Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

benzina vs motorina pentru vw golf, ford, opel, seat

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Salut.

Vreau sa imi cumpar si eu o masina si cred ca e cea mai grea intrebare: de care sa imi iau?
Imi plac cele hatchback dar nu prea pot sa iau o decizie in acest sens.

Printre modele, VW golf 5 ar fi prima masina la care ma gandesc dar nu stiu nimic despre acest autoturism (sau oricare alta masina).
Am intrebat pe toata lumea: ce sa aleg intre vw, Opel, Ford, seat? Majoritatea au zis vw. Opel papa ulei ca asa e facut si s-a strambat din nas, ford e scump la intretinere si nu se merita, iar seat ar fi a doua optiune acceptata de toata lumea dupa vw gold (ma refer aici la acel seat leon mai vechi).

3 dintre prieteni au vw-uri mai vechi. Doua dintre ele sunt golf din `96 (sau ceva de genul) iar unul este Passat din 2001 (toate diesel).
Ma uimeste cata forta au masinile astea dupa atata timp si ma bate gandul sa ma orientez catre motorina.

Legat de treaba asta, eu nu stiu daca o sa fac 25 de mii de km pe an asa ca poate TDI nu o sa fie o idee buna mai ales ca o mare parte din drumuri vor fi in oras.
Dar parca imi place prea mult cum se infige diesel-ul. Pe de alta parte e mai scump la intretinere iar un vw golf 5 tdi din 2005-2006 cred ca e tare fugarit.

Ce ati face in locul meu?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013

 GiGonT3, on 20 august 2014 - 11:19, said:

Am intrebat pe toata lumea: ce sa aleg intre VW, Opel, Ford, seat? Majoritatea au zis vw. Opel papa ulei ca asa e facut si s-a strambat din nas, ford e scump la intretinere si nu se merita, iar seat ar fi a doua optiune acceptata de toata lumea dupa vw gold (ma refer aici la acel seat leon mai vechi).
Toate "papa" ulei, intr-un fel sau altul, intr-o masura sau alta. Oricum, asta nu e o problema, ca nu iti mananca 2l/an, cand oricum trebuie facuta revizia.
Ford-ul nu e scump la intretinere si merita, nu "nu se merita".

In plus, mai aveai un topic despre prima masina, VW Golf, nu "gold". Era necesar sa faci altul nou? Oricum, nu poti lua nicio masina fara un buget...

#3
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
La 25.000 pe an clar motorina. La bani putini Astra G 1.7 CDTI, la bani mai multi Focus 1.6 TDCI. N-or trage ele ca un 1.9 dar nici puterea si cuplul nu vin din aer.

#4
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Scuze pentru greselile de tipar. Cred ca ti-ai dat seama Stefan ca am scris mai in graba. Am si uitat de acel topic Posted Image
Pe mine ma interesa si ce spun posesorii de VW golf 5. cat de fiabil este, cost piess, etc.

#5
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013
Nu mai vreau sa aud de VW. Am avut un Passat 1.9 din 2007 si numai probleme am avut cu el. Injectoare, turbina, volanta, debitmetru..nici nu vreau sa-mi aduc aminte. Culmea ca masina era luata de aici din tara de noua, deci aveam tot istoricul ei il cunost pe vechiul proprietar. Acuma posibil sa fi prins eu una rea, dar oricum nu mai vreau VW. Am trecut de anul asta la Renault Laguna 3 benzina 2.0T. E diferenta enorma intre ele, in favoarea Lagunei.
Ti-am spus, posibil sa fi nimerit eu una rea.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
SKODA

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 GiGonT3, on 20 august 2014 - 11:19, said:

Majoritatea au zis VW. Opel papa ulei ca asa e facut si s-a strambat din nas

În manual la 1,9 de la VW (2003, PD) scrie clar că ia până la 1 l / 1000 km și peste dacă îl ții la turații mari (peste 3000 rpm pe autostradă). Și cu toate astea nu strâmbă doreii din nas la ei, că tedei, frate. Deși 2,0 TDI a fost o catastrofă dpdv al fiabilității față de 1,9 euro 3. Posted Image

OT: 1,6 de la focus cu 90.

#8
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

 danyd83, on 20 august 2014 - 12:52, said:

Nu mai vreau sa aud de VW. Am avut un Passat 1.9 din 2007 si numai probleme am avut cu el. Injectoare, turbina, volanta, debitmetru..nici nu vreau sa-mi aduc aminte. Culmea ca masina era luata de aici din tara de noua, deci aveam tot istoricul ei il cunost pe vechiul proprietar. Acuma posibil sa fi prins eu una rea, dar oricum nu mai vreau VW. Am trecut de anul asta la Renault Laguna 3 benzina 2.0T. E diferenta enorma intre ele, in favoarea Lagunei.
Ti-am spus, posibil sa fi nimerit eu una rea.

Am inteles, multumesc de sfat. Multa bafta cu noua masina

#9
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013

 GiGonT3, on 20 august 2014 - 13:31, said:


Am inteles, multumesc de sfat. Multa bafta cu noua masina
Ms la fel!

#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
VW, seat sau skoda, tot un drac, e acelasi motor si aceeasi tabla, mai difera niste forme dar...

Nu, nu poti sa faci 25.000 km in Romania decat daca faci naveta serioasa/taxi/pietar/international si nu ai alt servici. Adica sa conduci zilnic vreo 2-3 ore, nu ai drumuri sa mergi pe aici peste 2000 km in fiecare luna.

Raspunsul e simplu - la vechituri ia caroserie galvanizata ca tine mai bine tabla la rugina (golf5 din 2004 are deja 10 ani!) si motor benzina+GPL. Cum in anii aia sunt foarte putine modele cu caroserie galvanizata.... ia golf 5 sau golf 4 ca are tabla si mai groasa.

Edited by Oxigen1234, 20 August 2014 - 14:59.


#11
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

 Oxigen1234, on 20 august 2014 - 14:57, said:

VW, seat sau skoda, tot un drac, e acelasi motor si aceeasi tabla, mai difera niste forme dar...

Nu, nu poti sa faci 25.000 km in Romania decat daca faci naveta serioasa/taxi/pietar/international si nu ai alt servici. Adica sa conduci zilnic vreo 2-3 ore, nu ai drumuri sa mergi pe aici peste 2000 km in fiecare luna.

Raspunsul e simplu - la vechituri ia caroserie galvanizata ca tine mai bine tabla la rugina (golf5 din 2004 are deja 10 ani!) si motor benzina+GPL. Cum in anii aia sunt foarte putine modele cu caroserie galvanizata.... ia golf 5 sau golf 4 ca are tabla si mai groasa.

dar si multi km la bord ma gandesc.
eu ma mir cum reusesc ai mei prieteni despre care va vorbeam la inceput sa tina de acele golf 3.. adica arata foarte bine, merg la fel de bine si au viata in motoarele alea de 300 de mii de km
din cauza asta ma gandeam ca un golf 5 ar fi o investitie buna dar dupa ce mi-ai zis, ma mai gandesc :))

am condus golf 4 1.4 pe benzina si nu prea mi-a placut, in sensul ca mi se parea cam lenes.
am condus de asemenea seat ibiza tot cu motor mic si parca era mai vioi plus ca vitezele se schimbau destul de usor din cate mi s-a parut.
opel astra 1.6 mi s-a parut ca mananca ceva benzina dar se duce binisor in 2500-3500 rpm.

Legat de skoda ca tot zicea cineva mai sus, m-am gandit si la aceasta varianta dar nu e hatchback iar Fabia nu-mi place.

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
skoda octavia / rapid / superb .... absolut ok
yeti daca ai banuti

#13
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
El probabil n-are buget nici de un Golf 5 in toate mintile, n-are rost sa aduci in discutie Superb sau Yeti.

Sunt multi km, destul de curios ... cum planuiesti sa-i faci ?

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ce buget ai

#15
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

 BV87FFF, on 20 august 2014 - 17:17, said:

El probabil n-are buget nici de un Golf 5 in toate mintile, n-are rost sa aduci in discutie Superb sau Yeti.

Sunt multi km, destul de curios ... cum planuiesti sa-i faci ?


25k am zis ca sunt multi km deci n-am cum sa ii fac, numai ca pentru atata distanta parcursa sigur ar fi mai bun un tdi iar eu o sa plimb masina mai mult prin oras dar parca n-as vrea pe benzina deoarece diesel mi se pare mai vioi.

 petre69, on 20 august 2014 - 17:21, said:

Ce buget ai

Mai strang deocamdata. 25-30 de mii de lei

Edited by GiGonT3, 20 August 2014 - 22:41.


#16
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
La banii astia poti gasi un Golf 5 cu 2.0 TDI, insa masina SH se alege in functie de starea generala a masinii in cauza, nu neaparat dupa numele de marca.

#17
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Exact, pentru ca 2.0 TDI e o adevarata bijuterie a ingineriei nemtesti. Cand merge!

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
focus 1.6 tdci 90 cai , 2007-2008
plus un chiptuning stage 1 (macar)

Edited by Taxon, 20 August 2014 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate