Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

import piese auto second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
doru1989

doru1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2014
Ce acte sunt necesare pt. Importul de piese auto second hand ?

Edited by doru1989, 21 August 2014 - 23:51.


#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 doru1989, on 21 august 2014 - 23:50, said:

Ce acte sunt necesare pt. Importul de piese auto second hand ?

Depinde ce vrei sa faci.In general factura daca le duci din UE.Daca afacerea e mica,la inceput,poti sonda piata si fara acte.Eu multa vreme le-am dus in tara,depozitat acasa si vandut pe site-uri de genul okazii,####....In paralel am dezvoltat relatii cu service-uri de cartier,diversi mecanici,ateliere de tinichigerie,electricieni auto....Asa iti faci clientela.Dupa,daca afacerea merge si te dezvolti,te faci si tu un pic legal.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Factura comerciala de import + transport.

#4
doru1989

doru1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2014
Piesele sunt in general din uk si ideea e ca o sa am p numele meu toate masinile ce le voi dezmembra acolo...adica eu ma intreb odata ce am acte de provenienta , cartea masini cu cod motor si alte detalii, ce alte acte mi ar trebui?

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 doru1989, on 22 august 2014 - 10:05, said:

Piesele sunt in general din uk si ideea e ca o sa am p numele meu toate masinile ce le voi dezmembra acolo...adica eu ma intreb odata ce am acte de provenienta , cartea masini cu cod motor si alte detalii, ce alte acte mi ar trebui?

  Din nou,depinde ce vrei sa faci.Unde dezmembrezi in Ro sau UK.Daca le dezmembrezi in UK e mai simplu.Daca le dezmembrezi in Ro e mai ciudat,eu am evitat asta,pentru ca vin o gramada de curiosi,deci trebuie sa fii cat de cat acoperit legal.Depinde si de volumul de piese.Eu de obicei vin cu un microbus odata pe luna,nu am treaba cu nimeni,imi fac o facutura generata aiurea de un program free de pe net,daca ma intreaba cineva la vama romaneasca( in rest nu te intreaba nimeni),iar de vandut le vand de acasa sau pe unde am deja relatiile facute.

#6
doru1989

doru1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2014
Masinile sunt dezmembrate in uk , masini ale caror acte sunt p numele celui ce le si aduce in romania.am o duba un Mercedes sprinter....si o remorca.ideea e in felu urmator eu ce acte am nevoie la intrarea in tara daca am  piese de la 5-6 masini in total in duba? Banuiesc ca la vama o sa fie mirati de cantitatea de piese aduse.acte de provenienta ar fi cartile masinilor ....insa nu imi trebuie acte pt firma de transport cv de genu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate