Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Până la ce vârstă părinții trebuie să își domine copiii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Berzelius01

Berzelius01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2014
Până la ce vârstă credeți că ar trebui părinții să își domine viața copiilor, adică să nu îi lase să facă anumite lucruri, să îi oblige să facă alte lucruri, să nu îi lase afară după o anumită oră, să nu aibă prieten(ă), etc. ? 14 ani ? 18 ? 25 ? Oricând au copii nevoie de ei ? Dreptul la libertate în condițiile astea e condiționat practic de părinți și indepența totală a copilului față de ei, care nu e prea ușor de realizat în vremurile noastre. Sunteți de acord cu asta ?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Tu cati ani ai de intrebi ?

#3
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Depinde cat de papalapte e copilul......daca il vede ca nu e in stare sa-si faca nici un ou ochi, sa nu mai zic de alte treburi......

Ca tot ai intrebat mai jos, eu de la 14 ani sunt "independent" la modul ca mi-am castigat singur banii de haine, sucuri, tigari, telefoane etc....si asta prin munca la lopata si betoane. Mai tarziu mi-am luat permisul, am invatat sa lucrez cu facturi si toate cele, sa ma descurc in anumite situatii si tot asa......

Edited by criistake, 20 August 2014 - 17:15.


#4
Berzelius01

Berzelius01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2014

 petre69, on 20 august 2014 - 17:09, said:

Tu cati ani ai de intrebi ?
25 însă întrebam la modul general. Voi pana la ce vârstă ați ascultat de părinți și regulile lor ?

Edited by Berzelius01, 20 August 2014 - 17:13.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Depinde de copil
Daca il vezi ca e vai mama lui il indrumi si pana la 40 de ani

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Toata viata parintelui...

Si la 40 de ani poti sa-i dai o bastarca peste ceafa daca vezi ca e netot...

Edited by Alecsandru010, 20 August 2014 - 17:23.


#7
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Cîtă vreme trăieşti tu (şi trăiesc şi ei) părinţii o să-ţi fie afectaţi (dpv legal pînă la 18 ani) şi după aia dintr-o gramadă de alte puncte de vedere, de tot ce ţi se întîmplă rău. D-aia e bine să ţii cont de ce i-ar putea afecta pe ei, şi s-o laşi pe-a lor, că ştiu ei mai bine.

Pe de altă parte, dacă le dovedeşti că te poţi descurca şi singur în cît mai multe situaţii, asta nu poate decît să-i bucure, şi or să te lase să zburzi.

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 petre69, on 20 august 2014 - 17:13, said:

Depinde de copil
Daca il vezi ca e vai mama lui il indrumi si pana la 40 de ani
Si tremuri pentru el pana crapi.

Edited by e_bulu, 20 August 2014 - 17:24.


#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Minim 18 ani, maxim pana copilul se descurca 90% singur (adica isi castiga singur banii de chirie/mancare/haine, nu mai locuieste cu parintii, are o directie clara in viata, etc)

#10
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Cand incep sa-si faca de cap hormonii , la varsta adolescentei ce naiba faci  ?

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
Din pacate cam toata viata. Asta daca nu reusesti sa pleci departe de parinti pe banii tai fara a mai avea nevoie de parinti niciodata.

#12
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Pana cand li se permite.

#13
Berzelius01

Berzelius01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2014
Mă gândeam însă că și de o fi să aibă părinții nevoie de copii vreodată la bătrânețe, atunci să îi vezi, după ce în tinerețe și-au bătut joc de dreptul la libertate al copilului, chiar dacă acesta era deja major și poate chiar avea deja salariul lui.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 e_bulu, on 20 august 2014 - 17:24, said:

Si tremuri pentru el pana crapi.
Foarte adevarat

#15
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Mai bine nu astepti sa i-o intorci la batranete ci pui piciorul in prag de mic. E mai sanatos asa, dupa ce iti castigi banii samd e momentul sa te desprinzi de sub autoritatea lor daca n-ai facut-o dinainte.

#16
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Berzelius01, on 20 august 2014 - 17:32, said:

dreptul la libertate al copilului,
Dacă te referi la copil ca vîrstă (adică e minor) atunci copilul n-are libertate, atîta vreme cît nu (poate) răspunde pentru faptele sale. Dacă te referi la copil (în general, ca fiu, fiică a cuiva) atunci libertatea nu e un cadou, ci ceva ce cîştigi (îţi iei) singur. Dacă părinţii te urmăresc (îţi stau pe cap) şi după ce ai deja viaţa ta, cu pretenţii, fiţe, fă-mi aia şi-ailaltă, then, fuck them, vezi-ţi de viaţa ta.

Doar dacă nu se mai pot descurca singuri (boală, etc) mai ai obligaţii (morale) faţă de ei.

Edited by stormwatch, 20 August 2014 - 17:44.


#17
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Pana pe la 15-16 ani.

#18
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca stai in casa la ea cum stau eu sunt obligat sa ii suport toate nebuniile: covor in bucatarie, hol etc cand 90% din oameni au gresie, 1000 carti prin toata casa (in jur de 100 la oameni normali), 100 de ghivece flori (in jur de 10 la oameni normali) etc daca nu imi convine imi arata usa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate