Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achiziționare laptop business

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ssc

ssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.03.2007
Salut,

Doresc sa cumpăr de urgentă un laptop pe care sa il folosesc in scop business (office, email zilnic, peste 10 ore) + ceva filme si internet. Ma interesează sa fie cât mai fiabil si sa ma tina o perioada lunga de timp, de cel putin 4-5 ani.

Am găsit varianta asta:

http://www.pcgarage....40m-2gb-silver/

Ce părere aveți?

Având in vedere ca sunt presat rău de tot de timp, mâine vreau sa ma duc sa il si cumpăr ( cel târziu sâmbăta) ca joia viitoare plec din tara si am nevoie de el ca de aer!!

Multumesc anticipat pentru sfaturi si eventual păreri

Buget: 3500 lei
Procesor i7
Memorie Ram 8gb
Firma: dell, ca știu ca sunt foarte rezistente si fiabile.

Am uitat sa spun ca lucrez extrem de mult in excel si am mai multe aplicații deschise in același timp.

Ma gândesc ca daca tot fac o investiție, barem sa cumpăr ceva care sa nu ma tina 1 an.

Mersi frumos!

#2
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
vezi si de la lenovo, sunt la fel de fiabile (am doua, notebook si ultrabook de cativa ani)...
la bugetul tau te incadrezi si la un ultrabook, avantaj - greutate mai mica, deci mobilitate mai ridicata
uite de ex.:
http://www.cel.ro/la...670m-full-hd-l/

#3
ssc

ssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.03.2007
Mersi frumos pentru sfat. Ma uit acum... Dar dell-ul cum ti se pare?

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Zau ca n-ai nevoie de procesor i7 pentru birotica, filme si internet, pana si i3 e arhisuficient. Mai bine te uiti dupa un procesor mai "slab" dar iti iei SSD care iti va creste rapiditatea MULT. 8GB de memorie iar e arhisuficient, poti lua si mai putin, mai ales daca iei SSD.
Lucrand foarte mult cu excelul si alte aplicatii office e esentiala o tastatura bine configurata, tasta enter sa fie din aia mare, tastatura numerica in dreapta si tastele directionale sa fie mai mari si separate de celelalte taste astfel incat totul sa fie intuitiv si usor de apasat.

Edited by Tipiric, 22 August 2014 - 01:04.


#5
ssc

ssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.03.2007
M-am uitat si am vazut ca nu are dvd + are garanție doar 1 an.

Asa ca m-ar atrage  mai mult dell-ul...

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Decat i7 si HDD la 5400RPM, mai bine i5 si SSD, va fi racheta pe langa primul.

17" ar fi mai ok?
Sau pur si simplu o rezolutie mai mare iti ajunge, sa poti vedea mai mult prin excell'uri?

Pentru 17", cel ales de tine e ok, desi e cam aiurea ca la diagonala asta sa nu aj 2 bay'uri de stocare.

Pentru 15", un ThinkPad E cu Quad-Core sau un Z50, mai modest ca performanta, arhisuficient pentru ce ai tu nevoie, mult mai ieftin:
http://www.pcgarage....740m-2gb-black/
http://www.pcgarage....40m-2gb-silver/

Orice ai alege, musai SSD in loc de HDD:
http://www.pcgarage....o-series-basic/

Edited by georgik12, 22 August 2014 - 01:17.


#7
ssc

ssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.03.2007

 Tipiric, on 22 august 2014 - 01:00, said:

Zau ca n-ai nevoie de procesor i7 pentru birotica, filme si internet, pana si i3 e arhisuficient. Mai bine te uiti dupa un procesor mai "slab" dar iti iei SSD care iti va creste rapiditatea MULT. 8GB de memorie iar e arhisuficient, poti lua si mai putin, mai ales daca iei SSD.
Lucrand foarte mult cu excelul si alte aplicatii office e esentiala o tastatura bine configurata, tasta enter sa fie din aia mare, tastatura numerica in dreapta si tastele directionale sa fie mai mari si separate de celelalte taste astfel incat totul sa fie intuitiv si usor de apasat.


Mersi frumos! Mi-ai recomanda ceva in acest sens?

 georgik12, on 22 august 2014 - 01:07, said:

Decat i7 si HDD la 5400RPM, mai bine i5 si SSD, va fi racheta pe langa primul.

17" ar fi mai ok?
Sau pur si simplu o rezolutie mai mare iti ajunge, sa poti vedea mai mult prin excell'uri?

Mersi frumos. Sincer, cred ca m-ar atrage mai mult 17'', având in vedere ca voi lucra numai pe el 99,99% din timp.

Întrebare: pe dell-ul de mai sus, poate fi atașat un SSD?

Scuzati-ma, poate sunt întrebări stupide, dar sunt un novice si nu vrea sa arunc banii pe fereastra si sa ma tina 1-2 ani

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Am editat mai sus.:)
SSD se poate adauga pe orice laptop. Buna e ca Dell'ul, desi e de 17", are doar un bay de 2.5" pentru unitati de stocare.

Deci daca vrei SSD, ai doua variante:
- pui SSD'ul in locul HDD'ului, iar HDD'ul il faci extern folosind un rack USB 3.0
- pui SSD'ul in locul HDD'ului, iar HDD'ul in locul unitatii optice, daca nu o folosesti, cu ajutorul unui adaptor Caddy

#9
ssc

ssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.03.2007

 georgik12, on 22 august 2014 - 01:19, said:

Am editat mai sus.:)
SSD se poate adauga pe orice laptop. Buna e ca Dell'ul, desi e de 17", are doar un bay de 2.5" pentru unitati de stocare.

Deci daca vrei SSD, ai doua variante:
- pui SSD'ul in locul HDD'ului, iar HDD'ul il faci extern folosind un rack USB 3.0
- pui SSD'ul in locul HDD'ului, iar HDD'ul in locul unitatii optice, daca nu o folosesti, cu ajutorul unui adaptor Caddy

Multumesc frumos pentru sfaturi. Nu mi s-a încărcat inițial tot topicul si de aia am revenit cu reply.

Ma gândesc si mâine iau decizia.

Noapte frumoasa!


#10
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Thinkpad-ul o sa iti manance zilele cu display-ul ala.
L-am avut, dar am trecut la un inspiron 5521 full hd.
Ecran, constructie, tastatura mult mai bune. Recomand DELL.

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
la asta ai ecran ips http://olx.ro/oferta...61c692;promoted

#12
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Dacă vrei laptop business de ce nu cauți unul business? Caută Dell Vostro/Latitude/(Precision, doar dacă îți permiți) sau HP Probook/Elitebook/(Zbook, doar dacă îți permiți). Dintre toate Probook este cel mai ok. Ca un exemplu, aruncă un ochi peste http://www.pcgarage....n-hd-8750m-2gb/ și vezi ce scrie mai jos, la suport tehnic:

Quote


Pentru laptopurile HP comercial (6xx, ProBook 4xxx s, ProBook 6xxx b, Folio, Slate, EliteBook 5xxx m, EliteBook 9xxx m, EliteBook 2xxx p, EliteBook 8xxx p, EliteBook 8xxx w, Spectre XT Pro) partenerii de service ii gasiti aici HP

Centru autorizat pick-up & return Cordon Electronics doar pentru HP consumer (Compaq Presario, Pavilion, Envy, Sleekbook)

Așadar, o primă diferență între laptopurile consumer și cele business se ivește: în cazul HP cele consumer au service asigurat de Cordon(caută pe forum experiențe cu Cordon) iar cele business(comerciale) au service diferit. Poți citi și câteva recenzii de pe http://notebookcheck.net/ pentru a-ți face o idee asupra diferențelor între cele 2 categorii de laptopuri. Și la Lenovo este cam același lucru: cele consumer au service în Polonia ( caută pe net experiențe, precum asta).

Dacă tot pleci din țară cu laptopul vei aprecia un model care să aibă service rapid și valabil oriunde. Dell și HP au parteneri de service oriunde ai pleca, garanția acordându-se numai pe baza service tag-ului laptopului, fără hârțogării, ambalaje, etichete sau alte chestii chiar nefolositoare.

P.S. Dacă îl cumperi pe persoană juridică mare atenție de unde îl cumperi și câtă garanție ți se oferă!

Edited by albastru, 22 August 2014 - 09:29.


#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 aazz, on 22 august 2014 - 08:26, said:

Are pe naiba.
Dar la ce sa ne asteptam de la tine, totusi. :)))

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Thinkpad T, the ONLY way to fly.
14" daca se poate, baterie extinsa daca esti mobil.
La birou sta conectat la monitor de 24" Full HD, in delegatie nu iti rupe spatele.

Folosesc thinkpad-uri de aproape 10 ani, am si acum un T60 care a implinit 7 ani si merge in continuare.

#15
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

 georgik12, on 22 august 2014 - 09:59, said:

Are pe naiba.
Dar la ce sa ne asteptam de la tine, totusi. Posted Image))

Ce ai cu omul? Dell Inspiron 15-7537 cu ecran FullHD chiar are IPS.

Edited by albastru, 22 August 2014 - 10:50.


#16
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Dellul ala e construit din plastic de mana a7a. E un plastic urat, un design simplist, o constructie fragila. N-are nicio treaba cu un laptop business class.

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Acolo scrie: CONSTRUCTIE compacta metalica solida cu finisaje cromate, calitate maxima!= gen macbook!

#18
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

 Blue_Ivy, on 22 august 2014 - 10:58, said:

Dellul ala e construit din plastic de mana a7a. E un plastic urat, un design simplist, o constructie fragila. N-are nicio treaba cu un laptop business class.

Cu toate că sunt de acord că un laptop business este de dorit, totuși ce spui tu este o mare prostie. Citește măcar recenzia pentru a afla că:

Quote

........
The Inspiron's solid aluminum chassis makes it look bulkier than it actually is. Except for the base plate, almost the entire laptop is made of this light metal. Its matte surface supplies a high-end feel. The screen's black frame adds the matching contrast to the mostly silver color.

........

The focus was obviously placed on stability and quality rather than portability. Both the base unit and the screen defy even stronger force without visible distortions or annoying creaking noises. The stiffness is also at a very high standard.

The long display hinge is almost pulled too tight and the user will have to use both hands to open it. Dell promises that the hinge will work impeccably even after closing the display 20000 times - we naturally cannot verify this in the course of the test, but the entire laptop makes a subjectively extremely rigid and durable impression. Alongside the virtually immaculate build quality, even in details, the Inspiron outshines some contenders


Edited by albastru, 22 August 2014 - 11:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate