Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Folosirea incorecta a semnaizarii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Se da un caz ipotetic: un drum se intersectează cu alt drum fără prioritate. Pe drumul cu prioritate circula un autoturism care semnalizează intenția de a face dreapta pe drumul fara prioritate. Așteptând sa cedeze trecerea, autoturismul de pe drumul secundar observa intenția de a vira la dreapta a celuilalt autoturism si executa virajul la stanga (sau a dreapta), rezultând tamponarea cu autoturismul de pe drumul principal care nu a făcut dreapta după cum a semnalizat in prealabil.

Cine este vinovat?

Sau cazul doi: aceiași situație, doar ca mai apare un autoturism.  Conducătorul de pe drumul cu prioritate semnalizează dreapta pentru a depăși prin dreapta participantul la trafic din fata sa care așteaptă sa execute virajul la stânga. Si din nou, cel de pe drumul secundar intra pe drumul principal, creazand ca semnificația semnalului este faptul ca autoturismul de pe drumul principal va face dreapta, si creand coliziunea. Cine este vinovat?

Sper ca nu v-am pierdut.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ala de intra ca berbecul.

#3
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Da, asa zic si eu. Altii însa susțin ca este culpa comuna.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poti presupune ca ala vrea sa faca dreapta, sa intre pe strada laterala... dar nu te scuza aceasta presupunere!... ala poate vroia sa traga pe dreapta imediat ce trecea de straduta... deci semnalul lui e justificat... cel de pe drumul secundar, trebuie sa acorde prioritate la tot ce misca... căruţă, biciclist, copil, râmă, broasca, etc, nu e pe credinta! e pe acordare sau neacordare de prioritate
nu merge cu presupuneri... abia cand a incetinit si s-a inscris in viraj... poa sa fie sigur ca face dreapta... altfel, merge la risc!
mai sunt unii care ies la tupeu, la intimidare, pana la jumatea strazii, sa se asigure... aia merita plesniti

Edited by Nero-d, 21 August 2014 - 19:49.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
ala care a dat semnal dar a mers inainte e un idiot insa vinovat va fi tot cel care avea cedeaza.

#6
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Atenție,  în unele țări situația de mai sus este o sursă de venit pentru șmecherași. Deci își procură o mașină care nu mai valorează aproape nimic și se plimbă până ajung într-o situație asemănătoare. Atunci semnalizează, eventual încetinesc sau fac un semn cu faza lungă în sensul de "ieși liniștit că eu o cotesc la dreapta" dar își continuă drumul. Când vine poliția, ei sunt doi în mașină care declară același lucru sau apare un martor care "întâmplător" a văzut cum cel de pe drumul secundar nu a acordat prioritatea. Mașina e dusă la un atelier care evaluează reparația la o sumă de câteva ori mai mare decât valoarea rablei. Asigurarea plătește, șmecherii binențeles că nu o repară, o dau la fier vechi și bagă banii în buzunar.

#7
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 gabi096, on 21 august 2014 - 19:39, said:

Da, asa zic si eu. Altii însa susțin ca este culpa comuna.
Acei "altii" sunt la grupa mica sau la grupa pregatitoare? Sper ca nu au permis de sofer ?!

#8
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 sorin147, on 21 august 2014 - 20:21, said:

ala care a dat semnal dar a mers inainte e un idiot insa vinovat va fi tot cel care avea cedeaza.
Si daca ala "idiot"  nu semnaliza cu 50M inaintea unui urmator viraj la dreapta sau poate o oprire voluntara dupa intersectie, si mai are si doua, trei masini in spate, e si mai idiot? Sau poate e destept ca tine?

Edited by Elihu_66, 22 August 2014 - 00:02.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
discutia e pur ipotetica si teoretica daca n-ai observat

idioti sunt doar aia din spate care n-au anticipat ca ala vrea sa faca dreapta sau sa opreasca
iar daca sunt idioti? sa stea in curul lui pana pot sa-l depaseasca... nu moare nimeni din asta (cu toate ca ar cam trebui)
sunt convins ca tu daca n-apuci sa semnalizezi cu 50m inainte... nici macar nu opresti!... este?

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Aribert, on 21 august 2014 - 20:38, said:

Mașina e dusă la un atelier care evaluează reparația la o sumă de câteva ori mai mare decât valoarea rablei. Asigurarea plătește, șmecherii binențeles că nu o repară, o dau la fier vechi și bagă banii în buzunar.
Aici se cam rupe filmul. N-am vazut pana acum asigurator care sa plateasca ca gugustiucul o factura umflata de service. Am vazut, in schimb, asigurator care a refuzat sa plateasca devizul (calculat corect), oferind o suma mult mai mica.
Daca e sa se intample smecheria asta, se intampla in alte circumstante. Respectiv un gen de santaj - i se cer bani soferului pentru a nu ajunge la politie pentru ca sigur ii ia carnetul. Ala daca-i gugustiuc da, iar daca are sange-n vene merge la politie, chiar cu riscul de a ramane fara permis.

Edited by Michidoo, 22 August 2014 - 11:12.


#11
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Nu trebuie să umfle factura, dacă e o rablă care a costat 2-300 de euro și trebuie schimbată bara, un far,eventual vopsită o aripă, deja suma calculată corect depășește de 3-4 ori valoarea mașinii.
Am zis:

Quote


...  în unele țări situația de mai sus este o sursă de venit ...
deci cu manopera de acolo.
Eu de exemplu am primit doar pentru o ușă zgâriată 400 euro de la asigurarea vinovatului. Altă dată asigurarea mea a plătit 500 pentru o bară abia atinsă. Fără șmecherii, așa sunt prețurile.

#12
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Nero-d, on 22 august 2014 - 07:22, said:


sunt convins ca tu daca n-apuci sa semnalizezi cu 50m inainte... nici macar nu opresti!... este?
Situatiile neprevazute sunt de inteles, insa vorbim de obisnuinta de a nu folosi semnalizarea, tipic bizonilor din trafic, care se cred singuri pe drum.

#13
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 slai, on 21 august 2014 - 19:37, said:

ala de intra ca berbecul.
Semnalizarea e optionala cata vreme nu se poate dovedi ca s-a semnalizat, si chiar daca se dovedeste, prioritatea este superioara manevrei de semnalizare, care e in fond o declinare voluntara fara implicatii legale a prioritatii.
Ca sofer, sincer sa fiu, niciodata nu mi-a pus problema un semnal uitat, deoarece manevra de semnalizare e aditionala altor manevre, precum reducerea vitezei, apropierea (in interiorul benzii, exterior pt tineri)inspre directia pe care se doreste a se vira, si niciodata nu ies in drumul cu prioritate daca nu sunt sigur ca ala are timp sa franeze sa nu intre in mine, presupunand ca a uitat semnalul si ma insel in privinta intentiei.

Ca pieton semnalul soferilor il gasesc mai util, in masura in care nu-mi doresc sa-i tin pe drumul cu prioritate sa incurce traficul, si nici sa ma ia unul pe capota, mai stangaci cu frana, asa ca mai bine astept.

 Aribert, on 21 august 2014 - 20:38, said:

. Atunci semnalizează, eventual încetinesc sau fac un semn cu faza lungă în sensul de "ieși liniștit că eu o cotesc la dreapta" dar își continuă drumul. Când vine poliția, ei sunt doi în mașină care declară același lucru sau apare un martor care "întâmplător" a văzut cum cel de pe drumul secundar nu a acordat prioritatea.
1 Politia nu vine, trebuie sa se duca la Politie, isi iau plangere penala pt asta si e o chestiune de timp pana ii prind camerele sau filajul, si intra la facultate pt distrugere si santaj, 2 acuzatii grele.
Daca se lasa cu victime isi fura si o tentativa de omor.
2. De la Politie aflu cum ii cheama, si cat stau eu fara permis, stau si aia bandajati.

Edited by Hedonist, 23 August 2014 - 23:52.


#14
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Mah da' cati viteji acum. Unde erati acu' 1 an cand ma certam cu tot forumul si le explicam ca semnalul gresit nu conteaza, esti vinovat daca te iei dupa presupuneri si semnalizari false??

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Nero-d, on 21 august 2014 - 19:47, said:


mai sunt unii care ies la tupeu, la intimidare, pana la jumatea strazii, sa se asigure... aia merita plesniti
si vorbesc la telefon uitandu-se in alta parte. p-aia ii claxonez lung. cel putin afla si cel cu care vorbeste ca e nesimtit

 xtremdriving, on 24 august 2014 - 09:12, said:

Mah da' cati viteji acum. Unde erati acu' 1 an cand ma certam cu tot forumul si le explicam ca semnalul gresit nu conteaza, esti vinovat daca te iei dupa presupuneri si semnalizari false??

am trecut clasa, suntem mai dashteptzi! :lol:

singura lege care se aplica (daca cel care semnalizeaza nu e motociclist, astia nu au drepturi si sigur, sigur circula cu viteza, este:

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra [...] de virare spre dreapta ori spre stânga [...] este obligat [...] sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate