Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Boxe Pick-up TESLA !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Vali03

Vali03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 29.04.2014
Salut. Am 2 boxe de la un Pick-up si as vrea sa stiu mai multe despre ele.
Tot ce stiu este ca puterea maxima este de 15 W , impendance 4 OHM.

Eu le am conectate la un sistem 5.1 care scoate 2 W pe un canal.
Pick-up-ul este cam defect si nu le pot pune la el.

Dar as vrea sa stiu:

Coboara bine frecventele joase ?
Bass-ul este cat de cat puternic si clar ?
Merita sa iau un amplificator pentru ele ?

Nu prea le-am ascultat la adevarata lor valoare si daia sunt curios sa stiu mai multe despre ele.

PS: Ma adresez doar cunoscatorilor.

[ http://s3.postimg.org/doijdc0er/DSC_3858.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pic upload

#2
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Mai Vali 03,esti ceva de groaza! Vad in fotografie,in spatele boxelor,un amplificator Technics.Ai tot ce-ti trebuie sa le probezi cum trebuie! Le cuplezi la acel amplificator, NU dai volum foarte mare tinand cont ca au doar 15W putere ce o pot suporta.Suporta si 25 W dar fara distorsiuni,altfel se ard twitterele.
Pune-le pe Technics,scoate semnal din laptopul ce-l ai langa ele,fa-ti o idee daca iti plac cum suna.
Daca suna pe placul tau,lasa-le pe Technics.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Boxele sunt superbe. După ce mi s-a stricat o ieșire la pick-up, le-am pus pentru sufragerie la un sub/stație de home cinema cu 20w pe canal (50 sub + 2x20) și fac treabă foarte bună pentru medii și înalte. Coboară și jos, până în 70-80 hz se iau la întrecere cu subwooferul. :D

#4
sneferu33

sneferu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.12.2013
Candva am avut si eu pe un magnetofon boxele astea ('87-'91).
Parerea mea este sa le asculti, nu te vor dezamagi.

#5
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Am acasa asa ceva.
Le mai ascult din cand in cand.
Nu exact astea, dar aproape identice, cu aceleasi specificatii si cam aceleasi difuzoare (medii/inalte ovale).
Scoase din pick-up suna chiar bine.

Nu le am unde stau aici, ci la tata acasa, am copilarit cu ele (si cu vinyl-uri din epoca de aur). Deci nu le-am probat pe amp-ul meu, NAD C325BEE. Insa eu zic ca merita putina atentie, un amp SH. Cel mai bine suna din pick-up cu vinyl (sursa lor, amp-ul lor), pe muzica moderna si cu alta placa si alt amp, suna diferit. Bass-ul coboara destul de bine pentru niste bookshelf cu dif de 6.5" si incinta closed, sunetul e specific.

La ora asta, alte cuvinte de bine nu gasesc ca sa le descriu. Dar daca as gasi cuvintele, ar fi de bine. Ceea ce e bine. :)

Edited by motanu44, 20 August 2014 - 03:36.


#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Sunt boxe foarte bune fiind şi pe 4 ohmi!Am „reuşit” să ard un final la un Kashtan cu boxele acestea,el fiind pe 8 ohmi...

#7
Vali03

Vali03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 29.04.2014

 Tehnicul1970, on 19 august 2014 - 23:32, said:

Mai Vali 03,esti ceva de groaza! Vad in fotografie,in spatele boxelor,un amplificator Technics.Ai tot ce-ti trebuie sa le probezi cum trebuie! Le cuplezi la acel amplificator, NU dai volum foarte mare tinand cont ca au doar 15W putere ce o pot suporta.Suporta si 25 W dar fara distorsiuni,altfel se ard twitterele.
Pune-le pe Technics,scoate semnal din laptopul ce-l ai langa ele,fa-ti o idee daca iti plac cum suna.
Daca suna pe placul tau,lasa-le pe Technics.
Tehnicul1970 poza aceasta am gasito pe Internet. Boxele mele sunt la fel ca acestea , dar nu am putut sa le fac poza pentru ca nu iesea clar si am cautat pe internet identice.
Dar ori si cat multumesc de raspuns :)

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Vali03, on 20 august 2014 - 15:35, said:

poza aceasta am gasit-o pe Internet. Boxele mele sunt la fel ca acestea

Eh... si mie mi-a fost lene sa le fac poze, dar am gasit pe internet o poza cu pickup-ul meu, ...practic arata identic. Desi tocmai BOXELE nu se vad in poza aia, dar fara masti arata aproape ca in poza ta.

Attached File  Tesla NZC160.JPG   116.06K   16 downloads

Mereu cand trec pe la tata acasa, am sansa sa il ascult. Cum am spus mai sus, pe vinyl-uri+pickup (sursa+amp) suna cel mai bine, dar experimentand cred ca poti scoate mai mult din boxele alea. Sunt incinte inchise, old-school, cu sunet specific.

#9
alex2009

alex2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.08.2007
Apropo de scos mai mult din boxele astea.......  ce filtre ar merge in ele?, pe langa clasicul condensator pe inalte?

#10
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Eu nu as umbla in ele.
Adica, eu cred ca intai trebuie sa inteleg filosofia acelui sunet, din acea perioada, pe vinyl, si apoi sa modific ca sa le aduc imbunatatiri in acea directie.
Eu nu as cumpara filtre pre-made din comert.

#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Spre sa nu fiu inteles gresit, sunt sigur ca pot fi facute sa sune mai bine doar din filtre. Dar eu, daca nu stiu ce fac, nu ma bag

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate