Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cu masina prin Ungaria, Slovacia, Polonia si Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Intre 10-20 sept. anul acesta voi face o excursie cu masina la Wroclaw, Polonia. Cu vigneta pentru Ungaria tocmai am rezolvat pe net - 12 euro. Este electronica si deci nu se pune problema s-o lipesc pe parbriz. Cu vigneta pentru Slovacia pare sa fie mai complicat - pot s-o platesc pe net (10 euro) dar scrie ca mi se va expedia la adresa din Romania si ca trebuie lipita pe parbriz. In acest caz, nu e mai bine s-o cumpar de la o benzinarie, inainte de a intra in Slovacia - pentru ca altfel cine stie daca ajunge prin posta inainte de a pleca?

Cat priveste Polonia, stiu ca nu trebuie vigneta, ci se plateste la intrarea pe autostrada (sau la iesire) - asa e?

Intr-una din zile vom face un 'salt' pana la Dresda in Germania - unde stiu ca nu exista vigneta si autostrazile nu sunt cu plata. Am citit insa pe undeva ca daca vrei sa intri in orasele mari din Germania trebuie sa ai lipita pe parbriz o eticheta din care rezulta cuantumul noxelor eliberate de masina respectiva, eticheta care se poate cumpara online - poate sa confirme cineva?

Pentru tarile indicate, in afara de extinctor, triunghi reflectorizant (e suficient unul, sau trebuie doua?), trusa medicala, si vesta reflectorizanta (una sau doua?), mai trebuie si altceva? Unii s-au referit la becuri sau sigurante de rezerva (cate? pentru toate becurile?)

Ce altceva ar trebui sa mai stiu cu privire la calatoria prin aceste tari - si care nu este obligatoriu pe soselele din Romania?

Multumesc.

Edited by alecsus27, 21 August 2014 - 12:05.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
In Slovacia confirm ca este sticker de lipit pe parbriz - ai grija la pozitionare .... daca nu ma insel este in sus partea opusa volanului (jos este in cehia). Cel mai sigur o achizitionezi din Slovacia (benzinarii) ca nu ai decat un curs de schimb (leu / euro)
Polonia - nu stiu
Germania (Dresda) - nu se plateste nimic pe Autostrada si nici nu am vazut restrictii pentru oras - am fost acum 1 saptamana.

In ultimii 3 ani am facut peste 20 de drumuri Bucuresti - Bruxelles prin diferite rute .... niciodata nu am fost oprit pentru control la stingatoare & veste & co, dar in general am respectat limitele de viteza si am fost la zi cu taxele

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Triunghiuri 2, trusa nu e obligatorie peste tot, dar  e in Ro si e bine sa o ai oricum, extinctor-vezi sa nu fie expirat, veste-cati oameni ai in masina atatea veste. Becuri nu stiu sa-ti spun, dar e bine sa ai un set de rezerva. Pe autostrada costa intre 12 si 15 euro un H7. Cu banii astia iti cumperi un set intreg.
Ochii mari la limitele de viteza.
In Germania nu ai limita de viteza pe autostrada, dar sunt anumite portiuni limitate  prin panouri corespunzatoare.

Edited by petit_christian, 21 August 2014 - 12:36.


#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În Ungaria nu e nevoie de vignetă decât pe unele autostrăzi (pe majoritatea).
Dacă se iese pe la Borş şi se merge spre Slovacia - Polonia, cred că nu merită cumpărată vigneta, e prea puţină autostradă. În plus, obiectivele turistice din nordul Ungariei (din apropierea drumului spre Slovacia - de exemplu băile şi peşterile de la Tapolca, lână Miskolc) pot fi abordate pe drumuri normale, ocolind autostrada.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 August 2014 - 12:41.


#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
E drept, in HU vigneta e obligatorie doar pe autostrazi, pe toate chiar. Pe nationale nu e nevoie. Ca e un km de autostrada, ca-s o suta nu se merita sa nu o cumperi. Nu stii unde stau cu camera de vigneta, sau unde e amplasata camera fixa.
Omul pleaca in vacanta, nu are timp de pierdut cu amenzi sau "traditii". Tot legal iese mai ieftin.

Edited by petit_christian, 21 August 2014 - 12:42.


#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 petit_christian, on 21 august 2014 - 12:41, said:

E drept, in HU vigneta e obligatorie doar pe autostrazi, pe toate chiar ...

Nu chiar pe toate, uite aici.

De fapt, în zona nord-vestică nu te sui deloc pe autostradă, nu e nimic ilegal.
Şi tocmai pentru că pleacă în vacanţă, poate vrea să mai viziteze câte ceva pe parcurs, e păcat să treacă doar pe lângă. Cel puţin eu aşa gândesc şi aşa fac aproape de fiecare dată. De exemplu, peşterile de la Aggtelek şi Catedrala din Eger merită chiar şi un ocol mai mare. Şi să nu uităm de Tokaj.
Ok, dacă se duce glonţ la Krakovia şi vrea să ajungă cât mai rapid, atunci merită vigneta pe HU.

În altă ordine de idei, în cazul unei vizite la Dresda, recomand alocarea a încă 4-5 zile pentru oraş şi pentru toată zona înconjurătoare (numită Elveţia Saxonă).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 August 2014 - 12:57.


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Iesim din tara pe la Petea, langa Satu Mare si apoi prin Miskolc si ruta normala spre Kosice etc. E destul de multa autostrada - si oricum am cumparat deja vigneta pentru Ungaria. Nu vom vizita in Ungaria decat centrul vechi Miskolc iar in Slovacia Kosice, pentru ca ne grabim sa ajungem in Cracovia unde dormim prima noapte. Apoi urmatoarele 6 nopti in Wroclaw. La intoarcere stam iar o noapte in Cracovia iar apoi direct pana la Satu Mare.

@OvidiuNS: am aflat si eu de Elvetia Saxona acum 2 luni, sper sa ne ajunga o zi sa vizitam acel loc plus Centrul vechi Dresda. E vacanta si nu prea - trebuie sa stam 6 zile in Wroclaw si nu avem alocata decat o zi pentru vizitare Dresda. Stiu ca ar fi multe de vizitat in Ungaria si Slovacia dar, cel putin in aceasta deplasare, va trebui sa ne multumim cu tranzitul prin aceste 2 tari.

Edited by alecsus27, 21 August 2014 - 13:03.


#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Ok, am înţeles situaţia.
Eu am menţionat doar câteva obiective turistice, poate ajută pe cineva.


Sănătate şi drum bun !

#9
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc, sper sa avem si vreme buna! :)

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
Posted Image   am avut si eu fix acelasi traseu, cu singura diferenta ca am stat 7 nopti, dintre care 3 la dresda si am dormit la cracovia la intors, nu la plecare.

in general ai mentionat tot ce era important - insa intr-adevar in germania ai nevoie de acel sticker verde pentru a intra in centrul oraselor. sansele sunt mici sa te prinda fara, dar amenda este de vreo 200 de euro. stickerul se numeste umwelt plakette, se poate cumpara pe net, dar tot asa cu livrare acasa. trebuie lipit. gasesti toate informatiile in engleza, cu google. pe site insa parca e 25 sau 35 de euro, eu am fost si l-am cumparat de la tuv cu 5.

Edited by born2lose, 21 August 2014 - 13:49.


#11
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Am incercat sa cumpar vigneta pentru Slovacia pe net si mi-au spus ca pentru perioada de 10 zile nu se trimite in strainatate https://www.dialnicn...nalepky?id=14DN

Deci voi cumpara de la prima benzinarie slovaca (sper sa n-am ghinionul pana acolo sa dau peste un control - daca nu e una imediat dupa granita) sau, mai bine, chiar din Ungaria inainte de granita (banuiesc ca se vand, asa cum la noi se vand in benzinarii pt. Ungaria).

@born2lose: asa de mare diferenta? De la Tuv nu trimit si prin posta sau online? Pe de alta parte am intrat pe site-ul asta si nu vad mentionata zona Dresda pentru acel sticker obligatoriu:
http://www.feinstaub...43__deutsch.pdf

Edited by alecsus27, 21 August 2014 - 14:05.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
ba da, de la tuv trimit si prin posta - dar tot 25 de euro costa   :)      online nu merge, trebuie lipit in parbriz. pe de alta parte, nu stiu daca e obligatoriu in dresda, eu l-am cumparat cu alta ocazie, la alt drum. daca nu apare in lista, du-te linistit, eu n-am verificat lista, stiam doar ca e necesar in orasele mari.

#13
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Aha, OK, cred ca nu-l cumpar, ma duc asa si daca aflu ca trebuie si pt. Dresda vom vizita doar regiunea Elvetia Saxona. M-am mai uitat si pe alte site-uri si inca din 2011 lumea intreba de ce Dresda nu e trecuta si raspunsul era ca va fi inclusa in 2012 (impreuna cu altele - de ex. vad ca nici Hamburg nu e) insa harta aia e din iulie 2014 si Dresda tot nu apare ca zona protejata de noxe auto, ciudat.

#14
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 alecsus27, on 21 august 2014 - 13:52, said:

Deci voi cumpara de la prima benzinarie slovaca (sper sa n-am ghinionul pana acolo sa dau peste un control - daca nu e una imediat dupa granita) sau, mai bine, chiar din Ungaria inainte de granita (banuiesc ca se vand, asa cum la noi se vand in benzinarii pt. Ungaria).
In Slovacia ai autostrada doar dupa Kosice. Pana acolo gasesti destule benzinarii. Tin minte ca eu am luat-o de la un OMV de la intrare in Kosice.
Probabil o sa o gasesti si in Ungaria, dar nu te sfatuiesc sa o iei de acolo. Pierzi la schimbul valutar.

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 born2lose, on 21 august 2014 - 14:25, said:

ba da, de la tuv trimit si prin posta - dar tot 25 de euro costa   :)      online nu merge, trebuie lipit in parbriz. pe de alta parte, nu stiu daca e obligatoriu in dresda, eu l-am cumparat cu alta ocazie, la alt drum. daca nu apare in lista, du-te linistit, eu n-am verificat lista, stiam doar ca e necesar in orasele mari.

Si eu am luat, baden wurtemberg, de fiecare data talonul si 5 euro la tuv.

#16
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Intors ieri din excursie, totul a decurs in general conform planului si n-au fost incidente. Centrul vechi al Cracoviei frumos dar nu atat de fermecator ca al Wroclaw-ului, care insa paleste pe langa cel al Dresdei - care ne-a lasat cu gura cascata. Am mai vizitat Kosice si Miskolc. In Germania nu a fost necesara Umwelt plakette in zona Dresda - Elvetia saxona.
Am avut noroc de vreme buna, cu exceptia plecarii, cand in sudul Poloniei ne-a prins o ploaie puternica prin zona muntoasa.
Din fericire m-am odihnit bine noptile si n-am simtit oboseala la volan.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
salutare, redeschid discutia, voi avea un drum pana la Lodz in Polonia si voi iesi pe la Satu Mare (nu vreau sa vizitez nimic pe drum ci sa ajung cat mai usor si rapid la destinatie)

traseul optim cred ca e pe autostrada pana la Miskolc, apoi spre Kosice
imediat dupa granita vad ca este o bucata de autostrada, dar nu vad nici un loc de vanzare a vignetelor, pot sa urc pe autostrada sau nu?
insa abia acum vine partea grea, vad ca Slovacia si Polonia au foarte multe puncte de trecere asa ca nu stiu pe unde sa merg spre Cracovia
vad o varianta spre vest pe la Poprad, Liptovsky Mijulas si apoi la nord, pe varianta asta vad ca sunt portiuni multe de autostrada
alta varianta ar fi de la Kosice sa merg spre nord pe la Bardejov? pe unde e mai usor si rapid?

#18
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Salut, asa e, Miskolc si dupa aia Kosice, nu mai retin exact, dar am cumparat vigneta de Slovacia dintr-un bar/benzinarie aflat imediat dupa trecerea frontierei ungare. Vezi ca trebuie lipita in partea dreapta/sus a parbrizului (nu e electronica). Crede-ma ca nu mai stiu daca am urcat pe autostrada imediat dupa granita sau dupa o distanta oarecare. Eventual deschide un subiect nou ca sigur sunt multi care au facut drumul asta si-ti vor raspunde.

Noi am folosit GPS Mio si n-am pastrat in memorie traseul, oricum e posibil sa fie diferit de cel/cele pe care ti le indica de ex. Google Maps. Tot ce retin e ca prin Slovacia am mers cel mai putin pe autostrada, comparativ cu celelalte tari. Nu prea e nici un drum care sa strabata Slovacia daca intri pe la Kosice si vrei sa ajungi in Cracovia, care sa fie numai autostrada, mai mereu sunt intreruperi si portiuni destul de lungi de sosea fara taxa. Cel putin pe unde am mers noi.
Iar intre Katowice si Lodz, dupa cum vezi pe Google Maps, drumul cel mai drept e fara autostrada.
Sorry ca nu te pot ajuta mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate