Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Achizitionare telefon Android low/medium end

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Salutare, am o mica dilema in legatura cu achizitionarea unui nou telefon.

Problema e urmatoarea.Detin o tableta destul de buna (LG Gpad 8.3) , care imi satisface cerintele in materie de gaming,hd video playback,etc.Problema e ca am un telefon foarte vechi (Samsung S5230) care evident nu are wi-fi.

Dorinta mea e sa achizitionez un telefon android cu care sa pot face Wi-fi hotspot (sau Qpair , cum imi scrie pe tableta , nu ma pricep foarte bine) , sa am net pe tableta.Tableta are o dimensiune suficient de mica astfel incat sa o pot lua cu mine , astfel incat nu as avea nevoie de un telefon prea "destept".

In primul rand telefonul nu va fi folosit pentru gaming sau aplicatii foarte exigente , pentru asta am tableta.Telefonul va fi folosit pentru task-uri mai banale precum internet browsing sau facut de poze (camera de pe tableta e slabuta).

Acum , dupa cum vad eu lucrurile , am doua optiuni.Fie imi cumpar unul foarte ieftin (300-400 lei) , desi acelea nu stiu daca pot face hotspot , iar camera foto cu siguranta va fi proasta , fie mai pun niste banuti si ma incadrez undeva in 600-700 lei si iau un telefon mai decent "medium end".

As dori niste sugestii.Pentru un telefon medium-end am pus ochii pe acesta.Problema ar fi ca nu am auzit cuvinte prea bune despre cei de la quickmobile.Cat despre "ieftinituri" , habar nu am , imi puteti recomanda cel mai bun telefon calitate/pret din gama aceea de 300-400 lei care sa stie hotspot ?

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 07:26.


#2
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Cred ca orice smartphone stie hotspot fie el cu android, Windows sau symbian (pana si n95-il care a apărut in 2008). Ios di bb stiu daca aveau functia disponibila pe primele modele.
Problema la ce vrei tu e ca o sa-ti rupa bateria in 2. Daca folosesti numărul de telefon principal si pentru date probabil ar fi mai bine sa iei un terminal cu baterie cat mai mare (lenovo p780 de exemplu pentru ca probabil nu o sa ai mereu acces la priza). Daca folosesti doar un sim de date mai bine iei un router portabil sau folosesti un modem usb.
Un exemplu de telefon ieftin, care merge bine, cu o camera decenta si care stie hotspot e Nokia Lumia 520 (daca nu ai ceva împotriva wp).

Edited by sorin83, 21 August 2014 - 08:27.


#3
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu cred ca o sa imi rupa bateria in 2 pentru ca nu sunt un "heavy user".Voi folosi hotspot-ul maxim 2 ore / zi , in rest banuiesc ca poate fi dezactivat sa nu manance din baterie.Nici la telefon nu vorbesc prea mult , max 15-20min pe zi , nu sunt genul care sta la povesti la telefon , tocmai de aceea am stat atatia ani cu telefonul acela vechi.Telefonul il voi folosi doar pentru browsing limitat , o postare pe facebook/forum/etc din cand in cand, etc , pentru task-uri mai importante folosesc tableta , dar , dupa cum am spus , maximum 2 ore pe zi , nu cred ca e o problema cu bateria.

WP nu imi place , vreau Android.Ce vreau de la telefon e sa se miste fluent in task-uri simple si sa aiba o camera buna (asta daca aleg optiunea medium-end).In cazul unei ieftinituri la 300-400 lei , tot ce vreau e sa isi faca bine treaba ca telefon (sa fie clare convorbirile) , sa stie hotspot , si sa nu aiba android-ul delay in operatii simple.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 08:54.


#4
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
2 ore de functionare ca hot-spot pot ingenunchea orice smartphone in  termen de baterie

#5
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Dacă nu ai pretenții să ai o cameră principală bună, nu vrei dual-SIM, cameră frontală și îți ajunge memoria internă se 4 GB (2 GB disponibili ție) dar cu suport de card, mergi pe Moto E. E bine optimizat, android 4.4, ecran de 4.3 inch.

Face tot ce vrei dar face bine cu ce e dotat. Prețul lui e undeva la 550.

E și rezistent la stropiri accidentale sau scurte scăpări în bălți sau alte medii umede.

Edited by Ouroboros, 21 August 2014 - 09:38.


#6
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

2 ore de functionare ca hot-spot pot ingenunchea orice smartphone in  termen de baterie

In cazul asta am nevoie de alta solutie pentru browsing de pe tableta cand sunt acasa , fie router wireless , fie wi-fi direct cu TV-ul , dar asta se rezolva.N-am router wireless pentru ca nu am avut nevoie pana acum , laptop-urile le tin in acelasi loc si am folosit conexiune prin cablu.

Mai ramane perioada de folosinta cand nu sunt acasa.In cazul asta imi iau un telefon medium-end si renunt la ideea de ieftinitura , astfel incat sa pot face mai multe activitati pe telefon fara sa fie nevoie de tableta/hotspot.In cazul asta nu voi folosi hotspot-ul prea mult , maxim 15-30 min / zi.Ideea e sa am net si pe tableta in caz de e nevoie , daca vreau neaparat sa vad ceva pe display-ul mai mare si mai calitativ de care dispune tableta.


Quote

Dacă nu ai pretenții să ai o cameră principală bună

Ba da , chiar asta vreau.Ceva pana in 800 lei care sa aiba camera principala cat mai buna si cu display cat mai bun/mare in banii astia.Partea de procesor/chip grafic ma intereseaza mai putin , pt aplicatii exigente folosesc tableta.Nici memoria interna nu ma intereseaza atat timp cat are slot SD , nu vreau sa umplu telefonul cu aplicatii , am destule pe tableta iar majoritatea nu au nevoie de net oricum.

Momentan sunt intre 3 telefoane :

Xiaomi Redmi 1s
Moto G (dar pare sa aiba camera cam slaba)
Overmax Vertis Mile Black (care suna senzational , 6" display , 13MP , baterie de 3000mAh , la 750 lei , dar nu prea am incredere in brand).

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 09:43.


#7
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Cameră bunicică în 800 de lei găsești pe Xperia L. Care e pe la 650 lei. Dar nu recomand pentru că ultima actualizare îi cam strică experiența de utilizare.

Nu cunosc altceva cu cameră bună. Cea mai bună cameră de 5 Mpx o are Xperia M care e f. compact și desigur că are funcția hotspot. E undeva la 550 la preț, sub 600 oricum.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pt hotspot, zic sa iei ceva de genul: http://www.ebay.com/...=item5b0369b6a6
Acasa-i bagi cablul de net si ai router wireless, pe drum ii bagi un stick 3g. Bateria tine lejer 2-3 ore, nu mai chinui telefonul.

#9
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
La tine era Moto G perfect dar nu strălucește la cameră.

Ia Redmi, deși nu cunosc cum e cu camera. Eu sunt foarte mulțumit de G.

#10
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
S2 i9100...? Sau nu vrei second?

#11
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Redmi pare a  avea o camera buna. Nu te incurca cu Overmax-ul ala. E o firma poloneza ce isi pune numele pe niste chinezarii de proasta calitate. Se  plang o gramada de ele

#12
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Ia Redmi, deși nu cunosc cum e cu camera. Eu sunt foarte mulțumit de G.
Din cate am citit prin review-uri , toti lauda camera de pe Redmi.

Quote

S2 i9100...? Sau nu vrei second?
Nu , nu sunt fan sh.

Quote

Redmi pare a  avea o camera buna. Nu te incurca cu Overmax-ul ala. E o firma poloneza ce isi pune numele pe niste chinezarii de proasta calitate. Se  plang o gramada de ele
Redmi pare optiunea cea mai buna.Doar ca vad ca sunt foarte putine magazine online ce il au , iar multi s-au plans de serviciile celor de la quickmobile , asa ca nu sunt sigur de unde sa il iau (daca ma decid sa il iau).Pe eurogsm au doar varianta pe alb vad.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 10:01.


#13
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
LG G2 mini: camera destul de buna, autonomie peste medie si specificatii foarte ok.

Comparatie camere: http://www.gsmarena....8&idPhone3=5685

Test baterie: http://blog.gsmarena...i-battery-test/

http://www.emag.ro/t...k/pd/DWHNLBBBM/

Edited by catalin_petrescu, 21 August 2014 - 10:20.


#14
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
G2 mini a fost prima mea optiune inainte de Redmi , dar sincer pare mai slab din toate punctele de vedere.Chiar si asa , daca ar avea camera mult mai buna l-as lua , dar nu cred ca are.

G2 mini - 234 ppi , 540 x 960 pixels / Redmi - 312 ppi , 720 x 1280
G2 mini 1.2Ghz Quad /  Redmi 1.6Ghz Quad
G2 mini 8MP camera / Redmi 8MP camera
G2mini - ~900lei , / Redmi - 650 lei.

Singurul aspect la care G2mini sta mai bine , e bateria , dar din cate am citit si bateria de pe Redmi e extrem de bine optimizata pentru 2000mAh.

Nu isi justifica pretul G2 mini din punctul meu de vedere , Redmi pare sa aiba un raport mai bun calitate/pret.Si asta o spune un fan LG , mai tot prin casa am LG , inclusiv tableta despre care am vorbit mai sus.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 10:28.


#15
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Și pe G e foarte bine optimizată pentru ecranul pe care-l are și gradul meu de utilizare. Cu ăsta ajung să îl încarc seara doar dar cu celelalte trebuia deseori să le trag o priză și la amiază.

#16
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Ati cumparat careva de la quickmobile ? Ati avut probleme cu ei ? As cumpara si de pe un site din stainatate , nu ma deranjeaza perioada de asteptare , doar ca nu stiu exact cum se aplica TVA/Taxe vamale/etc , nu am mai cumparat niciodata de afara.

Aici vad ca e 170$ - 560 lei.

Edited by Dany noob, 21 August 2014 - 10:56.


#17
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 Dany noob, on 21 august 2014 - 10:17, said:

Singurul aspect la care G2mini sta mai bine , e bateria , dar din cate am citit si bateria de pe Redmi e extrem de bine optimizata pentru 2000mAh.

Bateria era bine optimizata pentru Redmi varianta Mediatek, la 1S bateria tine ceva mai putin.

 Dany noob, on 21 august 2014 - 10:17, said:

Nu isi justifica pretul G2 mini din punctul meu de vedere , Redmi pare sa aiba un raport mai bun calitate/pret.

La LG ai un suport service probabil mai bun.

In rest Redmi 1S e o varianta foarte buna :)

#18
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005
Nu-ți lua ”chinezărie”.
Performanța camerei nu se judecă după numărul de pixeli ci după cum face poze. Caută poze pe net făcute cu acele telefoane (poze reale nu dintr-alea frumoase făcute în condiții ideale și de pe trepied). Să știi că un număr de pixeli (gen 8MP) pe un senzor foarte micuț și cu o optică cât un bob de muștar pot fi mai dăunători imaginii decât 5MP. De exemplu ai 4 pixeli in loc de unul mare numai că cei 4 pixeli nu pot capta imagini diferite datorită opticii (vor fi arăta toți ca un pixel fiind formați din 4 de aceeași culoare).

Atenție mare la XPERIA L - am avut L și avea probleme cu touch-ul (nu mergea corect multitouch și lua click în loc de slide) - sunt și filmulețe pe Youtube. Faza nasoală este că și cele de prin magazine se comportau la fel...deci nu era un defect numai al acelui exemplar.
Vezi că atunci când e conectat la încărcător nu face - deci dacă ai de gând să-l testezi să o faci cu el deconectat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate