Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

BSOD Windows 8.1 Pro dupa update

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Salut.
Dupa ce sa updatat sistemul (in urma cu o saptamana) a aparut urmatorul BSOD:
File:\Windows\system32\config \system.Error code 0xc0000225.
Am incercat sa fac Automatic Repair,Refresh si Reset dupa DVD si degeba.Am cautat pe internet si am gasir aici http://www.techspot....ows-8-boot-fix/ dar la ultima linie de comanda nu mai apare ca la TECHSPOT:X:\Sources>bootrec.exe \fixmbr,daca bag manual merge.Apoi introduc si ultimile trei comenzi si in final tot la fel este.
Toate acestea se intampla pe un laptop Dell Inspiron N5110 cu  i7-2.20GHz, 6GB, nVidia GeForce GT 525M.

Attached Files



#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
solutia
Ai facut ceva la partitii cu curand ?

Edited by Mihai_3, 21 August 2014 - 14:20.


#3
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
nu ii de la el, cei de la Micoro$oft au dat-o in bara

http://www.techtimes...en-of-death.htm
http://www.techspot....th-reports.html
http://www.tomshardw...rror,27481.html

#4
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 Mihai_3, on 21 august 2014 - 14:19, said:

solutia
Ai facut ceva la partitii cu curand ?
Nu,eu am asa:  File:\Windows\system32\config \system.Error code 0xc0000225.Cred ca am incercat si punctul 1 si 2 din alta parte si nimic.Incerc si cu Easy Recovery Essentials sa vad ce iese.

 danzi23, on 21 august 2014 - 14:24, said:

nu ii de la el, cei de la Micoro$oft au dat-o in bara
La mine s-a intamplat inainte de update-urile cu probleme de la Microsoft.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 danzi23, on 21 august 2014 - 14:24, said:

nu ii de la el, cei de la Micoro$oft au dat-o in bara

Interesant ce scrie acolo:

Microsoft has retracted its Windows update for August after the patches caused Blue Screen of Death errors upon installation.

The issue affected users of Windows 7, Windows 8 and Windows 8.1, along with the older Windows Vista and Windows Server 2003.

Fixing the issue for computers that installed the update will require users to access the Windows Recovery Environment. From there, users need to delete the file named "fntcache.dat," reboot the computer, export the said file and then delete it again, reboot the computer again, uninstall the patches, reboot the computer for the third time, and then re-import the fntcache.dat file.

Solutii observ ca sunt oferite si celelalte link-uri.

Eu am efectuat update-ul respectiv (optional) pe toate computerele si tablete cu Windows 8, dar nu am probleme. Deci probabil ca sunt si alte cauze.

@bogdangelu
1. Ai un Windows original sau piratat/ modificat?
2. Folosesti drivere compatibile oficiale?
3. Utilizezi alte mijloace de protectie decat cele de la Microsoft: un alt antivirus decat Windows Defender, alt firewall decat Windows firewall etc.?
4. Ai operat cu aplicatii de genul TuneUp Utilities?
5. Ai facut modificari in Registry?
6. Ai instalat aplicatii care interfereaza cu functionarea normala a sistemului, aplicatii care introduc un Start Menu sau un Dock, care efectueaza modificari asupra interfetei Desktop s.a.m.d.?

Edited by _-_, 21 August 2014 - 15:38.


#6
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 _-_, on 21 august 2014 - 14:45, said:

@bogdangelu
Ai un Windows original sau piratat/ modificat?
Folosesti drivere compatibile oficiale?
Utilizezi alte mijloace de protectie decat cele de la Microsoft: un alt antivirus decat Windows Defender, alt firewall decat Windows firewall etc.?
Ai operat cu aplicatii de genul TuneUp Utilities?
Ai facut modificari in Registry?
Ai instalat aplicatii care interfereaza cu functionarea normala a sistemului, aplicatii care introduc un Start Menu sau un Dock, care efectueaza modificari asupra interfetei Desktop s.a.m.d.?
1.Nu.
2.Da.
3.Folosesc System Mechanic Pro cu licenta,fara a avea probleme cu el.
4.Nu
5.Nu

Edited by bogdangelu, 21 August 2014 - 15:10.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La prima intrebare nu ai raspuns decat pe jumatate.
Raspunsul 3 este la intrebarea 4.
Dar raspunsul la intrebarea 3 care este? Te intreb deoarece multi care acuza probleme similare au anumiti antivirusi instalati care cauzeaza instabilitatea sistemului.
Raspunsul 4 presupun ca este la intrebarea 5, iar raspunsul 5 presupun ca este la intrebarea 6.
Pentru mai multa claritate mi-am editat mesajul si am numerotat intrebarile.

#8
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 _-_, on 21 august 2014 - 15:42, said:

La prima intrebare nu ai raspuns decat pe jumatate.
Raspunsul 3 este la intrebarea 4.
Dar raspunsul la intrebarea 3 care este? Te intreb deoarece multi care acuza probleme similare au anumiti antivirusi instalati care cauzeaza instabilitatea sistemului.
Raspunsul 4 presupun ca este la intrebarea 5, iar raspunsul 5 presupun ca este la intrebarea 6.
Pentru mai multa claritate mi-am editat mesajul si am numerotat intrebarile.
Scuze ,m-am grabit.
1.Licenta originala de pe Windows 8.
2.Drivere originale pe componente laptopului.
3.Bitdefender Internet Security 2015 cu licenta.
4.Folosesc System Mechanic Pro cu licenta.
5.Nu
6.Nu.Doar update-urile sistemului si update-ul pentru placa video.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci prin excludere cauza ar putea fi BitDefender care in anumite situatii produce probleme in Windows 8.1.
Chiar despre el citisem ca provoaca grave probleme in sistem. Nu mai gasesc articolul exact, dar observ ca sunt mai multe discutii pe aceasta tema:
https://www.google.r...indows 8.1 bsod
https://www.google.r...ing windows 8.1

Iti sugerez sa dezinstalezi/ sa nu mai instalezi BitDefender si sa ramai doar cu Windows Defender.

De asemenea, ti-as sugera sa nu mai folosesti System Mechanic Pro, deoarece este prea prea agresiv cu sistemul; cauzeaza mai multe probleme decat cele pe care le rezolva...

Deoarece nu stii ce modificari au facut aceste aplicatii cred ca cel mai bine ar fi sa faci un reset: http://windows.micro...efresh-reset-pc

#10
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Nu am reusit sa fac Refresh si Reset deoarece la prima spune de o eroare iar la cealalta spunea nu aveam punct de restaurare.Bitdefender-ul si /sau Sistem Mechanic le folosesc de mult si nu cred ca ele sunt cauza acestei erori care m-au obligat pana la urma s-a reinstalez OS.Oricum,multumesc de ajutor.
Topic inchis.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 bogdangelu, on 22 august 2014 - 19:08, said:

Nu am reusit sa fac Refresh si Reset deoarece la prima spune de o eroare iar la cealalta spunea nu aveam punct de restaurare.Bitdefender-ul si /sau Sistem Mechanic le folosesc de mult si nu cred ca ele sunt cauza acestei erori care m-au obligat pana la urma s-a reinstalez

Punct de restaurare este necesar cand faci Restore, nu la Refresh sau Reset.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate