Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O chestie in plus la factura (Servicii in parteneriat (apel))

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
Buna ziua,
mi-a venit in plus la factura 1euro
la sumar factura scrie: Servicii in parteneriat (apel);
Cand dau click pe treaba asta imi arata ca am facut un apel la 1234, apel care costa 1euro.

apelul e facut pe 16.08, adica in ziua in care am fost si am facut cerere de portare catre reteaua Orange.
Portarea va fi facuta pe 20.08.

A mai patit cineva asa? Sunt obligat sa platesc? Daca nu, cum fac sa nu platesc?
Le-am trimis si un mail din myVodafone dar m-am gandit sa intreb si aici.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si pe cine ai apelat la numarul scurt 1234?

#3
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
(acum mi-am dat seama ca nr ala nu e al vodafone, eu aveam impresia ca m-au taxat cu un euro pt apelul catre nr lor de informatii... pt ca m-am portat de la ei din retea; m-am mai linistit )

sincer nu imi dau seama, probabil ma credeam pe cosmote...

pana la urma am mai sapat ceva pe google si se pare ca asa se taxeaza de obicei nr ala atunci cand suni din vodafone (si-au mai luat si altii teapa se pare Posted Image )


le: ar fi fost frumos din partea lor ca numerele astea de informatii sa fie gratuite indiferent din ce retea suni, sau cel putin sa fie cu tarif normal, dar asta e... platesc

Edited by jonSnow, 19 August 2014 - 19:07.


#4
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
In primul rand e o tampenie sa te conecteze cu Cosmote cand suni la nr. ala. Poate merge si 411 :)))

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
De cand e o tampenie sa te conecteze la numarul pe care il apelezi?

Edited by Seb, 22 August 2014 - 22:03.


#6
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
1234 este numarul de Serviciul cu clientii Cosmote numai daca este apelat din reteaua Cosmote. Din alte retele se pare ca este nu stiu ce serviciu suprataxat. Intr-adevar, se putea evita realocarea lui daca se suna din alta retea.

Nu cred ca exista aceeasi situatie daca suni din Vodafone sau Cosmote la numarul 411 Serviciul cu clientii Orange. Sau orice alta combinatie de genul.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca numarul scurt 1234 e alocat cuiva si tu suni la 1234, e normal sa te conecteze la 1234.

#8
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Nu este valabil si pentru (toate) numerele scurte. Tocmai acum am incercat sa sun de pe un numar de cartela Vodafone fara credit : la 1234 mi-a zis ca nu am credit suficient (ma trimitea catre serviciul suprataxat pentru care a fost taxat si initiatorul), iar la 411 (serviciul clienti Orange abonamente) mi s-a inchis direct.

De pe site-ul Cosmote https://www.cosmote....rmular-contact/ :
1234 / 0766.12.1234  – apel gratuit de la telefonul mobil COSMOTE;
021.404.1234 sau 0766.12.1234 – tarif normal pentru apelurile din reţelele naţionale.

Daca Serviciul Clienti Cosmote ar fi fost contactabil la 1234 din orice retea nationala, nu ar mai fi existat numere dedicate cu tarif normal apelabile din retelele nationale.

Numerele scurte apelabile din orice retea nationala (si sa fie acelasi serviciu) pot fi de exemplu numerele de taxi scurte sau numarul de urgente 112. Dar asta este altceva.

Edited by Lieutenant, 22 August 2014 - 23:23.


#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu am zis ca raspunde neaparat Cosmote la numarul ala. Am zis ca daca e un numar alocat cuiva, e normal sa te conecteze la el cand il apelezi.

#10
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Păi asta se și întâmplă. Ai credit pe cartelă Vodafone sau abonament, atunci când apelezi (din Vodafone, cel puțin) la 1234 te conectează la serviciul suprataxat a lu' pește.

@Stegal remarca faptul că este o tâmpenie să crezi că dacă suni de pe Vodafone la 1234 te conectează la Serviciul Clienți Cosmote. Inițiatorul se aștepta însă la altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate