Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Scurtă întrebare vis-a-vis de locurile cu buget

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Leovclaudiu

Leovclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.08.2014
Dacă am fost la Politehnică 1 an la buget, cu toate ca nu l-am promovat, am abandonat facultatea, am mers la alta la taxă (n-am licența luată încă), mă pot întoarce la Politehnică și s-o fac cu buget?

Din cât am înțeles eu, fiecare are dreptul la un ciclu de licență etc gratuit. Asta înseamnă că, indiferent câți ani ai fost la buget la o facultate, atât timp cât n-ai licența și-o abandonezi, te poți apuca de alta la buget? Sau ți se scad anii (dacă ai făcut 1 an la buget undeva, ai abandonat și-ai mers la următoarea, iar cea din urmă are 3 ani, 1 an îl plătești)? Iar dacă tu-ai făcut medicina 5 ani la buget, ai renunțat și-ai mers la Politehnică de ex, unde-s 4, cum se calculează atunci?

Vă rog, răspundeți doar cei care aveți habar, ci nu din auzite.

Mersi.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai cati ani ai facuti deja la buget raportezi la anii care se fac la facultatea respectiva.
Ai un an la buget mai ai dreptu' la max. 2 la o facultate cu 3 ani la licenta.
Ai facut 5 la medicina, mai ai dreptu' la un an la facultati care au 6 si canci la cele de 4, 3 :)

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLeovclaudiu, on 20 august 2014 - 23:52, said:

Sau ți se scad anii
Se scad. Din cat dureaza noua facultate scazi cat ai facut deja la buget.

#4
Leovclaudiu

Leovclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.08.2014
Și știi cumva dacă se va putea plăti ultimul an? Sau va trebui plătit primul? Legea în sine sună așa: ”Art. 8.
(1) Un candidat poate fi admis şi înmatriculat ca student la cel mult două programe de studii concomitent, indiferent de instituţiile de învăţământ care le oferă. Un candidat declarat admis poate beneficia de finanţare de la bugetul de stat pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat. Candidatul declarat admis la mai multe facultăţi optează pentru programul de studii care va fi finanţat de la bugetul de stat, prin depunerea diplomei de bacalaureat sau a diplomei ciclului de studii universitare anterior absolvit, după caz, în original, la facultatea pe care doreşte să o urmeze, respectând termenul de depunere stabilit de aceasta din urmă.
(2) Costurile aferente depăşirii duratei învăţământului gratuit, prevăzute de lege, se suportă de către studenţi.”

Eu nu văd să scrie niciunde de scăzut ani.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Legea educatiei nationale spune un singur program de licenta (ca la asta ne referim) iar fiecare universitate a elaborat in regulamentele ei mai mult sau mai putin pe marginea art. 142 alin. 6, la alte univ. e mai clar.
Nu conteaza unde l-ai inceput, unde l-ai terminat, e unul singur suportat de la buget, n-ai alte amendamente. Nu-i pe universitate, facultate, specializare. E doar un ciclu de studii. Cum poti avea unul singur (oriunde) finantat de la buget ? Doar ca suma lor sa rezulte asa. Adica din cat dureaza noua facultate scazi cat ai facut. Tot pe acelasi principiu, ai inceput cu ani bugetati, primii ani unde te mai duci vor fi cu plata.
Nu ne crezi, mergi la secretariat, nu-ti povestim ca nu avem ce face !

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2014 - 11:56.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Uite un extras de la alta universitate, exemplificand mai clar textul legii invatamantului (si ala e clar daca te uiti bine la el):

Quote

5. Admiterea în învăţământul superior se organizează astfel:
e) Candidaţii declaraţi admişi, care au mai urmat o formă de învăţământ universitar fără a-şi finaliza studiile (exmatriculaţi, absolvenţi fără examen de diplomă/licenţă etc.), beneficiază de subvenţia de la bugetul de stat numai pe durata normală de studiu (scăzând din durata de studiu a noii specializări anii de studiu cu finanţare de la buget urmaţi la specializarea iniţială). Ei au obligaţia ca, la înscriere, să declare în scris, sub semnătură, dacă au urmat o altă specializare.
Declaraţiile false atrag eliminarea din concursul de admitere şi aplicarea dispoziţiilor prevăzute în Codul Penal.
Dacă prima specializare este făcută prin achitarea taxei de studiu, cea de-a doua specializare poate fi urmată pe locurile finanţate de la buget, în urma situării la admitere pe loc bugetat.

f) Absolvenţii cu diplomă de licenţă, respectiv diplomă de absolvire, pot urma un al doilea program de studiu de licenţă. Cea de a doua specializare va fi în regim cu taxă (dacă au consumat finanţarea cu prima specializare) sau cu finanţate de la buget (scăzând din durata de studiu a noii specializări anii de studiu finanţaţi urmaţi la specializarea iniţială, dacă este cazul.)
http://admitere.uaic..._2014_final.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2014 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate