Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

muntele Athos

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
simona42

simona42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2012
despre pelerinaj la Muntele Athos.Un sfat,o indrumare.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
O Simona, din cate stiu, nu poate calca pe muntele Athos datorita sexului.

#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Ia bilet doar dus,e mai bn pt toata lumea asa.....

Edited by victor_tree, 21 August 2014 - 17:50.


#4
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

 lex404, on 21 august 2014 - 17:39, said:

din cate stiu, nu poate calca pe muntele Athos datorita sexului.
Avatonul .
E lege .

#5
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
M-ar interesa cum se poate face deplasarea intre manastiri, daca mergi la Muntele Athos,fara a face parte dintr-un grup organizat. Exista microbuze cu care poti merge, sau macar biciclete de inchiriat? Poate ne da amanunte cineva care a fost acolo !
Multumesc.

#6
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Salut!

Exista microbuze care fac astfel de deplasari, daca esti singur iti va fi mai usor sa te "lipesti" de un grup de pelerini.
Microbuzele se platesc integral, asa ca exista oricand interes de a imparti cheltuiala la cat mai multi (daca am inteles bine, acum trei ani un microbuz mare era cca 200 - 250 euro / zi).
Intr-o zi vei putea vizita cam doua manastiri.
Era fain daca aveai tu o masina 4x4, puteai sa intri cu ea pe teritoriul Athosului.

Pentru cei interesati pun si un link interesant:
https://www.facebook...profile_browser

Edited by BlueKing-69, 28 January 2015 - 21:44.


#7
dada4

dada4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.02.2006
Un link interesant pentru cei care vor sa ajunga in pelerinaj:
http://www.munteleat...dul_Pelerinului

#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am fost de 3 ori in Sfantul Munte. De fiecare data am stat la Manastirea Vatoped. De acolo am facut calatorii de o zi la schiturile romanesti din apropiere, Sf Ipatie si Colciu. O data am stat 3 saptamani in rest cate 3 nopti. De regula manastirile nu cazeaza mai mult de 2-3 nopti, dar iti poti face rezervare la diferite manastiri si stai mai mult. Important este de obtinut permisul de intrare in Sf. Munte- diamonitiria. Se suna la biroul de pelerinaje din Salonic si se face rezervare. Treaba asta trebuie facuta cu cateva luni bune inainte. Permisul se obtine mai repede scriind unei manastiri cu rugamintea de a va face o invitatie. Eu asa procedez. Nu este voie pe Munte cu masina personala. Se inchiriaza microbuze si, in functie de distante se viziteaza ce se poate. Eu am inchiriat un microbuz si, plecand de la Vatopedu, intr-o zi am vizitat manastirile: Stavronikita, Marea Lavra, Iviron si Schitul Prodromul. Atentie ca la anumite ore (~7 seara) manastirile inchid poarta si riscati sa ramaneti pe afara pana dimineata! Ca si acces, exista 2 variante numai pe apa, una din Ouranopoli si cealalta din Ierissos.
Pentru mai multe informatii, atasez raspunsul pe care l-am primit in urma cererii de gazduire din partea Manastirii Vatoped:
....
Doamne ajută!

În urma cererii dumneavoastră de găzduire în Mănăstirea noastrăfacem cunoscut că încuviinţăm cu drag venirea dumneavoastră la Vatoped.
Ne veţi îngădui să vă atragem atenţia asupra câtorva detalii privitoare la şederea dumneavoastrăîn aşezământul nostru şi la intrarea în Sfântul Munte.
Fotografierea ori filmarea, fumatul precum şi îmbrăcămintea nepotrivită (tricouri cu mânecă scurtă, ţinută sport etc.) sunt strict interzise în incinta Mănăstirii.
Pelerinii clerici şi monahi sunt rugaţi să ia parte la sfintele slujbele şi la trapeză îmbrăcaţi în reverendă (dulamă) şi rasă, purtând de asemenea fes sau potcap.
Închinătorii care nu şi-au anunţat mai dinainte venirea, precum şi copii mai mici de 12 ani, nu sunt primiţi în Mănăstire.
amintim de asemenea că sunteţi datori să vă îngrijiţi de eliberarea permiselor de şedere în Sf. Munte (diamonitiria), luând legătura cu Biroul de Pelerinaj din Tesalonic (tel. 0030-2310-252575, fax 0030-2310-222424 sau eMail [email protected]) sau Ouranoupolis (tel. 0030-23770-71421,2 & fax 0030-23770-71450).
Sunteţi rugat ca la intrarea în Mănăstirea noastră să aveţi cu dumneavoastră şi scrisoarea de faţă.
Pentru a ajunge la Vatoped, calea cea mai simplă este accesul în Sfântul Munte pe coasta nordică, cu vaporul care pleacă din portul Ierissos la 8:00 a.m.
De asemenea, vă aducem la cunoştinţă că va trebui să rezervaţi bilete la vapor (pentru intrarea şi ieşirea din Sfântul Munte) fie că este vorba de linia maritimă din Ierissos ori de cea din Ouranoupolis. Rezervările se fac la tel. 0030-23770-21041.
În cazul anulării pelerinajului dumneavoastră, vă rugăm să ne anunţaţi acest lucru cât mai din timp cu putinţă.
Cu dragoste în Hristos,

Din partea Sfintei Mănăstiri Vatoped.


Edited by ionut27, 15 June 2015 - 20:54.


#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Muntele Athos

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate