Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

curierat UPS, DHL sau TNT ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Salut,

Sunt pus sa aleg intre serviciile UPS, DHL si TNT pentru curierat extern din Istanbul spre Romania. Este vorba de niste plicuri cu documente, de regula sub 500 grame fiecare, 1 - 2 transporturi in fiecare luna,

Ofertele celor 3 sunt comparative (cca 65 - 70 euro cu tva inclus per transport la plicuri cu documente sub 500 grame) si inca nu stiu daca exista si costuri ascunse.

Toti au si posibilitatea de tracking online, lansare order online si vizualizare status, vizualizare facturi - astea le stiu din prezentarile celor 3 agenti de vanzari, dar fara a testa personal.

Voi ce experiente ati avut cu acesti curieri? De exemplu, au pierdut plicuri, au distrus "marfa", au umflat facturile, au intarziat livrarea, raspund prompt la reclamatii, se implica sau inchid computerul la ora 16:59 etc. ?

Multumesc !

#2
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
Eu folosesc DHL-ul la firma din 2009 si nu am avut nici un fel de problema...niciodata marfa trimisa sau primita nu a avut intarziere (cca 70% din expedieri sau primiri sunt  facute in sau din strainatate),facturile au fost cele convenite.
O singura data am avut o problema cu un colet trimis in tara (Bucuresti - Oradea) in sensul ca acesta o fost lovit usor desi pe colet scria "Fragil"...in rest nici o problema.

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
DHL am folosit si eu si a fost ok, plus ca am vazut de multe ori cum fac treaba, sunt destul de ok oamenii angajati la ei, nu e orice nea`ion cu carnet.

#4
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 12.09.2005
Eu folosesc si DHL si TNT.
Asta saptaminal.
Personal,prefer TNT.
Cel putin la parte de importuri cei de la TNT se misca mult mai repede.
In plus am negociate si tarife mai bune.

#5
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Salut, in final am gresit alegand DHL.

Am lansat comanda la DHL Romania (sucursala Buzesti) pe 20 august la ora 15:30 si plicul nu a fost ridicat din Istanbul nici pana astazi, 23 august la ora 14:30....

Feedback-ul este zero total. Persoana care se ocupa de mine ma evita cand o sun prin centrala si nu-mi raspunde la email-uri. Nu mi-a dat niciun numar de mobil.

Hai ca luni o sa sun la TNT pentru a prelua ei comanda. Vorba aceea: "mai trage o data" :)

Probabil ca DHL este o firma serioasa, dar atunci cand este deservita de angajati romani lucrurile se schimba.

#6
smsr

smsr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.12.2013
mai este varianta Atlassib. si te costa 10-15 euro plicul. dar nu stiu in cat timp ajunge. oficial parca nu livreaza acte, neoficial da

#7
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Sa nu mai deschid alt topic:

Astept un pachet cu UPS si am sunat sa imi schimbe adresa de livrare. Cat le ia pana reusesc sa imi livreze?
Din verificarea codului pe site imi scrie doar "address change requested"

Edit: Cand verific pe alte site-uri codul imi scrie: We've modified the requested change of delivery for your package. / Your package will be delivered to an alternate address.

Edited by DarkEnemy, 18 January 2021 - 13:18.


#8
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Azi a ajuns pachetul, insa pe adresa initiala. Niste incompetenti. Spui ups si tragi apa.

Daca e adresa gresita si suni la ei sa ti-o schimbe, ei tot la adresa gresita livreaza si atunci ia pachetul de unde nu-i! Vai de viata lor.

Nu credeam sa existe un serviciu mai prost decat posta romana, dar uite ca se poate! Din pacate, probabil au preturi mai mici decat concurenta, de asta sunt alesi de cei din UE cand expediaza pachete.

#9
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostDarkEnemy, on 19 ianuarie 2021 - 13:26, said:

Azi a ajuns pachetul, insa pe adresa initiala. Niste incompetenti. Spui ups si tragi apa.
Ce nu pricep eu este cum de se numeste RAPID un transportator care livreaza atat de greu? Astept un colet din Germania, trimis de expeditor pe 12 aprilie. Pe 13 aprilie coletul ajunsese la baza UPS din Koln, de unde a plecat spre Romania. A ajuns la Otopeni pe 14 aprilie, la 8,45 si astazi este 20 arilie si inca nu m-a contactat nimeni entru livrare. In felul acesta devin mai rapizi bissnitarii care merg cu microbuzele dintr-o tara in alta. In afara de UK si Portugalia, unde livreaza in trei zile, in restul Europei livrarile sunt in doua zile. Ciudata treaba cum un curier serios in Vest, ajuns in Romania se misca precum o teleguță trasa de un măgar schip.

#10
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Daca ai nesansa sa locuiesti intr-un oras, sat, localitate in care ei nu au depozit, o sa stai mult si bine.

Prioritatea lor e sa adune cat mai multe pachete, le expedieaza in tara inspre depozit, acolo mai stau vreo 2 zile, iar daca tu locuiesti la o distanta x de depozitul respectiv, probabilitate mare sa mai astepti inca cateva zile

Eu vad pachetul ca ajunge la Tim, la depozit. Mai sta acolo cateva zile, iar apoi il trimit inspre mine, iar eu locuiesc la cativa zeci de km distanta de oras. Mi-ar fi mie mai usor sa merg dupa el, decat sa astept 2-3 zile sa faca ei 20 de km

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 15.11.2003
GLS e cel mai rapid, ieftin si de calitate
https://gls-group.co...?partner=turkey

#12
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 DarkEnemy, on 20 aprilie 2021 - 14:13, said:

Daca ai nesansa sa locuiesti intr-un oras, sat, localitate in care ei nu au depozit, o sa stai mult si bine.
Corect. Coletul a plecat din Germania pe 12 aprilie, pe 13 era in CJ, iar a doua zi dimineata la sediul din Otopeni. A ajuns la mine pe 23 aparilie...

#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 15.11.2003

 dacis2, on 26 aprilie 2021 - 11:10, said:

Corect. Coletul a plecat din Germania pe 12 aprilie, pe 13 era in CJ, iar a doua zi dimineata la sediul din Otopeni. A ajuns la mine pe 23 aparilie...
Eu n-am avut niciodata probleme si am primit mai multe pachete pe ruta Germania -> Mamaia-Sat. A durat intre 5-8 zile calendaristice

Edited by radu103, 26 April 2021 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate