Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum vă închipuiați acum 14-16 ani că va arăta România în anul 2014?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cum vă închipuiaţi acum 14-16 ani că va arăta România în anul 2014?
Eu nu mă apuc să mai zic, pentru că o dau în plâns şi în fantezii (de zice lumea că am fumat verde). Ca să o zic simplu totuşi, credeam că vai fi opusul la ceea ce este acuma.

Edited by djl, 22 August 2014 - 00:04.


#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
mai verde clar

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru asta trebuie sa ne aducem aminte cum era acu 14-16 ani.

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Mai rau decat arata acum, si mai saraca decat e acum - asta referitor la orasele mari.
Mai bine decat e acum si mai putina saracie decata e acum -  referitor la orasele mici.

Nu ma asteptam sa apara diferente asa mari intre orase.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
uite, de aia zic ca e greu de adus aminte. Nu ne putem deconecta de paseism. Acum 14-16 ani eram cu 14-16 ani mai tineri fiecare dintre noi.

#6
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:03, said:

Cum vă închipuiaţi acum 14-16 ani că va arăta România în anul 2014?
Eu nu mă apuc să mai zic, pentru că o dau în plâns şi în fantezii (de zice lumea că am fumat verde). Ca să o zic simplu totuşi, credeam că vai fi opusul la ceea ce este acuma.

Ce-nseamna opusul?

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
In schengen si cu euro in loc de lei.
Iliescu mort si ingropat.
Autostrazi si drumuri decente.
O clasa politica schimbata cu oameni tineri, pe care eu ii credeam in mod obligatoriu mai buni decat ai vechi.  M-am inselat.  Tinerii sunt mai prosti, mai mitocani si mai lacomi decat fostii.
Vasile Vacaru vroia sa-si ia o masina.   Fratilor Negoita nu le ajung 15 hoteluri.  Liberalii mei din aripa tanara s-au transformat in aripa hrapareata.  Tocmai a murit unul dintre ei.

Insa exista anumite zone in care evolutia in bine mi-a depasit orice asteptare.
Ceea ce acum noua ni se pare a fi normalitate, altora din lumea vestica li se pare SF.
De exemplu, conexiunea la net de mare viteza a devenit o chestiune banala.    Astfel,  eu am acasa cu cativa euro pe luna o conexiune mai buna decat un hotel intreg.
Si daca mai dau vreo 2-3 euro in plus, o fac de 1GB.

Sunt multe chestii bune pe care le ignoram din obisnuinta.

#8
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Buna intrebare... Cam asa imi inchipuiam eu viitorul, nu neaparat Romania :lol: :

Attached Files



#9
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Eu speram ca pana-n 2014 Bunicuta si ai lui sa-si fi dat duhurile in puscarie pentru mortii din '89 si jaful de dupa.. Se pare ca va trebui sa ma multumesc doar cu moartea lor (cand s-o intampla asta)..  Pan-atunci, tot pixul si galeata va decide viitorul Romaniei..

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ cristi7 : până la urmă am să detaliez un pic mai mult:
1) Oamenii civilzaţi;
2) Industrie puternică;
3) Transporturi ca lumea - aici însemnând de la transportul urban de călători până la cel rutier şi feroviar;
4) Trecutul va fi păstrat, nu distrus aiurea;
5) Locuinţele vor fi accesibile;
6) Telefonia mobilă (celulară) va fi accesibilă mai tuturor - ăsta e singurul vis care s-a îndeplinit; nu mă gândeam însă că asta va însemna distrugerea telefoniei fixe - eu visam ca fiecare să aibă rolul ei;
7) Un sistem de educaţie modern;
8) Şomaj scăzut;
8) O mai fi, dar sunt cam somnoros acuma...

#11
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:36, said:

@ cristi7 : până la urmă am să detaliez un pic mai mult:
1) Oamenii civilzaţi;
2) Industrie puternică;
3) Transporturi ca lumea - aici însemnând de la transportul urban de călători până la cel rutier şi feroviar;
4) Trecutul va fi păstrat, nu distrus aiurea;
5) Locuinţele vor fi accesibile;
6) Telefonia mobilă (celulară) va fi accesibilă mai tuturor - ăsta e singurul vis care s-a îndeplinit; nu mă gândeam însă că asta va însemna distrugerea telefoniei fixe - eu visam ca fiecare să aibă rolul ei;
7) Un sistem de educaţie modern;
8) Şomaj scăzut;
8) O mai fi, dar sunt cam somnoros acuma...

Vezi tu, inainte de toate avem nevoie de Justitie sanatoasa. Ca nu e poti avea pe celelalte fara asta, pt ca din cauza slabei justitii s-a furat atata. Asta e un lucru pe care incepem sa-l avem in limitele unor anumiti parametri relativ decenti, cu sansa de si mai bine pe viitor.

Apoi, unele din ce vrei tu se cam bat cap in cap. Cum e si la telefonie. Din moment ce s-a dezvoltat telefonia mobila, ce sens mai are telefonia fixa? Nu imi e mai util un telefon mobil pe care-l tin pe post de fix, dar il mut cand doresc acest lucru?

#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Ced ca lumea lui djl ar fi fost o lume ideala pe care am fi avut-o daca oamenii stiau sa ceara asta politicienilor, nu injure printre dinti si sa viseze la revolutii cu pistolul incuiat in sertar, vorba lui cheloo.

View Postcristi7, on 22 august 2014 - 00:40, said:

Vezi tu, inainte de toate avem nevoie de Justitie sanatoasa. Ca nu e poti avea pe celelalte fara asta, pt ca din cauza slabei justitii s-a furat atata. Asta e un lucru pe care incepem sa-l avem in limitele unor anumiti parametri relativ decenti, cu sansa de si mai bine pe viitor.
Apoi, unele din ce vrei tu se cam bat cap in cap. Cum e si la telefonie. Din moment ce s-a dezvoltat telefonia mobila, ce sens mai are telefonia fixa? Nu imi e mai util un telefon mobil pe care-l tin pe post de fix, dar il mut cand doresc acest lucru?
E discutabila partea cu justitia, eu nu cred ca se afla in parametri relativ decenti, e plin de coruptie peste tot si tot ce mi se pare ca face (pe langa razbunari/executii politice) e ca elimina concurenta unora sau altora bagandu-i la bulau, in rest se da tun dupa tun in Romania fara probleme, daca servesti unde trebuie si esti util scapi basma curata. Vezi cazurile lui Casuneanu, fratii Paunescu , Necolaiciuc, Videanu, Udrea, Cristi Burci si altii.

Edited by n-amname, 22 August 2014 - 00:43.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ critisti 7 : păi telefonul mobil în foloseşti când eşti pe drum sau te învârţi mult. Telefonul fix în foloseşti când stai liniştit, pe scaun sau în pat şi ai chef de vorbă, fără teama descărcării acumulatorului şi fără teama tarifelor mari (cine îşi închipuia în trecut că cu tarifele va fi exact inver... să fie mobilul mai ieftin decât fixul).

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Acum 14 ani am terminat facultatea si imi era groaza ca n-o sa-mi gasesc loc de munca. Pana la urma am gasit, si desi salariul e destul de mic, are si satisfactiile lui.

Cred ca acuym 14 ani (adica in 2000) deja nu mai speram mare lucru de la clasa politica, dupa confruntarea epica Iliescu-Vadim. Cumva am banuit ca nu se va schimba mare lucru si ca va incepe dominatia rosie. Am mai sperat putin in 2004, dar mi-a trecut. Acum privesc tot circul politic mult mai detasat.

#15
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:44, said:

@ critisti 7 : păi telefonul mobil în foloseşti când eşti pe drum sau te învârţi mult. Telefonul fix în foloseşti când stai liniştit, pe scaun sau în pat şi ai chef de vorbă, fără teama descărcării acumulatorului şi fără teama tarifelor mari (cine îşi închipuia în trecut că cu tarifele va fi exact inver... să fie mobilul mai ieftin decât fixul).

Cine te opreste sa faci asta? :) Eu am si telefon fix in casa.

Spuneam doar ca mi se pare mult mai practic sa folosesc doar telefonul mobil.

#16
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:36, said:

7) Un sistem de educaţie modern;
Si nu e mai modern ca acum 14-16 ani? Nu sunt atatea programe de accesare a fondurilor europene? Cand eram prin clasa a VIII-a, atunci au inceput sa modernizeze scolile, liceele. Asa ca am terminat scoala, liceu si facultatea in conditii moderne.
Ca o mica paranteza, am fost invitata sa particip la o reuniune de 10 ani la un liceu, ca insotitor. Profesorii ovationau acea promotie ca fiind cea mai buna si totodata se plangeau ca inainte "nu aveau conditii si elevii invatau", acum "elevii au conditii si nu invata".

#17
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Ce s-a schimbat atat de mult la scoli? Daca compari 1998/2000 cu 2014? Ca au pus termopane si au vopsit peretii? Poate salile alea de sport ieftine de prin 2003 ale' infractorului cu comportament mafiot si cornu si laptele... dar in cazul meu nu era nevoie ca exista deja. In rest, nimeni n-a sesizat nicio schimbare sesizata nici de aia care erau in promotiile de pe atunci.
Tot ce au facut era sa futa si sa refuta sistemul anual, daca aveai capacitate sau bac cu Androneasca, ala erai.

Si ma pis pe conditiile lor moderne la facultate, ca 5 ani, in special ultimii 2 mi-au bagat in cap numai chestii corporatiste, daca nu varsam un terman in romgleza/propozitie se gandeau sa ma pice. Si ca rezultat, la sfarsitul ei au inceput sa vina ca la piata baietii si fetele de la firme de HR sa te inroleze in armata de sclavi.

View Postdjl, on 22 august 2014 - 00:36, said:

@ cristi7 : până la urmă am să detaliez un pic mai mult:
1) Oamenii civilzaţi;
2) Industrie puternică;
3) Transporturi ca lumea - aici însemnând de la transportul urban de călători până la cel rutier şi feroviar;
4) Trecutul va fi păstrat, nu distrus aiurea;
5) Locuinţele vor fi accesibile;
6) Telefonia mobilă (celulară) va fi accesibilă mai tuturor - ăsta e singurul vis care s-a îndeplinit; nu mă gândeam însă că asta va însemna distrugerea telefoniei fixe - eu visam ca fiecare să aibă rolul ei;
7) Un sistem de educaţie modern;
8) Şomaj scăzut;
8) O mai fi, dar sunt cam somnoros acuma...

Tu acolo ce vorbesti? De visele tale umede? Sau te-au pacalit aia de la PDSR sa-i voteze ai tai promitand ca daca raman ei la putere pana cresti tu mare iti permiti Mertzan?

Lucrurile alea nu le credea absolut nimeni acum 14-16 ani, poate pana in 1997 exista un optimism care circula prin clasa intelectuala, ca scapa lumea de bunicuta si vine cealalta din cu zbor de linie din Elvetia..., in rest, cred ca esti somnoros de 20 de ani.

Edited by PaulFCB, 22 August 2014 - 03:41.


#18
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Visam la vitezele de Internet de astazi :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate