Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Banii mei, banii tai, banii nostri... Ce face statul cu ei? Face ce vrea, pentru ca sunt ai lui!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#1
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Deschid acest topic pentru ca vreau sa demolez un mit din capul proletarilor cu ifose de capitalisti de dreapta.

Este vorba despre mitul "banilor mei".
Sunt foarte multi proletari care se plang: "Eu nu vreau ca statul sa plateasca bugetari din banii mei!", "Eu nu vreau sa platesc pensii la pensionari din banii mei!", "Eu nu vreau sa se construiasca catedrale din banii mei!", "Eu vreau spitale si scoli din banii mei!", "Vreau autostrazi din banii mei!".
Ma rog, ati prins ideea...

Acum sa iti explic draga proletarule cum sta treaba:

Banii tai sunt exact aia pe care ii primesti pe card sau in mana la sfarsitul lunii sub forma de salariu net.
Toata diferenta dintre net si brut, adica impozit pe profit, CAS, si toate celelalte taxe si taxulite, NU SUNT BANII TAI!

Daca te incapatanezi sa crezi ca sunt banii tai pe care statul odios ti-i fura prin taxe si impozite atunci demonstreaza-mi prin cel putin una dintre urmatoarele variante:
- mergi si negociaza cu fiscul impozite sau alte avantaje financiare care sa te aranjeze
- lasa-i mostenire urmasilor tai prin testament
- mergi si cere la autoritatile de stat un raport complet, insotit de facturi si chitante, asupra felului in care au fost cheltuiti "banii tai", pana la ultimul cent
- roaga-l pe tovarasul director sa iti vireze in cont tot salariul brut fara sa plateasca nici un cent la stat, asumandu-ti sarcina de a te descurca tu cu statul...

Deci vezi, tovarase proletar care citesti aici, "banii tai" sunt strict salariul net. Diferenta de bani pana la "salariul brut" sunt bani pe care statul ii castiga din exploatarea ta, dar nu sunt in niciun moment banii tai.

( Nici macar capitalistii de dreapta adevarati, adica proprietarii de capital, nu au toti privilegiul de a negocia de la egal la egal cu statul ci numai cei mai importanti dintre ei. )

Ce face statul cu banii acestia? Ce vrea el pentru ca sunt ai lui. Tu nu ai niciun drept sa contesti asta. Nu ai de ce sa te indignezi asupra modului in care statul isi cheltuie banii sai, pentru ca nu i-a furat de la tine ci i-a obtinut in mod cinstit si legal din exploatarea ta.
Singurul drept pe care il ai este sa votezi unii demnitari de stat (parlamentari si presedinte) odata la 4, respectiv 5 ani, sperand ca statul sa isi cheltuie banii sai intr-un mod care sa te aranjeze pe tine.



Simple as that.

Edited by Pollux, 21 August 2014 - 14:02.


#2
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Atunci cand unu' vorbeste despre "banii lui" ... poate avea dreptate, cu conditia sa fie patron. Salariatu' si clientu', in schimb, comit o mare stupiditate atunci cand vorbesc despre "banii lor" intrucat banii aia-s "banii patronului". Iar patronu' face ce vrea cu ei. Nu-i obligat sa mareasca salariile si nici sa reduca preturile.

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Val888, on 21 august 2014 - 14:08, said:

Atunci cand unu' vorbeste despre "banii lui" ... poate avea dreptate, cu conditia sa fie patron. Salariatu' si clientu', in schimb, comit o mare stupiditate atunci cand vorbesc despre "banii lor" intrucat banii aia-s "banii patronului". Iar patronu' face ce vrea cu ei. Nu-i obligat sa mareasca salariile si nici sa reduca preturile.

majoritatea patronilor sunt in aceeasi situatie cu salariatii lor, intrucat nu au suficienta putere sa negocieze cu statul.

numeri pe degete corporatiile care pot obtine avantaje fiscale de la stat...

#4
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Patronu' e-n masura sa-si redimensioneze nivelu' taxelor platite. Intr-un mod cat se poate de legal. E o alta forma de "negociere".

#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Val888, on 21 august 2014 - 14:14, said:

Patronu' e-n masura sa-si redimensioneze nivelu' taxelor platite. Intr-un mod cat se poate de legal. E o alta forma de "negociere".

cum?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Într-o țară civilizată statul am fi noi.

Așa că banii ar fi ai noștri, bine investiți ca și cu i-am fi investit noi.

Edited by crisstonne, 21 August 2014 - 14:17.


#7
Panther_G

Panther_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 13.10.2003
Asa cum eu ca patron nu fac ce vreau cu banii mei ca deh, tb sa platesc una alta la stat, nici statul nu ar tb sa faca "Ce vrea el" pentru ca a primit banii aia de la mine pentru niste servicii. Acei bani reprezinta fix asa, contravaloarea serviciilor pe care statul le presteaza mie, tie sau lu` gicu din colt. Si da, asta ma indreptateste sa stiu pe ce se duc.

#8
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 crisstonne, on 21 august 2014 - 14:15, said:

Într-o ţară civilizată statul am fi noi.

Așa că banii ar fi ai noştri, bine investiţi ca și cu i-am fi investit noi.

abureala.
in orice tara, civilizata sau nu, statul este suma persoanelor cu putere de decizie directa asupra bugetului si politicilor pe care vor sa le urmeze.
adica o mana de oameni. nici macar tot parlamentul... sunt maxim vreo 10-20 oameni care conteaza intr-un stat, oricare ar fi el, civilizat sau nu

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Banii sa mearga la asistati ca sa nu mai fie discutii
Toti pana la ultimul leu
Si din 2in 2 ani jumate sa mearga la campaniile electorale

 Pollux, on 21 august 2014 - 14:18, said:

abureala.
in orice tara, civilizata sau nu, statul este suma persoanelor cu putere de decizie directa asupra bugetului si politicilor pe care vor sa le urmeze.
In romania conducatorii primesc puterea de la asistatii social
Pana nu se va schimba asta tot de un cacat vom ramane
Asta e purul adevar

Edited by petre69, 21 August 2014 - 14:21.


#10
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Panther_G, on 21 august 2014 - 14:16, said:

Asa cum eu ca patron nu fac ce vreau cu banii mei ca deh, tb sa platesc una alta la stat, nici statul nu ar tb sa faca "Ce vrea el" pentru ca a primit banii aia de la mine pentru niste servicii. Acei bani reprezinta fix asa, contravaloarea serviciilor pe care statul le presteaza mie, tie sau lu` gicu din colt. Si da, asta ma indreptateste sa stiu pe ce se duc.

gresit.
statul nu este ala care presteaza servicii lui Panther_G, Pollux, gicu de la colt, ci este ala care presteaza servicii persoanei colective pe care o putem numi NATIUNE, POPOR, PULIME sau alte epitete.
nevoile perosanei acesteia colective sunt diferite de nevile individuale ale fiecaruia.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Pollux, on 21 august 2014 - 14:18, said:



abureala.

Argumentul tău maxim 👍

Orice om corect dorește să pășească pe un trotuar construit corect și care are prețul corect, care va dura un timp corect.

Edited by crisstonne, 21 August 2014 - 14:25.


#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 petre69, on 21 august 2014 - 14:21, said:

In romania conducatorii primesc puterea de la asistatii social

conducatorii "nu primesc puterea" ci "isi iau puterea". ;)
asta este exprimarea de dreapta corecta.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Iar nevoia comuna sunt investitiile in infrastructura pentru atragerea investitiilor
Dar noi investim in asistati
Nasol

#14
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 Pollux, on 21 august 2014 - 14:18, said:

abureala.
in orice tara, civilizata sau nu, statul este suma persoanelor cu putere de decizie directa asupra bugetului si politicilor pe care vor sa le urmeze.
adica o mana de oameni. nici macar tot parlamentul... sunt maxim vreo 10-20 oameni care conteaza intr-un stat, oricare ar fi el, civilizat sau nu

Cred ca nu reusesti sa treci peste dictatura in care ai trait/traiesti si nu intelegi ce inseamna stat civilizat si democratie.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Pollux, on 21 august 2014 - 14:23, said:



conducatorii "nu primesc puterea" ci "isi iau puterea". ;)
asta este exprimarea de dreapta corecta.
Faca-se voia ta
Cum crezi tu ca suna bine asa sa fie

#16
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 petre69, on 21 august 2014 - 14:23, said:

Iar nevoia comuna sunt investitiile in infrastructura pentru atragerea investitiilor
Dar noi investim in asistati
Nasol

tu ca individ nu poti stii cu siguranta si exhaustiv care sunt nevoile persoanei colective, la fel cum celula hepatica nu poate stii care sunt nevoile intregului organism numit mamifer.

 petre69, on 21 august 2014 - 14:24, said:

Faca-se voia ta
Cum crezi tu ca suna bine asa sa fie

exprimarea este importanta pentru ca realitatea este modelata in capetele noastre prin cuvinte, deci felul in care noi actionam atat ca persoane individuale cat si ca persoana colectiva este dictat direct de aceste cuvinte pe care le folosim.
de dreapta, zau asa!

Edited by Pollux, 21 August 2014 - 14:28.


#17
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
stimabililor faceti o mica-mare confuzie, noi nu avem o "democratie" directa ci una reprezentativa asa ca ne multumim cu prestarile aferente ale reprezentantilor nostri...

Edited by gicaru, 21 August 2014 - 14:32.


#18
Panther_G

Panther_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 13.10.2003

 Pollux, on 21 august 2014 - 14:22, said:

gresit.
statul nu este ala care presteaza servicii lui Panther_G, Pollux, gicu de la colt, ci este ala care presteaza servicii persoanei colective pe care o putem numi NATIUNE, POPOR, PULIME sau alte epitete.
nevoile perosanei acesteia colective sunt diferite de nevile individuale ale fiecaruia.
Unde "eu, Pollux, gicu de la colt" asta reprezinta, sensul colectiv de popor. Si indiferent de aceste nevoi, datoria statului este sa scoata desfasurator pe ce cheltuie banii aia (ca eu, tu si gicu de la colt sa stim ca se platesc acele servicii si nu se duc pe, sa zicem contracte umflate, maturi de 20`j de milioane samd). Indiferent de aceste nevoi, cheltuiala transparenta a banului trebuie sa primeze ca sa nu mai poata sa se bata cu pumnii in piept ca au facut desi..surpriza, au frecat pla)

Edited by Panther_G, 21 August 2014 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate