Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Consum exagerat de mare

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Este posibil sa lipsesti 7 zile de acasa unde lasi in functiune un frigider Indesit si restul de electronicelor care sunt in standby sa ai un consum de 30KW.Sa se fi stricat contorul in asa hal ca s-a ,,fure,,Posted Image aproape 4,30KW/zi, fata de un consum normal zilnic de 6-7KW.

Edited by bogdangelu, 21 August 2014 - 13:29.


#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai daca frigiderul il ai cu doua compresoare, mi se pare corect consumul. Eu consum cam 2KW/zi cu frigider mic.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
da, mai ales daca cele 7 zile au fost cele de saptamanile trecute, extrem de fierbinti

#4
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 GeorgeTrisina, on 21 august 2014 - 13:34, said:

Pai daca frigiderul il ai cu doua compresoare, mi se pare corect consumul. Eu consum cam 2KW/zi cu frigider mic.
Are decat un motor/compresor si consuma masurat 1 KW pe zi,si nu s-a deschis usa doar a doua zi pentru a lua cateva alimente din el.Consumul zilnic cum am specificat in acest apartament este de 6-7 KW pe zi.

#5
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
hai ma vere.. acum masurati consumul... si te superi pe frigider?? :))

#6
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
Nu cred ca e normal sa ai consumul asta. Eu am Whirlpool cu 2 compresoare. Cand am consumat cel mai mult am avut max 200kw/luna, si nu prea fac economie. Un TV merge aproape non-stop, daca nu TV-ul , atunci un amplificator stereo. Plus restul (cand e cazul), masina de spalat, aspirator, cuptor, becuri si cate or mai fi...

#7
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
e relativ simplu de verificat daca iti functioneaza corect contorul  :iti notezi valoarea de pe contor , deconectezi toti consumatorii cu exceptia unuia al carui consum este cunoscut , astepti o ora si verifici din nou contorul .

#8
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Sa nu te "ajute" vreun vecin ...
Poti sa verifici , scoti tot din priza si mai vi cu o faza din tabloul general , ii dai 400 volti pentru citeva secunde dupa care iesi rinjind in fata usii sa-i vezi moaca .
E mult 4kw/zi la un frigider normal, de casa , pun si restul electrosculelor care stau in asteprare si sa spunem ca au un consum intre 1 si 3 W/h

Edited by rozone, 21 August 2014 - 14:06.


#9
Arcanto

Arcanto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.07.2013
Basescu e de vina!

#10
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 bogdangelu, on 21 august 2014 - 13:43, said:

Are decat un motor/compresor si consuma masurat 1 KW pe zi,si nu s-a deschis usa doar a doua zi pentru a lua cateva alimente din el.Consumul zilnic cum am specificat in acest apartament este de 6-7 KW pe zi.
Inseamna ca ai vreo scurgere la pamant. Ai tabloul de distributie echipat cu intrerupator diferential?
Eventual da siguranta generala afara pt 10 minute si vezi daca se mai invarte contorul ca sa fii sigur ca nu inregistreaza aiurea.

Edited by GeorgeTrisina, 21 August 2014 - 14:26.


#11
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 Arcanto, on 21 august 2014 - 14:09, said:

Basescu e de vina!
o dam in politica si aici. mai are cateva luni si scapati de el. sa va aud dupa..

ON. un singur frigider nu consuma 30KW in 7 zile. iar restul electronicelor care stau in standby nu consuma nimic. nici nu se invarte contoarul doar cu ele.

#12
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 Lupu24, on 21 august 2014 - 13:47, said:

hai ma vere.. acum masurati consumul... si te superi pe frigider?? Posted Image)
verePosted Image  nu pe frigider m-am suparat,ci pe contor care cred ca ma ,,fura,,.

 escu69, on 21 august 2014 - 13:50, said:

Nu cred ca e normal sa ai consumul asta. Eu am Whirlpool cu 2 compresoare. Cand am consumat cel mai mult am avut max 200kw/luna, si nu prea fac economie. Un TV merge aproape non-stop, daca nu TV-ul , atunci un amplificator stereo. Plus restul (cand e cazul), masina de spalat, aspirator, cuptor, becuri si cate or mai fi...
Asa cred si eu ca nu este in regula.In zilele in care se foloseste masina de spalat,aspiratorul etc sare lejer consumul de 10KW IN ZIUA RESPECTIVA.

 rozone, on 21 august 2014 - 14:04, said:

Sa nu te "ajute" vreun vecin ...
E mult 4kw/zi la un frigider normal, de casa , pun si restul electrosculelor care stau in asteprare si sa spunem ca au un consum intre 1 si 3 W/h
Mai sti ce vecini am.Electronicele care au becuri(cred ca leduri ) pentru standby au cosumul masurat in Volti.

 iuli09, on 21 august 2014 - 13:55, said:

e relativ simplu de verificat daca iti functioneaza corect contorul  :iti notezi valoarea de pe contor , deconectezi toti consumatorii cu exceptia unuia al carui consum este cunoscut , astepti o ora si verifici din nou contorul .
O sa incerc si asa.

 GeorgeTrisina, on 21 august 2014 - 14:23, said:

Inseamna ca ai vreo scurgere la pamant. Ai tabloul de distributie echipat cu intrerupator diferential?
Eventual da siguranta generala afara pt 10 minute si vezi daca se mai invarte contorul ca sa fii sigur ca nu inregistreaza aiurea.
Am si diferential.

 shelder, on 21 august 2014 - 14:27, said:

ON. un singur frigider nu consuma 30KW in 7 zile. iar restul electronicelor care stau in standby nu consuma nimic. nici nu se invarte contoarul doar cu ele.
Exact,contoarele electronice(de care am si eu) inregistreaza orice consum cat de mic ar fi el.

#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 shelder, on 21 august 2014 - 14:27, said:

o dam in politica si aici. mai are cateva luni si scapati de el. sa va aud dupa..

ON. un singur frigider nu consuma 30KW in 7 zile. iar restul electronicelor care stau in standby nu consuma nimic. nici nu se invarte contoarul doar cu ele.
Vrei sa spui ca toate electronicele in stand by nu consuma impreuna nici macar 5mA? ma faci sa rad. Contoarele astea electronice inregistreaza de la 2mA in sus.

 bogdangelu, on 21 august 2014 - 15:04, said:

verePosted Image  nu pe frigider m-am suparat,ci pe contor care cred ca ma ,,fura,,.

Asa cred si eu ca nu este in regula.In zilele in care se foloseste masina de spalat,aspiratorul etc sare lejer consumul de 10KW IN ZIUA RESPECTIVA.

Mai sti ce vecini am.Electronicele care au becuri(cred ca leduri ) pentru standby au cosumul masurat in Volti.

O sa incerc si asa.

Am si diferential.


Exact,contoarele electronice(de care am si eu) inregistreaza orice consum cat de mic ar fi el.

 bogdangelu, on 21 august 2014 - 15:04, said:

verePosted Image  nu pe frigider m-am suparat,ci pe contor care cred ca ma ,,fura,,.

Asa cred si eu ca nu este in regula.In zilele in care se foloseste masina de spalat,aspiratorul etc sare lejer consumul de 10KW IN ZIUA RESPECTIVA.

Mai sti ce vecini am.Electronicele care au becuri(cred ca leduri ) pentru standby au cosumul masurat in Volti.

O sa incerc si asa.

Am si diferential.


Exact,contoarele electronice(de care am si eu) inregistreaza orice consum cat de mic ar fi el.
Ai cumva si boiler pt apa calda? Am mai intalnit problema asta din cauza boilerului.

Edited by GeorgeTrisina, 21 August 2014 - 15:09.


#14
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
TV-ul, ampliful etc in stand-by consuma circa 0,5 -1W/h daca nu ma insel. E aproape neglijabil, insa tot este inregistrat. Sau ma insel oare? Corectati-ma daca gresesc.

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
4mA inseamna 1Wh, deci... inregistreaza. E bine sa verifici toate circuitele cu un megohmmetru sa vezi daca cumva n-ai curent de fuga pe traseu din cauza imbatranirii izolatiei. Trebuie sa-ti iasa >1Mohm.

Edited by GeorgeTrisina, 21 August 2014 - 15:20.


#16
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 GeorgeTrisina, on 21 august 2014 - 15:12, said:

Vrei sa spui ca toate electronicele in stand by nu consuma impreuna nici macar 5mA? ma faci sa rad. Contoarele astea electronice inregistreaza de la 2mA in sus.
Ai cumva si boiler pt apa calda? Am mai intalnit problema asta din cauza boilerului.
Nu,am centrala pe gaze.

 GeorgeTrisina, on 21 august 2014 - 15:18, said:

4mA inseamna 1Wh, deci... inregistreaza. E bine sa verifici toate circuitele cu un megohmmetru sa vezi daca cumva n-ai curent de fuga pe traseu din cauza imbatranirii izolatiei. Trebuie sa-ti iasa >1Mohm.
Instalatia este noua cu conductori de cupru de 2,5 cu circuite separate pentru masina de spalat si centrala.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Intai cheama un electrician adevarat sa-ti localizeze defactul pt ca ceva nu e in regula. Daca nu gaseste nimic atunci cheama-i pe cei de la ENEL sa-ti verifice contorul.
Mai mult n-am cu ce sa te ajut.

#18
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 GeorgeTrisina, on 21 august 2014 - 15:50, said:

Intai cheama un electrician adevarat sa-ti localizeze defactul pt ca ceva nu e in regula. Daca nu gaseste nimic atunci cheama-i pe cei de la ENEL sa-ti verifice contorul.
Mai mult n-am cu ce sa te ajut.
Asa ma gandeam si eu,prima data chem electricianul care a realizat instalatia si daca mai este cazul sa verifice contorul cei de la ENEL.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate