Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Banare "partiala"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Stimati colegi de forum, buna seara !

Am o propunere, pe care asi vrea sa o supun atentiei Dv si celor ce modereaza.
Pentru diverse motive stipulate in regulament, atunci cand suspendarea temporara nu ajuta, userul este suspendat definitiv - banat.

Actiune corecta si benefica forumului, avand in vedere cantitatea imensa de postari si a numarului foarte mare de useri.
Totusi.
Banarea nu ii permite userului respectiv sa mai poata folosi nici-o sectiune a forumului.
Nu poate intreba cum se apara de un virus, o aplicatie pe IPhone, sau date despre o componenta de calculator, un sfat juridic sau de alta natura.

Ca atare supun atentiei Dv "banarea partiala", adica doar interzicerea participarii la discutile unei anumite arii, daca acest lucru se poate realiza tehnic.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca pe o arie a spamat la greu (de exemplu), ce te face sa crezi ca pe alta va fi un ingeras?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Cazurile asemanatoare vin din zona in care ti-ai luat si tu puncte.
Intradevar, multi useri se descarca in Poiana/ Religie dar in rest sunt ok. Nu dau nume, dar in religie e unul tare axat pe treaba, dar pe restul ariilor e foarte ok.

In schimb, o schimbare ca asta ar creste semnificativ numarul clonelor si folosirea a 2 conturi simultan. Regulamentul trebuie respectat integral pe toate ariile, nu doar unde avem chef.

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Lex, sunt de acord cu tine.
Daca nu eram un asemenea caz, nu deschideam discutia.
M-am izbit personal:

-de regretul de a nu putea accesa forumul de loc.(groaznica senzatie....asta m-a lecuit de multe)
-de imposibilitatea de a mai participa la subiecte din "Profesional zone", etc, unde cu adevarat discutiile sunt la obiect si de inalt profesionalism.

View Postdani.user, on 19 august 2014 - 20:34, said:

Daca pe o arie a spamat la greu (de exemplu), ce te face sa crezi ca pe alta va fi un ingeras?

Interesul.
Interesul de a afla ceva ce il intereseaza, de a participa la ceva ce il intereseaza, interes strict tehnic, independent de politica, religie sau alte dispute.

Edited by vio69a, 19 August 2014 - 21:56.


#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Parte nasoală care este este că s-ar putea să se manifeste prin alte părţi după aia...

#6
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Eu as propune macar sa se faca ceva tehnic la userul banat sau restrictiunat sub aceasta platforma ca sa aiba posibilitatea sa isi citeasca macar PM-urile. In rest nimic nu m-ar mai interesa, sincer o spun.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pe langa faptul ca nu prea e practica, problema este ca acest forum e ditamai dihania.
Ca sa faci asemenea modificari e o munca intensiva, care nu se justifica.

#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdjl, on 19 august 2014 - 22:28, said:

Parte nasoală care este este că s-ar putea să se manifeste prin alte părţi după aia...

de regula, lucrurile serioase se aplica dupa un experiment

View PostAdm, on 19 august 2014 - 23:00, said:

Pe langa faptul ca nu prea e practica, problema este ca acest forum e ditamai dihania.
Ca sa faci asemenea modificari e o munca intensiva, care nu se justifica.

De aceea am subliniat "daca acest lucru se poate realiza tehnic"
Nefiind cunoscatoare, nu am stiut ca este laborios.

Edited by vio69a, 19 August 2014 - 23:03.


#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69a, on 19 august 2014 - 20:32, said:

Banarea nu ii permite userului respectiv sa mai poata folosi nici-o sectiune a forumului.
Nu poate intreba cum se apara de un virus, o aplicatie pe IPhone, sau date despre o componenta de calculator, un sfat juridic sau de alta natura.

Intri cu alt browser.

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdark, on 20 august 2014 - 08:30, said:

Intri cu alt browser.


Intri sa citesti, dar nu sa participi sau sa-ti expui prblema.
Iar daca esti banat pe IP nici atat.

(Dar nu cai de a ocoli banarea am dorit sa evidentiez aici)

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69a, on 20 august 2014 - 08:58, said:


Iar daca esti banat pe IP nici atat.

Cine mai are IP static astazi? Doar daca ti-l setezi prin router sa fie static.

View Postvio69a, on 20 august 2014 - 08:58, said:

Intri sa citesti, dar nu sa participi sau sa-ti expui prblema.

Pentru asta, iti faci alt cont.Posted Image
Tu ce ai vrea, daca te baneaza sa poti totusi posta pe forum? Atunci in ce ar mai consta banarea? :lol:

#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdark, on 20 august 2014 - 11:48, said:

Tu ce ai vrea, daca te baneaza sa poti totusi posta pe forum? Atunci in ce ar mai consta banarea? Posted Image

Eu am dorit banare partiala, adica doar pe aria unde userul a fost implicat in conflicte sau oftopice sau alte incalcari ale regulamentului, dandu-se posibilitatea unui asemenea user, banat pentru nereusita activitatii de acolo, sa posteze totusi pe alte arii sctrict profesionale, unde desigur ca nu mai sunt aceleasi motive de disputa, comportarea lui fiind corecta.
Pentru ca sunt motive si motive pentru banare.
Una este offtopic repetat, sa zicem, sau flame, asta este jignire. sau orice alta violenta de limbaj sau referiri personale, incitare la rasism, violenta, actiuni antistatale, etc.

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Forumul este unul, regulamentul este unul, daca gresesti incat sa fii banat (direct sau prin acumularea de puncte), trebuie sa fie pe tot forumul.
Beneficiile unei asemenea banari nu sunt vizibile, din moment ce omul a reusit sa faca atatea valuri pe o singura arie, nu cred ca-l interesau prea mult restul ariilor.

Daca te-a prins politia pe autostrada cu viteza excesiva, nu inseamna ca iti ia permisul incat sa nu circuli pe autostrada, ci nu mai poti circula nicaieri.

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69a, on 20 august 2014 - 15:07, said:

Eu am dorit banare partiala, adica doar pe aria unde userul a fost implicat in conflicte sau oftopice sau alte incalcari ale regulamentului, dandu-se posibilitatea unui asemenea user, banat pentru nereusita activitatii de acolo, sa posteze totusi pe alte arii sctrict profesionale, unde desigur ca nu mai sunt aceleasi motive de disputa, comportarea lui fiind corecta.
Pentru ca sunt motive si motive pentru banare.
Una este offtopic repetat, sa zicem, sau flame, asta este jignire. sau orice alta violenta de limbaj sau referiri personale, incitare la rasism, violenta, actiuni antistatale, etc.

Sesizarea ta reprezinta o falsa problema din moment ce Regulamentul iti da voie sa iti faci alt cont, cu care poti scrie mesaje la orice topic, inclusiv la cel pe care ai fost banat/a .

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostStefan_CM, on 20 august 2014 - 15:22, said:


Daca te-a prins politia pe autostrada cu viteza excesiva, nu inseamna ca iti ia permisul incat sa nu circuli pe autostrada, ci nu mai poti circula nicaieri.

Da, este cea mai buna ilustrare a faptului ca am apreciat gresit o asemenea posibilitate.
Scuze pentru timpul ce vi l-am irosit,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate