Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 

PLACA retea FIBELINK 200

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,849
  • Înscris: 11.01.2006
M-am upgradat de la FIBERLINK 100 la FIBERLINK 200 ,insa viteza la internet a ramas aceeasi ,in jur de 90Mbit/s.
MENTIONEZ ca am o placa de retea care nu depaseste 100Mbit/s,insa am fost la un centru de reparat calculatoare ca sa-mi schimb placa de retea si nu au vrut sa mi-o schimbe spunandu-mi ca pana la 200 Mbits /s merge si cu o placa de retea de100Mbit/s.
INTREB care este adevarul,deoarece RDs-ul nu doreste sa vada de ce nu depaseste internetul 100Mbit/s pana nu schimb placa de retea.
DEGEABA le-am spus eu ca viteaza la internet cu aceeasi placa de retea a depasit in vremurile bune si 110-120 Mbit/s.

Edited by CABLE MAN, 19 August 2014 - 19:27.


#2
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Ai nevoie de o placa 10/100/1000 Gigabit
Acum ai toate cele 8 fire active , placile 10/100 nu "vad" acele fire care acum sunt active si care inainte erau folosite la telefonia fixa , este vorba de albastru/alb si albastru .
Daca te uiti atent in mufa RJ45 a placii de retea vei observa doar 4 conexiuni din 8 posibile la placa ta 10/100, existau prin 2000 placi de la Intel si 3COM care erau 10/100 cu 8 contacte active pe rj45 ce duceau pina la 200MbpsPretul este modic la o placa de retea fara pretentii profesionale de server , undeva la 35-50 lei

Edited by rozone, 19 August 2014 - 19:41.


#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
Cum puteti crede ca exista placa de retea de 100mbps care sa duca mai mult de 100mbps???
Si nu, perechile nefolosite la 100mbps nu au fost niciodata gandite pentru a fi folosite la altceva. Ca au fost diversi 'inventivi' si le-au folosit la telefoane sau al 2-lea link, e partea a 2-a.

#4
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,849
  • Înscris: 11.01.2006
THANKS!

#5
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"de 100mbps care sa duca mai mult de 100mbps?"
Apare din setari in hallf duplex dar aici ori trimiti ori primesti , e impropriu clar dar asa apare si pe site-ul producatorului si te face sa crezi ca atit poate placa . In full duplex ( primesti si trimiti in acelasi timp) maxim e 100 .

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
200mbps pt ca e full-duplex e ca si cum ai spune ca pe autostrada se circula cu 260km/h, pentru ca se circula in ambele sensuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate