Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre corectitudinea metodei de rezolvare a exercitiilor cu Sirul lui Rolle

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Luam un exemplu:

Fie ecuatia x^3 + mx^2 - x + 5 = 0. Avem de aflat numarul de solutii ale ecuatiei in functie de m.

Vom face rezolvarea standard.

Impartim prin x^2, ajungem la x + m - 1/x + 5/x^2 = 0.

Acum avem o functie f:R* --> R, f(x) = x + m - 1/x + 5/x^2, cu derivata (x^3 + x - 10)/x^3. Derivata are solutia x = 2.

Nu mai fac aici tabelul, dar la final se ajunge la urmatoarele cazuri:

Pentru m < 9/4: 3 solutii reale.
Pentru m = 9/4: 2 solutii reale.
Pentru m > 9/4: o solutie reala.


Acum se pune problema corectitudinii. Am avut o discutie cu cineva care m-a contrazis cand i-am prezentat o rezolvare a unui exercitiu putin mai greu, dar asemanator.

Mi-a spus ca este o prostie sa spun ca derivata functiei dependente de m este egala cu derivata functiei dupa impartirea la coeficientul lui m, deoarece am functie si nu ecuatie, iar cele 2 functii nu sunt egale. Respectivul este as la matematica, deci mi-a fost greu sa-l contrazic.

Acum, ajuns acasa, observ ca rezolvarea mea parea in regula, dar si el pare sa aiba dreptate.

Voi ce credeti?

Multumesc anticipat.

Edited by loading_, 20 August 2014 - 12:05.


#2
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Este corect ca cele 2 derivate nu reprezinta acelasi lucru. Insa demonstratia se bazeaza pe altceva. Si anume ca daca f(x)=0 nu are ca solutie pe 0, atunci f(x)=0 si f(x)/x2=0 vor avea exact aceleasi radacini. Ceea ce inseamna ca se poate analiza ce/cate radacini are f(x)/x2 pentru a putea deduce asupra radacinilor lui f(x).

#3
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Deci rezolvarea este corecta. Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate