Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ferestre cersetoare de like-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
sal

folosesc Mozilla Firefox, pe windoes 8.  deja am AddBlock Plus, deci niciodata nu vad reclame nicaeri  

cu toate astea, remarc de ceva timp, ca mai orice site pe care intri, are un pop-up care ,,cerseste"  like pe Facebook .. grrrr

cum fac sa nu mai vad niciodata acele ferestre care cersesc like-uri pe FB,  DESI am addblock deja (care opreste scripturi, flash, de reclame, pop ups, pop under etc) ?!

mersi mult

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
nu mai naviga pe siteurile respective ?

#3
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Daca le vezi pe facebook e pentru ca le-ai dat candva like va trebui sa le dai unlinke, daca apar de la prieteni fa-le report.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai uite vii aici sa ceri ajutor dar in schimb tii extensii care ascund reclame. Un site care are mereu 2000 - 2500 de oameni care rasfoiesc nu se tine pe un calculator de birou... costa :D. La fel si aia cu site-urile, daca nu mai fac bani din reclame in scurt timp il inchid si nu mai ai pe ce sa intri ;). Dupa ce ca nu platesti direct, privezi omu' si de un mic venit Posted Image

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
nu mai naviga pe siteurile respective ?!!
9 din 10 siteuri ROMANESTI se deschid cu o fereastra cu like si alte tampenii.
e clar k webmasterii romani is complet cretini :)
eu cum am vazut popupul, am inchis tab-ul. dar e al drq de enervant sa faci asta mereu.
oare nu exista ceva setare in browser care sa ascunda linkurile catre siteurile romanesti? Sau sa le coloreze altfel

#6
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
use ad block p lus plus. Folosesc pe firefox si n-am nici cea mai mica problema cu reclamele alea de care zici tu.

Edited by dorurad, 19 August 2014 - 19:50.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

 LL13G, on 19 august 2014 - 19:22, said:

Daca le vezi pe facebook e pentru ca le-ai dat candva like va trebui sa le dai unlinke, daca apar de la prieteni fa-le report.
Nu e adevarat. De ex. mai intru pe paginademedia sa citesc cate un articol si imi apare cretina aia de fereastra. Partea proasta e ca eu in niciun caz nu le-am dat like pe FB (defapt intru foarte rar pe aceasta retea de socializare).

Si @dorurad: folosesc si eu extensia respectiva, dar tot degeaba :ciocan:

#8
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Am verificat acum paginademedia. Nu-mi apare reclama la FB (nu folosesc FB).
Firefox + A D B L O C K (la filtre am ROList + EasyList).

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Eu inchid imediat pagina. Am auzit ca daca inchizi pagina in mai putin de 5-10 secunde, google indexeaza negativ acea adresa, deci se duc in jos. Duca-se!!!
Poate nu e corect ce am auzit cu indexarea negativa, deci nu dati cu pietre. Mai bine sa ma/ne lamureasca cineva care se pricepe la SEO. Posted Image

#10
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Ignora site-urile respective sau, daca e asa important sa intri pe ele, fa un cont cu zero prieteni special pentru acele jagardele denumite "site-uri".

#11
blocust

blocust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 27.07.2008
NoScript, durează ceva timp până te obișnuiești.

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 BMW, on 19 august 2014 - 20:39, said:

Am verificat acum paginademedia. Nu-mi apare reclama la FB (nu folosesc FB).
Firefox + A D B L O C K (la filtre am ROList + EasyList).
nici eu n-am asa ceva pe paginademedia cu ***** pe opera si chrome

 potae, on 19 august 2014 - 19:29, said:

Pai uite vii aici sa ceri ajutor dar in schimb tii extensii care ascund reclame. Un site care are mereu 2000 - 2500 de oameni care rasfoiesc nu se tine pe un calculator de birou... costa Posted Image. La fel si aia cu site-urile, daca nu mai fac bani din reclame in scurt timp il inchid si nu mai ai pe ce sa intri Posted Image. Dupa ce ca nu platesti direct, privezi omu' si de un mic venit Posted Image
si eu poate am trafic de internet limitat si platesc juma' de salariu pe el
te-ai prins ?

#13
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013

 potae, on 19 august 2014 - 19:29, said:

Pai uite vii aici sa ceri ajutor dar in schimb tii extensii care ascund reclame. Un site care are mereu 2000 - 2500 de oameni care rasfoiesc nu se tine pe un calculator de birou... costa Posted Image. La fel si aia cu site-urile, daca nu mai fac bani din reclame in scurt timp il inchid si nu mai ai pe ce sa intri Posted Image. Dupa ce ca nu platesti direct, privezi omu' si de un mic venit Posted Image


daca reclamele ar fi de bun simt, limitate pe o laterala (sus, jos, stanga, dreapta etc) ar fi chiar ok!

cum insa cam toate site-urile romanesti au genul de reclame nesimtite ce explodeaza pe toata pagina - atunci da! imi rezerv dreptul sa le blochez!

cand veti invata sa faceti reclama in mod decent ....sa aveti pretentia sa le si vedem!

#14
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
deeeci ...ce naiba poate opri acele ferestre care cersesc like uri ?!

am si ad bl ock, si noscript, si acel addon de plus plus

dar tot apar !!!!!!!!!!!!!!!!!

cum fac !?

m am saturat sa mi se cerseasca like uri de la site uri care le vad prima data!

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Cosmin1981, on 21 august 2014 - 23:20, said:

deeeci ...ce naiba poate opri acele ferestre care cersesc like uri ?!

am si ad bl ock, si noscript, si acel addon de plus plus

dar tot apar !!!!!!!!!!!!!!!!!

cum fac !?

m am saturat sa mi se cerseasca like uri de la site uri care le vad prima data!

Zici ca ai ABP, pe langa el instaleaza si extensia Element Hiding Helper si incepi sa  capturezi ce reclame te enerveaza (de fapt scapi de ce vrei tu de pe site-urile respective:butoane,imagini, etc) (EHH lucreaza impreuna doar cu ABP) ( (gasesti video pe youtube sa vezi cum functioneaza .).

Edited by stlk, 22 August 2014 - 01:33.


#16
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013

 stlk, on 22 august 2014 - 01:18, said:

Zici ca ai ABP, pe langa el instaleaza si extensia Element Hiding Helper si incepi sa  capturezi ce reclame te enerveaza (de fapt scapi de ce vrei tu de pe site-urile respective:butoane,imagini, etc) (EHH lucreaza impreuna doar cu ABP) ( (gasesti video pe youtube sa vezi cum functioneaza .).


il am Posted Image((

uite site ul acesta de pilda  - LINK

prima oara cand am intrat pe el, imi apare acea fereastra care ,,cerseste" like uri

uite in captura ce add on uri am pe Mozilla !

si totusi ma sacaie acele ferestre de kkt, cu cerseala lor cretina de like uri!

la site-uri vizitate PRIMA DATA!

Attached Files


Edited by Cosmin1981, 22 August 2014 - 19:45.


#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Cosmin1981, on 22 august 2014 - 19:44, said:

il am Posted Image((

uite site ul acesta de pilda  - LINK

prima oara cand am intrat pe el, imi apare acea fereastra care ,,cerseste" like uri

uite in captura ce add on uri am pe Mozilla !

si totusi ma sacaie acele ferestre de kkt, cu cerseala lor cretina de like uri!

la site-uri vizitate PRIMA DATA!

Pe site-ul de mai sus scapi simplu cu o simpla adaugare de filtru, adauga la ABP>Filtre proprii>Reguli de blocare>In fereasta din dreapta apasa buton Adauga filtru si scrii:   ||trezirealarealitate.ro/wp-content/plugins/social-popup/*   (daca cumva iti dispare si alte lucruri stergi filtrul acesta ). Dar nu vad rostul,acea fereastra stresanta   apare o data, dai CLOSE si apoi nu mai apare (decat atunci cand stergi cookie) Merge sa le faci sa dispara si cu EHH dar dupa cate vad eu ai o gramada de extensii si nu prea stii sa le folosesti. Instaleaza extensia Disconnect ca ea de obicei mai blocheaza astfel de ferestre (de exemplu, eu nu vad fereastra de pe siteul care l-ai scris mai sus fiindca o blocheaza Disconnect) (poti  dezinstala A_dblock Edge ca face cam acelasi lucru pe care-l face si  ABP).

Edited by stlk, 22 August 2014 - 21:29.


#18
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013

 stlk, on 22 august 2014 - 21:01, said:

Pe site-ul de mai sus scapi simplu cu o simpla adaugare de filtru, adauga la ABP>Filtre proprii>Reguli de blocare>In fereasta din dreapta apasa buton Adauga filtru si scrii:   ||trezirealarealitate.ro/wp-content/plugins/social-popup/*   (daca cumva iti dispare si alte lucruri stergi filtrul acesta ). Dar nu vad rostul,acea fereastra stresanta   apare o data, dai CLOSE si apoi nu mai apare (decat atunci cand stergi cookie) Merge sa le faci sa dispara si cu EHH dar dupa cate vad eu ai o gramada de extensii si nu prea stii sa le folosesti. Instaleaza extensia Disconnect ca ea de obicei mai blocheaza astfel de ferestre (de exemplu, eu nu vad fereastra de pe siteul care l-ai scris mai sus fiindca o blocheaza Disconnect) (poti  dezinstala A_dblock Edge ca face cam acelasi lucru pe care-l face si  ABP).


ideea e ca eu vizitez multe site uri de prima data!
si pe mai toate, aceeasi fereastra care cerseste like uri !

mie imi place sa explorez, sa citesc etc ...chiar daca unele or fi prostii!

m-as plictisi teribil cu aceleasi cateva site uri mereu!

si cand vizitez 100 de noi site-uri, si de 100 de ori ma f*te la cap sa dau ,,like"  ...e deja o problema !!!
si chiar nu ar trebui sa fac efortul de a adauga fiecare site individual pe lista neagra !!!


e ca si cum as avea o invazie de gandaci, si eu caut sa omor fiecare gandac in parte - e cretina faza !

ar trebui un soft sau ceva, sa opreasca din start, in mod automat si full, acele pop upuri de cerseala like, FARA sa necesite actiune din partea userului !
(eventual, daca vreau eu sa dau voie site-ului sa arate pop up...altfel nu)



acu incerc acel Disconect  ms

Edited by Cosmin1981, 23 August 2014 - 02:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate