Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Matematica - materia monstru

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ruby-Adria

Ruby-Adria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.12.2013
Eu sunt in ciclul gimanzial si urmeaza examenul. La toate materile am 10 pe linie, invat foarte rapid, intre pauze si imi ramane in cap foarte foarte mult timp, sunt atent in clasa si nu vorbesc cu nimeni in timpul orelor, dar la matematica nu ma descurc de loc. Am incercat orice: am luat materia de la capat, am luat de la capat carti vechi, am lucrat si mult si putin, dar nimic nu da roade. Daca iau culegerea de a 6-a stiu orice din ea, dar la cea de a 7-a, desi e aceias editura, nu stiu nimic. am facut si multe probleme, uneori fac intr-o zi aceasi problema de 10 ori, iar peste 3 zile nu mai stiu nimic.

Ciudat e faptul ca cu alte materi tot de la stiinte exacte merg f.bine - la fizica ma descurc grozav, la fel si la chimie. Ca meditator il am pe tatal meu care practic e un geniu, la vremea lui dadea chiar si meditatii si a facut multi copii total paralel cu materia sa treaca la treapta. Parintii amandoi intelectuali, cu facultatile incheiate cu succes. Efectiv l-am inebunit pe tata cu raspunsul "NU INTELEG!". Eu si cu rezolvarea in fata unde mi-o face el ii spun ca nu pricep, iar eu de mult nu mai pot rezolva la geometrie.

Ce as putea face pentru a-mi reveni la geometria si algebra de a 7-a ???

#2
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
E ciudat pentru ca fizica merge "mana-n mana" cu matematica.  Daca tu nu intelegi matematica de clasa a 7a, inseamna ca nu vei intelege fizica in anii ce vor urma. Profesoara mea de matematica din liceu mai spune : "Iti trebuie si talent sa intelegi matematica, nu doar munca!"

#3
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Da-ne un exemplu de chestie pe care nu o intelegi!

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca mai este o problema si pe la romana-gramatica, nu numai pe la matematica. Oare au vreo legatura?!

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Eu cred ca la celelalte materii tu tocesti, la mate nu prea merge cu toceala asa dai gres.
Desi stiu multi care au tocit la mate si au tocit destul de bine.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
La matematica tocesti varful creionului sau pasta pixului lucrand probleme.

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Adica tu ai probleme cu astea: http://www.temedemat...sem_1-sub_1.pdf ?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRuby-Adria, on 22 august 2014 - 00:44, said:

la fizica ma descurc grozav, la fel si la chimie
Rezolvi si probleme sau doar teoria (prin toceala) ? Daca merge la acestea doua vei putea si la matematica, trebuie doar sa te concentrezi.

Edited by neagu_laurentiu, 22 August 2014 - 07:19.


#9
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostRuby-Adria, on 22 august 2014 - 00:44, said:

Eu sunt in ciclul gimanzial si urmeaza examenul. La toate materile am 10 pe linie, invat foarte rapid, intre pauze si imi ramane in cap foarte foarte mult timp, sunt atent in clasa si nu vorbesc cu nimeni in timpul orelor, dar la matematica nu ma descurc de loc. Am incercat orice: am luat materia de la capat, am luat de la capat carti vechi, am lucrat si mult si putin, dar nimic nu da roade. Daca iau culegerea de a 6-a stiu orice din ea, dar la cea de a 7-a, desi e aceias editura, nu stiu nimic. am facut si multe probleme, uneori fac intr-o zi aceasi problema de 10 ori, iar peste 3 zile nu mai stiu nimic.

Ciudat e faptul ca cu alte materi tot de la stiinte exacte merg f.bine - la fizica ma descurc grozav, la fel si la chimie. Ca meditator il am pe tatal meu care practic e un geniu, la vremea lui dadea chiar si meditatii si a facut multi copii total paralel cu materia sa treaca la treapta. Parintii amandoi intelectuali, cu facultatile incheiate cu succes. Efectiv l-am inebunit pe tata cu raspunsul "NU INTELEG!". Eu si cu rezolvarea in fata unde mi-o face el ii spun ca nu pricep, iar eu de mult nu mai pot rezolva la geometrie.

Ce as putea face pentru a-mi reveni la geometria si algebra de a 7-a ???

mare atentie si la...romana(punctuatie, acord, topic,s.a.m.d.)

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, apreciez mult mesajul dumitale, mai ales pt ca inca esti in vacanta.
Din ce ai descris, rezulta ca esti un om cu ambitie.
Dar am senzatia ca esti prea incrancenat sa rezolvi problema asta. Si din cauza copacilor nu mia vezi padurea.
te citez. "dar la cea de a 7-a, desi e aceias editura, nu stiu nimic. am facut si multe probleme, uneori fac intr-o zi aceasi problema de 10 ori, iar peste 3 zile nu mai stiu nimic."
Spune-mi daca si unde gresesc. Daca erai fraier -scuza cuvantul, nu doresc sa te jignesc- si nestiutor nu faceai problema niciodata?
Deci uneroi iti iese si alte ori nu. Poate ca din cauza ca esti om. Sau un tanar aboslut normal pt vrats alui, dar prea incrancenat.
Cand ai fost undeva sa inoti ultima data? Joci fotbal, handbal, baschet, tenis sau alergi, biciclism? Faci poze sau filmezi? Ce hoby ai in afara de invatat?
Ia bate matale mingea, inoata bicicicleste, iesi afara cu niste amici si vorbiti tampenui, ce fusta are aia..nu doar despre probleme globale ale umanitatii.. Ar fi ilegal s aii spun unui copil de o bere..Sau un pahar de visinata..Asa ca nu, nu spun asta. Si oricum doar un pahar
OK, dupa o zi de stat afara si facut orice sport+palavrageala cu amicii. pune mana pe creion si intra intr-o probleme...

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View PostRuby-Adria, on 22 august 2014 - 00:44, said:

.....uneori fac intr-o zi aceasi problema de 10 ori, iar peste 3 zile nu mai stiu nimic......
cum naiba sa faci o problema de 10 ori? asta-i toceala si nu merge la matematica.  e mai greu pana iti dai seama care-i calea pe care rezolvi problema, adica cum te folosesti de termenii prroblemei si ce formule folosesti ca sa ajungi la rezultat, dupa aia raman doar calcule. daca-ti pica fisa care-i calea de rezolvare si esti atent dupa aia la calcule ai rezolvat problema. odata ce ti-a picat fisa cum se rezolva o problema n-ar mai avea nici un sens sa mai rezolvi in continuare de mai multe ori aceiasi problema, treci la alte probleme, sa-ti antrenezi mintea, sa se "rodeze fisa".

Edited by Fane, 22 August 2014 - 09:44.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Efectul "smartphone"...

#13
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Cel mai important la matematica este sa iti folosesti creierul!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate