited by onlyone, 22 August 2014 - 14:13.


#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am completat mesajul pentru clarificare.

 onlyone, on 22 august 2014 - 14:07, said:

ba e 100% inselatorie, schema clasica de scam (fumata si rasfumata, varianta a nigerian scam)
tu esti unul din cei care iti vor lua teapa la un moment dat, fiind naiv

Cum am spus, eu renuntam din faza in care mi-ar fi cerut sa trimit coletul in Anglia.

Omul s-a interesat cat e transportul si era pregatit sa trimita coletul.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 iuli09, on 22 august 2014 - 13:53, said:

Dupa o zi primesc o notificare (cica) de la "Standard Chartered Bank Of London" cum ca s-ar fi facut plata catre mine dar banii nu vor fi deblocati si transferati in contul meu pana cand nu expediez eu coletul si le dau numarul de urmarire .
Trebuia sa nu ii zici nimic de notificare. Doar ca ii trimiti coletul dupa ce ai banii in cont. Nu cu WU sau alta metoda. Direct in contul tau.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Posibil sa fie teapa, totusi astfel de tranzactii de tip escrow sunt folosite destul de des de straini, in special americani si canadieni.

#9
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007
A spus cineva Nigeria? (de la un anunt al meu pe tocmai)

Quote

I'm quite satisfied with the condition and price. I will be paying the PayPal charges from my account and i will be paying directly into your PayPal account or bank account without any delay, and i hope you have a paypal account if you don't have you can get back to me with your full bank details. If you have the PayPal account already, just send me the email address you use for the account, which is the email address you use for it or you can send me your full bank details, so once i receive the details i will go ahead with the payment through my bank and then i will contact my shipping company after you get the payment. I will need your home address for it to be Picked Up by the Shipping Company..so get back to me with your paypal money invoice or your bank details, so i can make the payment up to you as soon as now.
[...]
yes i know that is from romania, yes 400euro(RON), am okay with the price, i will be responsible for all the shipping fees, just contact your colleague maybe he or she will ship it out, incase you dont know, am a sailor and am on sea in NIGERIA.


#10
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Nu inteleg ce vrei sa spui , Seb ; da , eu eram pregatit sa expediez coletul indata ce aveam banii in cont dupa cum ne intelesesem . Pentru mine n-avea nicio importanta ca expediez coletul in Londra , Paris sau Vascauti atata timp cat pot prinde in pret costul transportului .


N-ar fi tarziu nici acum sa revin cu un raspuns ca m-am razgandit si vreau sa trimit coletul dar daca-i cer bani (si ii mai si primesc) intru eu in locul lui la inselatorie Posted Image .


Quote

Trebuia sa nu ii zici nimic de notificare. Doar ca ii trimiti coletul dupa ce ai banii in cont. Nu cu WU sau alta metoda. Direct in contul tau.

El mi-a spus ca o sa primesc notificare de la banca , ba chiar m-a atentionat sa o caut in spam daca nu intra in Inbox ; sigur ca i-am raspuns ca nu trimit nimic pana nu am banii in cont si cand am vazut ca insista cu expedierea inainte de plata i-am zis ca renunt la tranzactie .

Edited by iuli09, 22 August 2014 - 14:20.


#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pune omule adresa de email a "bancii" care ti-a trimis confirmarea ca vad ca avem inca naivi multi in romania
vreau sa le arat cat de usor iti poti da seama ca esti tepuit, fara sa ramai cu cel mai mic dubiu ca ar fi real
ca daca nigerienii astia nu ar fi atat de prosti, macar ar putea falsifica adresa aia de email sa para reala, orice programator php incepator poate sa faca treaba asta, dar ei nu stiu cum se face,

Edited by onlyone, 22 August 2014 - 14:21.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 iuli09, on 22 august 2014 - 14:16, said:

El mi-a spus ca o sa primesc notificare de la banca , ba chiar m-a atentionat sa o caut in spam daca nu intra in Inbox ; sigur ca i-am raspuns ca nu trimit nimic pana nu am banii in cont si cand am vazut ca insista cu expedierea inainte de plata i-am zis ca renunt la tranzactie .
Fara nicio notificare. Banii in cont si trimiti coletul.

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Tipul asta de tranzactie (cu plata dupa confirmarea livrarii) nu e neaparat inselatorie.

Teapa poti sa-ti iei si daca predai marfa personal si cumparatorul te plateste cu bancnote false. Dar asta nu inseamna ca orice tranzactie de acest gen (dai marfa in mana cumparatorului si primesti bani cash) e inselatorie.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
singurele tranzactii cu plata dupa confirmarea livrarii care nu sunt inselatorii, sunt cumparaturile facute la magazinele online, expediate prin curier, cu plata la curier
restul sunt toate tepe - ma refer aici la tranzactiile intre persoane fizice
tocmai de aceea a aparut si s-a dezvoltat sistemul de plati paypal

Edited by onlyone, 22 August 2014 - 14:31.


#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 onlyone, on 22 august 2014 - 14:29, said:

singurele tranzactii cu plata dupa confirmarea livrarii sunt cumparaturile facute la magazinele online, expediate prin curier, cu plata la curier
restul sunt toate tepe
tocmai de aceea a aparut si s-a dezvoltat sistemul de plati paypal

Pot trimite cu ramburs si ca persoana fizica. Si nu e neaparat teapa.

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Seb, on 22 august 2014 - 14:31, said:

Pot trimite cu ramburs si ca persoana fizica. Si nu e neaparat teapa.
da dar la ramburs nu poti ridica pana nu platesti. deci vanzatorul pierde in cel mai rau caz contravaloarea transportului, si nu transportul + marfa

asteptam adresa de email a bancii

tepele nigeriene sunt vechi de cand internetul. la inceput erau "avocatii familiei decedate in un accident" si cautau mostenitori pentru averea lor ramasa fara mostenitori, si iti dadeau 1 milion de dolari daca plateai taxele de succesiune de cateva zeci de mii, si te dadeai tu mostenitor. si muuulte alte tepe de genul asta

Edited by onlyone, 22 August 2014 - 14:36.


#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In conceptia ta, orice persoana fizica ce trimite marfa cu ramburs e tepar? Atunci ce zici de iuli09, care vrea sa trimita marfa cu plata in avans?

#18
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
http://i61.tinypic.com/2drdw81.jpg

mesajul a fost expediat de pe adresa  : [email protected]


Eu sfatuiesc pe oricine sa nu dea curs acestor fel de tentative ; dar ...pana la urma fiecare face cum il taie capul .


Quote

In conceptia ta, orice persoana fizica ce trimite marfa cu ramburs e tepar? Atunci ce zici de iuli09, care vrea sa trimita marfa cu plata in avans?


pai eu trimit un colet in alta tara , cum sa-l trimit cu plata ramburs ca ma costa de doua ori mai mult transportul ?

Si pe langa asta , aceasta a fost modalitatea de plata asupra careia am convenit de la inceput . Banii in cont (in contul meu) si eu expediez produsul . Daca asa ne-am inteles nu poti sa vii mai tarziu sa-mi spui ca banca moare de grija ta si nu deblocheaza banii daca nu trimit eu coletul .

Cine inghite galuste de-astea sa fie sanatos ! si la punga gros ... ca o sa aiba nevoie .

Edited by iuli09, 22 August 2014 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate