Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Solutie temporara internet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Necrosero

Necrosero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.07.2009
Ma mut saptamana asta la casa noua, si nu o sa am internet acolo (inca). Am nevoie de internet pentru munca, asa ca, pana intra netu' (o saptamana cred), imi trebuie o solutie de compromis.
M-am gandit la un stick de internet, dar cum nu prea ma pricep, va cer ajutorul: ce sa aleg?
Stiu ca erau stick-urile alea Digi, merita? Sau sa iau de la Vodafone/Cosmote/Orange? E vreo diferenta notabila intre ele?
Ma intereseaza sa aiba net nelimitat sau macar 2-3 giga (nu fac download cu el, doar surfing/streaming), si sa mearga decent (200 - 300KB dl minim).
Bineinteles, sunt deschis si la alte optiuni in afara stick-ului, dar sa fie instante (adica fara instalari, abonamente si alte balarii).
Multumesc frumos!

#2
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Pai la Digi doar abonament iti poti lua si depinde unde stai (nu te poti baza pe roaming-ul de la Vodafone de 100 MB). Incearca sa iti cumperi cartela de internet Prepay de la Vodafone, Orange sau Cosmote (Internet Connect MOVE sau Internet Connect 3G). Cel mai avantajos e Vodafone din cate observ (9 euro pentru 2GB lunar, 4 GB noaptea).

Edited by _Claudiu_, 21 August 2014 - 15:04.


#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cere imprumut de la cineva care are net fix de la RDS stick-ul primit gratis. Asta este varianta cu zero costuri sau mici daca il cinstesti pe om.;)
Daca nu ai un modem USB o sa trebuiasca si asta cumparat pe langa SIM-ul de date sau extraoptiunea de internet de la ceilalti provideri. Asta este varianta mai scumpa.Posted Image

P.S. - Inainte de a alege, vezi cum stai cu semnalul pe fiecare provider in zona in care te muti!

#4
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
La RCS au si cartele prepaid cu trafic 5GB/luna:
http://www.rcs-rds.r...etmobila#taburi

In loc de modem folosesti un telefon care stie 3G si hotspot.

Edited by catalin_petrescu, 21 August 2014 - 15:25.


#5
Necrosero

Necrosero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.07.2009
Da, numai ca nu am placa de retea wireless pe PC-ul in cauza, si nici chef sa cumpar una (nu am laptop). Dar care e treaba cu tethering asta? Practic, PC-ul foloseste telefonul pe post de modem? Pentru ca daca e asa, pur si simplu imi incarc telefonul cu niste euro, bag niste net, il conectez pe USB, si dau drumu' la treaba. Ar merge asa?

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
In teorie merge dar trebuie sa cauti drivere USB pentru modelul tau de telefon. Unele telefoane mai fac figuri in modul USB tethering, dar este gratis si poti incerca inainte sa arunci banii pe altele.

L.E. - Ce telefon ai?

Edited by Lesbianu, 21 August 2014 - 16:06.


#7
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

 catalin_petrescu, on 21 august 2014 - 15:22, said:

La RCS au si cartele prepaid cu trafic 5GB/luna:
http://www.rcs-rds.r...etmobila#taburi

In loc de modem folosesti un telefon care stie 3G si hotspot.


Mai bine isi ia un stick de date http://www.rcs-rds.r.../prin-modem-usb
si poate muta cartela sim in telefon, daca vrea :)

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@danzi23  Titul este "Solutie temporara internet" si tu il pui sa se aboneze? Nu vad pret/stick USB sau posibilitatea achizitionarii lui la liber...

#9
Necrosero

Necrosero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.07.2009
Am un Motorola G.

Intrebare: daca as cumpara o cartela d-aia sim de internet, si as baga-o in telefon, ar merge sa-l conectez la PC? ca vad ca sunt mai bune optiunile pentru alea.

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Bineinteles ca merge, doar sa stai bine cu semnalul. Fa inainte de toate un test cu netul de la provider-ul pe care il folosesti acum pentru apeluri. Link.
Sper sa iti functioneze driver-ul asta, daca nu trebuie cautat in alta parte. Se lauda ca este compatibil cu Windows XP (SP3 or greater), Windows Vista, Windows 7, Windows 8.
Dupa ce ai echipamentul aranjat, te gandesti ce SIM de date achizitionezi.;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate