Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ajustare TVA- mijloace fixe finantate din fonduri europene

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
andreealexie

andreealexie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2014
Buna ziua!

Nu stiu daca  a mai fost un topic legat de acest subiect pentru ca sincer nu am timp sa ma uit la restul conversatiilor. Trebuie sa fac o ajustare de TVA la o firma care a devenit neplatitoare de TVA din 4 iulie 2014 si am tot citit legi am sunat la Asistenta Contibuabili la ANAF si la Bucuresti si la Cluj...toata lumea nu stia altceva decat sa ma sfatuiasca sa citesc art. 148 si 149 din Codul Fiscal..articol pe care am inceput sa il stiu pe de rost si tot nu inteleg nimic din el...De aceea sper ca cineva care s-a mai intalnit cu situatia asta sa ma ajute.
Situatia este urmatoare  (o sa copiez mail-ul pe care l-am trimis la CECCAR, insa fara niciun raspuns):


"Buna ziua!
Am o firma care a iesit de la TVA si am unele nelamuriri legate de ajustarile de TVA care trebuie sa fie facute.
Am sunat la Finante Cluj, la Finante Bucuresti pentru asistenta si consultanta, insa doamnele mi-au oferit numai raspunsuri evazive cu trimiteri la Art. 148 si 149 din Codul fiscal si nimic mai mult. Asadar m-am gandit sa apelez la colegii mei care s-au mai intalnit cu astfel de cazuri, in speranta ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
1. Firma  a fost platitoare de TVA pana la data de 04.07.2014 si stim ca trebuie sa facem ajustarile de TVA pana la data de 25.08.2014, insa firma are  proiecte finantate de Fondurile Europene si majoritatea mijloacelor fixe sunt achizitionate cu bani de la POSDRU. Asadar, pentru aceste mijloace fixe trebuie sa facem ajustarea TVA?
2. Daca raspunsul la intrebarea anterioara este "Da" atunci as vrea sa stiu  cum procedam in cazul unui autoturism luat pe leasing financiar din 2009, in care  dreptul de proprietate a fost transferat in martie 2014, moment in care s-a  platit si diferenta ratelor de capital. Am citit Art. 149 din Codul Fiscal, dar nu sunt exemple la autoturism, iar in Normele metodologice la Art. 54 se spune ca bunul de capital luat prin leasing este considerat ca fiind achizitonat in momentul in care se face transferul dreptului de proprietate si perioada de ajustare se face incepand cu 1 ianuarie a anului in care a avut loc transferul de proprietate, dar ca se ajusteaza toata suma de taxa adaugata dedusa pana in acel moment. Atunci eu vad specificarea cu perioada de ajustare aferenta leasing-ului inutila si tot nu sunt lamuriri exact legate de calculul ajustarii TVA in acest caz.
3.La Art. 149, alin. 7, completat cu Art. 16 din Norme metodologice este specificat faptul ca ajustarea nu se mai face daca suma fiecarei ajustari a unui bun de capital este mai mica de 1000 de lei. Daca am un bun cu ajustare peste 1000 de lei , dar inca 6 bunuri care au ajustare mai mica de 1000 de lei, se ia in considerare doar prima ajustare cu valoare peste 1000 de lei?
Mentionez ca metoda de calcul pentru ajustare folosita de mine este urmatoarea: "TVA aferenta valorii de intrare a bunul de capital * [2 (nr. de ani ramasi neamortizati)/ 5 (perioada de ajustare)]". Va rog sa imi spuneti daca am procedat corect.
La restul activelor care au durata de amortizare mai mica de 5 ani TVA-ul ce trebuie ajustat este TVA-ul calculat la valoarea ramasa neamortizata?
4. In Circulara nr. 559381/ 14.06.2013 de pe site-ul mfinante.ro este specificat faptul ca partenerii prevazuti in cadrul acordurilor de parteneriat cu POSDRU nu au dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor realizate pentru implementarea proiectelor, intrucat respectivele achizitii nu sunt destinate realizarii de operatiuni cu drept de deducere, insa noi le-am inclus in Decontul 300. Nu s-a procedat bine?

Va rog sa imi raspundeti cat mai repede, deoarece trebuie sa fac ajustarile necesare pana Luni, 25.08.2014."


Va rog mult sa ma ajutati daca aveti cunostinte in cauza.

Multumesc anticipat!

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Citeste art.148 si 149. Daca ai dificultati de intelegere, apeleaza la o firma de consultanta.
Raspunsurile la 1 si 4 sunt Nu.

#3
andreealexie

andreealexie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2014
Imi puteti spune, va rog, o lege unde este prevazut ca mijloacele fixe achizitionate pe POSDRU nu se ajusteaza?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate