Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Dovada de reparatie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bertha37

bertha37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2008
Acum o saptamana am avariat masina intr-o parcare subterana, am facut prea scurt stanga la iesire si am atins peretele despartitor. Portiera din spate a fost infundata si aripa stanga spate zgariata. Nu am mers la politie sa cer dovada de reparatie si nu am fost oprita in trafic pana acum, dar vreau s-o repar si am nevoie de ea. Daca spun ca am lovit-o ieri, verifica oare pe camerele de luat vederi din parcare (nu stiu exact daca exista)? Nu vreau sa am surprize, mai bine spun data exacta in cazul asta si iau amenda, dar nu risc sa ma prinda cu minciuna. Multumesc!

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
ai casco? nu vad la ce iti trebuie?

#3
bertha37

bertha37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2008
Repar pe banii mei, dar service-ul imi cere dovada de la Politie.

#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
inainte de legea cu constatarea amiabila, pentru orice reparare a daunelor masinii trebuia hartie de la politie parca

acum din cate stiu eu, nu mai e nevoie

Edited by opop, 21 August 2014 - 12:34.


#5
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 bertha37, on 21 august 2014 - 12:23, said:

Acum o saptamana am avariat masina intr-o parcare subterana, am facut prea scurt stanga la iesire si am atins peretele despartitor. Portiera din spate a fost infundata si aripa stanga spate zgariata. Nu am mers la politie sa cer dovada de reparatie si nu am fost oprita in trafic pana acum, dar vreau s-o repar si am nevoie de ea. Daca spun ca am lovit-o ieri, verifica oare pe camerele de luat vederi din parcare (nu stiu exact daca exista)? Nu vreau sa am surprize, mai bine spun data exacta in cazul asta si iau amenda, dar nu risc sa ma prinda cu minciuna. Multumesc!

Nu poti zice si tu ca ai agatat-o de un stalp in fata blocului sau de poarta la bunici la tara? Oricum nu se uita nici naiba pe inregistrari (nici nu stiu daca au voie fara mandat), dar de ce sa te complici aiurea?

Edited by horatziu, 21 August 2014 - 12:43.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Spune mai ca ai gasit-o asa in parcare!

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 bertha37, on 21 august 2014 - 12:23, said:

Acum o saptamana am avariat masina intr-o parcare subterana, am facut prea scurt stanga la iesire si am atins peretele despartitor. Portiera din spate a fost infundata si aripa stanga spate zgariata. Nu am mers la politie sa cer dovada de reparatie si nu am fost oprita in trafic pana acum, dar vreau s-o repar si am nevoie de ea. Daca spun ca am lovit-o ieri, verifica oare pe camerele de luat vederi din parcare (nu stiu exact daca exista)? Nu vreau sa am surprize, mai bine spun data exacta in cazul asta si iau amenda, dar nu risc sa ma prinda cu minciuna. Multumesc!
Trebuia sa declari in 24h . Daca te prind  cu fofarlica risti amenda + suspendarea permisului 30 zile + un dosar penal pentru fals in declaratii.

Fiind o parcare subterana (probabil supravegheata video) problema ta este mai de complicata.Daca cei de la parcarea subterana au anuntat si politia si au zis ca le-ai zgariat/avariat peretele ?!?! Daca  verifica inregistrarile o data la o luna....sau daca verifica inregistrarile doar atunci cand cineva sesizeaza o problema (adica oricand) !

Sfatul meu este sa mai astepti cateva zile si intre timp sa iei legatura cu un politist(ruda/cunostinta/cineva de incredere) care iti poate spune daca s-a depus vreo plangere .(desi pana acum trebuia sa primesti o instiintare sau sa te caute un politist)

Quote

Spune mai ca ai gasit-o asa in parcare!
Nu spune ca ai gasit-o asa in parcare pentru ca daca se plictisesc politistii aia pe acolo si incep sa puna cap la cap declaratiile altor soferi care si-au gasit masinile `asa in parcare` ,nu se stie ce gasesc sau ce se potriveste. In plus poate in parcarea respectiva exista vreo camera video.

Acum 1 an mi-am gasit masina atinsa in parcare(era o lovitura de usa....dar zdravana sarise vopseaua si s-a indoise foarte mult).Am fost la politie sa declar ca asa am gasit masina asa in parcare .....si  dupa 5 zile surpriza!...au gasit autorul pe camera video a primariei.

Daca as fi in locul tau probabil as spune ca am atins-o in curtea mea (a unui prieten) atunci cand incercam sa fac niste manevre....sau ca am atins-o de gard/poarta atunci cand incercam sa ies dintr-o curte.(de preferat zona rurala). Totusi pentru asta risti avertisment sau amenda.

Edited by polizei, 21 August 2014 - 20:18.


#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,520
  • Înscris: 20.10.2006
Eu stiu altceva, daca nu e pe drum public incidentul nu primesti nici o sanctiune, gresesc ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate