Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Combina pentru 30-40 ha

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Buna,anul acesta m-am saturat sa tot apelez la unul si la altul pt recoltatul graului si mi l-au prins toate ploile pe jos,sa nu mai vorbesc de calitati si cantitate la ha care au scazut drastic,asa m-am hotarat sa imi achizitionez o combina pt mine,recoltez aproximativ 30 ha cereale paioase pe an si vreo 15-20 porumb si floare,dispun de o suma in jur de 5000 €,daca puteti sa imi recomandati ceva fiabil?va multumesc si astept parerile voastre

#2
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
John Deere de la seria 630 in sus.

#3
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
As inclina spre claas ca e mai aproape de mine

As inclina spre claas ca e mai aproape de mine

#4
4FuNNN

4FuNNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
Salut, dacă te interesează am un New Holland ce vreau să-l dau pentru a-mi lua ceva mai mare, dacă te interesează, informațiile sunt următoarele:

-prima oară prețul că așa suntem noi Românii, eu cer 6.500 E negociabil, mai negociem la fața locului dacă ești interesat și îți place.
-este vorba de un New Holland Clayson M140
-masă de păioase de 3.20m
-motorul este original al combinei, nu am umblat la el, este unul de Ford de 125 de cai, fără turbo ( merge foarte bine, nu am întâmpinat probleme de când e combina la mine )
-are 5 cai scuturători
-echipamente pentru floare și porumb nu am, pentru că eu nu folosesc, nici nu am floare în zonă și porumbul la noi se face cu culegătoarea

*Eu am revizionat combina anul acesta înainte de campanie, am schimbat ceva rulmenți și curele unde a fost nevoie, este o combină simplă, nu are multe curele, dacă ești hotărât și o iei, eu garantez că dacă o gresezi la timp și o conduci cum am conduso și eu și nu o omori,  nu ai ce să schimbi la ea o campanie.

# eu zic că la 40 de hectare te descurci lejer, cum m-am descurcat și eu, mai ales dacă nu ai deplasări lungi la tarlale.

Pozele sunt următoarele:
[ http://i57.tinypic.com/2dmi1ol.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i60.tinypic.com/ztd7hv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i61.tinypic.com/w8rjpf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i61.tinypic.com/ne85me.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S: dacă îți place și vrei să auzi cum se aude motorul, dă-mi un pm și îți trimit și un video.

#5
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Nu zic ca nu m-a interesează dar bugetul meu este in jurul celor 5000€

#6
4FuNNN

4FuNNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
** mă nu m-ă :)

Iar revenind la subiect, nu e nici o problemă, mai caută poate o să găsești și ceva la bugetul tău, însă un lucru ți-l pot garanta cu ce vrei tu că în banii ăia nu găsești combină în stare de funcționare și cu echipament de porumb și floare ( sau  cel puțin de porumb ), garantez.

#7
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Era doar o cerere,sunt constient ca nu voi găsi cu echipamente dar nici a ta nu are deci...!!???

#8
4FuNNN

4FuNNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
Cum am mai spus, nu e nici o problemă, spor la căutat, și ca un sfat dacă vrei o sculă bună bună, ai nevoie de ceva mai mulți bani, și du-te în Elveția sau Germania :)

#9
JulienJD

JulienJD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2014
S-a dat o Sema110 mli 2002 cu 5000e (upgrade la una noua). Si acum ii pare rau dupa ea proprietarului. Deci exista ocazii.

#10
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Da dar sa si ai noroc sa o prinzi

#11
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Fraților am găsit o combina clayson 1530 la pret bun si in stare foarte buna combina,ce părere aveți de model?

#12
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009

 ar85gyl, on 29 septembrie 2014 - 16:55, said:

Fraților am găsit o combina clayson 1530 la pret bun si in stare foarte buna combina,ce părere aveți de model?
Salut eu sunt posesorul unui NH 1550 S,asemantoare cu ceaspusa detine decat ca e mai mare,eu sunt f multumit de ea ,as dao doar pt ceva mai mare gen jd 1075, sau claas 98 sao 108,treier o suprafata in,jur de 50 deha acum lucreazala,porumb ,pierderile sunt minime, si calitatea f buna .

#13
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012

 lorixlrx, on 05 octombrie 2014 - 15:57, said:

Salut eu sunt posesorul unui NH 1550 S,asemantoare cu ceaspusa detine decat ca e mai mare,eu sunt f multumit de ea ,as dao doar pt ceva mai mare gen jd 1075, sau claas 98 sao 108,treier o suprafata in,jur de 50 deha acum lucreazala,porumb ,pierderile sunt minime, si calitatea f buna .
Ai masa de porumb sau cu masa de Grau faci porumbul?(așa am mai auzit)

#14
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009

 ar85gyl, on 05 octombrie 2014 - 22:38, said:

Ai masa de porum  sau cu masa de Grau faci porumbul?(așa am mai auzit)
masa de grau 4,8 m barcute pentru floare rabator schimbat ( confectie proprie) si sunt f multumit de cum scoate ,singurele pierderi se gasesc la nivelul hederului care mai cad din masa pana sa ajunga in dreptul rabatorului. La anul intentionez sa o vand si sa imi achizitionez ceva de capacitate mai mare

#15
tudortudortudor

tudortudortudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2011
imi puteti recomanda o combina pentru o suprafata de aprox 50-60ha cu distante destul de mari intre bucati (~10km) cultivate cu grau,porumb si floarea soarelui? spre ce marca ar trebui sa ma orientez? recunosc faptul ca intrebarea mea poate parea puerila, insa cunostintele mele in acest domeniu tind spre zero, recoltand mereu cu cine a fost disponibil in zona la momentul respectiv.. pretul mare/ha de recoltat ma impinge spre realizarea acestei achizitii. mentionez faptul ca as dori sa o utilizez o perioada mai indelungata (poate toata viata, cine stie?Posted Image ) si faptul ca nu am posibilitatea de a extinde suprafata de teren cultivata, probabil din acest considerent masa ar fi undeva ~ 4m din ce am mai vazut pe la altii.

#16
4FuNNN

4FuNNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.06.2014
Mie personal imi plac Claasurile, dar la momentul cand mie mi-a placut, nu am avut banii suficienti pentru a-mi lua un Claas, cam aproape aceeasi suprafata o lucram si eu, cam 40 de hectare erau sigur / an ( doar cereale - grau,ovas,orz,orzoaica; porumb, floare, soia,sorg etc nu am recoltat cu ea, pentru ca nu am avut unde ) cu New Hollandul meu clayson m140, daca te intereseaza uita-te mai sus ca am lasat niste detalii, ca vreau sa o dau sa imi iau ceva mai mare.

Daca ai bani suficienti, iti recomand cu caldura sa te duci afara, si sa cauti dupa: prima oara daca ai bani si iti place si gasesti du-te dupa Claas Dominator 86 - 96 - 106 ( cu header pana in 4,60m ca sa iti fie usor la deplasari sa nu trebuie sa te tot deplasezi cu caruciorul ). a2a oara poti opta si pentru John Deere 1075 - 1085 cam cu aceleasi caracteristici ( masa 4m-4,60m ) ( ti-am mentionat modelele astea pentru ca au 5 cai scuturatori )

P.S: este strict parere proprie ( daca mai ai si noroc poate prinzi modelele alea si cu inversor, si cu clima functionala, etc.. ( oricum sa te uiti foarte bine la plan, site, motor, contrabatator, cai scuturatori ).

## Sanatate !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate