Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adaptor Bluetooth

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
Știu că pentru calculatoarele de birou există adaptoare bluetooth prin USB prin care se poate crea o conexiune prin bluetooth cu tastatura, mouseul sau chiar castile.

Eu aș fi interesat de aceeași legătură cu căștile mele bluetooth dar pentru televizor. Adica să aud sunetul de la televizor în căști, TV-ul meu având 3 porturi USB disponibile.

Un adaptor standard pentru calculator poate fi utilizat și la televizor sau în cazul acesta ar trebui altceva? Contează marca televizorului și/sau a căștilor? Unde m-aș putea interesa?

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Poti folosi adaptorul bluetooth de pe PC doar daca reusesti sa instalezi un sistem de operare pe TV (linux sau windows de exemplu). Daca producatorul TV-ului s-a gandit la asa ceva o sa il gasesti ca accesoriu compatibil cu modelul TV-ului tau.
Daca TV-ul are mufa jack pentru casti poti cauta o pereche de casti wireless (sa aiba jack nu USB) si le folosesti pe acelea.

#3
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
TV-ul are mufa jack, dar căștile mele bluetooth pe care le am, nu au niciun dispozitiv pentru mufa jack.
In cazul acesta sa me reorientez spre alte casti bluetooth? Ceva recomandari?

Edited by iulian-dronca, 21 August 2014 - 13:33.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
poti folosi asa ceva: http://www.ebay.co.u...=item3a9505ed6d
il conectezi la mufa tv-ului, iar el trimite mai departe sunetul pe BT. tot ce mai ai de facut e sa faci pairing intre device-ul asta si castile tale.

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Casti wireless fara bluetooth...au o baza care se conecteaza la jack-ul/sau iesirile RCA din TV-ului si asta transmite sunetul catre casti. Ceva de genul asta.

Avand in vedere ca ai deja casti este mai buna recomandarea lui  _Smiley_

Edited by Lesbianu, 21 August 2014 - 13:54.


#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostLesbianu, on 21 august 2014 - 13:52, said:

Casti wireless fara bluetooth...au o baza care se conecteaza la jack-ul/sau iesirile RCA din TV-ului si asta transmite sunetul catre casti. Ceva de genul asta.

Avand in vedere ca ai deja casti este mai buna recomandarea lui  _Smiley_
exact modelul aratat de tine in link il folosesc eu la TV si sunt multumit de ele
nu pricep de ce vrea initiatorul topicului musai bt la casti dar in fine e alegerea fiecaruia, mufele usb de la tv-urile moderne sunt pt.periferice gen hdd, stick-uri usb, sau adaptoare wireless pt.net

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Eu am citit printre randuri si am omis faptul ca deja are casti asa ca am calculat de la zero. Daca este incantat de cum merg castile lui, iese mai ieftin doar cu transmitatorul bluetooth. Daca nu...are alternativa + opinia ta ca functioneaza OK.:)

#8
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
Da, întra-devăr, am întrebat de BT, pentru că am deja căștile BT și le-aș folosi pe acestea și probabil că voi opta pentru această variantă mai economică, cu atât mai mult cu cât nu va fi o utlizare foarte frecventă.

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postiulian-dronca, on 21 august 2014 - 15:09, said:

Da, întra-devăr, am întrebat de BT, pentru că am deja căștile BT și le-aș folosi pe acestea și probabil că voi opta pentru această variantă mai economică, cu atât mai mult cu cât nu va fi o utlizare foarte frecventă.
mai poate exista o mica hiba la castile bt....interferentele cu alte dispozitive(sunt rare dar nu sunt excluse) bt si chiar wi-fi(ambele merg in banda 2.4Mhz)
castile Panasonic aratate de coleg in link au marele avantaj ca merg pe transmisie RF 865Mhz deci este exclusa orice interferenta cu routerul, telefoanele, etc.

#10
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013

View Post_Smiley_, on 21 august 2014 - 13:38, said:

poti folosi asa ceva: http://www.ebay.co.u...=item3a9505ed6d
il conectezi la mufa tv-ului, iar el trimite mai departe sunetul pe BT. tot ce mai ai de facut e sa faci pairing intre device-ul asta si castile tale.
Unde pot găsi un astfel de device pe emag sau pe un magazin romanesc?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate