Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

INFO FM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11244 replies to this topic

#1
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
hai cu pareri despre FM -ul de la mare (de la noi...)

parerea mea pe scurt, radio vacanta ca receptie e muci intre agigea-eforie nord si eforie sud), e muci si spre medgidia
iar pro fm e sunet varza pe 96,2 si 107,1

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In epoca internetului mai vrei FM !

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
S-a inchis demult forum CNA, geo simte nevoia sa se manifeste pe aici cu nick-ul de iulia40, DX-uri, nostalgii, chestii trestii, pe masini inca nu prea avem internet ca sa renuntam la FM, cei care au crescut cu FM nu vor renunta niciodata.

#4
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
suntem aici, salut tuturor
salut si respect slatina,,,

#5
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postiulia40, on 19 august 2014 - 14:13, said:

parerea mea pe scurt, radio vacanta ca receptie e muci intre agigea-eforie nord si eforie sud), e muci si spre medgidia
E slab sau se aud ambele statii mixate?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNeaceasca85, on 19 august 2014 - 23:20, said:

pe masini inca nu prea avem internet ca sa renuntam la FM
Ai in buzunar smartphone-ul, poti sa-l pui intr-un suport pe parbriz si sa-l legi la amplificatorul din masina.

#7
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Iar eu cat acum soluții să-mi pun DAB+ în mașină, la ce ofertă de programe și calitatea recepției am ...
Posted Image

#8
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
intre agigea si eforie sud pe 100,1 se aud ambele statii mixate, adica una peste cealalta.  mai pe romaneste, o parte de litoral nu pot receptiona postul (cel putin in masini sigur)
solutia era 100,1 constanta si 105,5 mangalia (pentru radiovacanta)

105,5 emite din eforie si nu din mangalia, nu ma puteti contrazice ca am testat personal. insa e de mica putere, foarte slab, are 100 w maxim radio actualit
90,8 emite din eforie, tot asa nu ma puteti contrazice caci am testat personal. e la fel de slab, mica putere, 100 w maxim. radio constanta fm

102,7 este ca inainte pe turn eforie, nu daca emite pe doua emitatoare, veretical, in mangalia si constanta.
argumentele sunt ca ancom si cna nu au autorizat asa ceva (emisia pe doua emitatoare in cele doua orase a radio actualitati), ca la eforie nu sunt interferente pe 102,7 si ca la mare distanta (tulcea) se prinde la fel de bine pe orizontal ca si acum multi ani.

92,7 cultural eforie foarte ok si el, eforie.

#9
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
105,5 a fost transferata de la Medgidia pe turnul din Eforie.

Ai fost si in Mangalia sa vezi ce e pe 102,7 ? Ce RDS are?

92,7 emite din Mangalia.

#10
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Parca aveau ceva de genul RA 102.7 pentru Constanta si RA 102.7M pentru Mangalia.
Cand ajung in zona chiar am sa verific, au aparut deja tot felul de versiuni.

#11
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Din iunie zicea Marius ca era doar ROMANIA ACTUAL 102,7/102,7 M.

#12
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
nu pot face de capul lor mutari fara ancom. repet, la fata locului 102,7 emite doar din techirghiol r actual.  ramane ca atat eu cat si nicolae sa ne lamurim de adevar in urmatoarea perioada, fara graba insa, din surse sigure (razvan petre-r constanta, etc)

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Anul trecut in vara imediat dupa aceste modificari imi amintesc ca de la Eforie 102.7 avea deja scapari in mers, mai bine il receptionam din Constanta.
Sa zicem, daca l-ar fi pastrat la Techirghiol atunci care mai e rostul lui 105.5?

#14
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
corecta observatia, de vreti va pun la discpozitie solutiile ancom privind mutarea 105,5 din medgidia, mutarea 90,8 mangalia (mutari pe hartie, ca ele nu emiteau, mutari din plan) si solutiile lui 100,1 (pentru ca erau doua si s-a ales cea mai proasta)

100,1 avea aprobarea emisiei pe vertical din constanta
90,8 era tot la dispozitia radio regional constanta sa emita ce vor ei (ori r constanta ori r vacanta) si putea merge cu r vacanta la mangalia
105,5 tot asa avea aprobarea emisiei regionale, din techirghiol, la alegerea lor, si se punea r vacanta.
astfel, pe cele 3 frecvente radio vacanta se receptiona perfect pe tot litoralul, completat desigur de 106,2 sulina care deja emite pe directia 225 grade.

#15
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
atasat, ultima pagina

acum am atasat, scuze

#16
iulia40

iulia40

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.02.2009
Astazi pe a2:
- 96,1  99,3 si 102,8 toate au cazut la km 95. De obicei mergeam cu ele pana la km 140.
Mi am pus problema ca s a stricat ampliful de octavia tur ce l am pus la logan cu un beta 4.
- dar 89,0 a mers ca de obicei, km 75
- mai slab a mers 91,7 care ducea inainte km 90.
Ciudat ca 99,3 nu l am prins la cernavoda, sus peste oras catre harsova la vreo suta de metri peste dunare ca H
Bine, pe decibeli la videle am sesizat scadere la 96,1 de la 53 db la 51 si la 102,8 de la 56 db la 53, insa era blana 99,3 in 56 db
E clar ca au redus din puteri toate, dar si kiss asta nu prea cred
Seara am luat doua scobitori di am scos radio din bord logan, sa vad dava are ceva antena sau ampliful. Am revizuit tot verificat, totul ok, in functiune, nu am problemes radio din masina,  sa vedem cand ma intorc daca tot asa slab le iau.
O fi si de la soare ca era ora 12, in urma cu doua sapt luam 96,1 la vreo 15 km de slobozia spre braila, ca si ity deci erau in parametrii stiuti. De nu iau kiss de la bucu sau iti de la tandarei dau concluzi ca si au redus par.
De la constanta azi pe a2 cel mai tare 106,1 care de la km 120 era prins. De la 130 luat 94,7. Iar 92,9 e ceva mai slab ca dupa fetesti l am luat, tare insa slobozia 92,9 tot asa ca acu o satamana
107,4 luat dinainte de saraiu de la tulcea, bate super cu 30 kw cea mai buna recetie din tulcea
Foarte ok si 89,5 ity tulcea si 104,5 kiss tulcea care se prind inainte de topolog cu mult
Am testat din nou 103,4 europa galati, e ok pe dobrogea de mers de la harsova la topolog, l am prins stabil, poate ca acum e reparat si merge bine, oricum nu e mai slab decat 92,0 (asta are sunet zob)
La tulcea am luat slab 94,4 braila 21. Si slab 106,2 sulina r vac.
Pe 96,8 nimic.
Pe toolog e picat 90,6 e mort la putere abia se prinde local acolo pe deal fara rds.

#17
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
92 se aude cand tare, cand incet si nu stiu de ce...

Ieri am prins 90,6 si la Focsani.

Pe 96,8 se aude ceva la Sulina ?

#18
Iulian_Dj

Iulian_Dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 17.10.2005
Calatorind zilele acestea spre munte si inapoi spre casa, am observat ca in Pitesti pe 91.2 MHz, frecventa Magic FM pe analogic, se receptioneaza si emisie digitala HD Radio cu cele 4 posturi (Rock, Kiss, One si Magic). Dupa Bucuresti si Craiova, Pitestiul cred ca este al treilea oras din tara cu emisie HD Radio.
Deasemenea, in Slatina a inceput emisia Maxima Sport FM pe 89.1 MHz, doar cu muzica. Receptie slabuta fata de alte posturi din oras, cam pana la Priseaca spre Craiova.
Receptie buna Best FM Sinaia 103.6 MHz pe autostrada A1 pana la 20 km de Pitesti cand dispare usor, usor.
Receptie buna Galaxy FM 96.4 MHz pe autostrada A1 si drumul european Pitesti - Craiova. Au disparut distorsiunile si sunetul este OK.
Receptie buna Pro FM Craiova, 105.5 MHz pana dupa Slatina spre Pitesti. Se vede efectul puterii si amplasamentul antenei.

De precizat ca ieri a fost propagare E-Skip in banda FM pe tot parcursul zilei. La iesire din marile orase, peste posturile locale intrau Francezi si Spanioli.
De obicei o astfel de propagare se intalneste la sfarsitul primaverii - inceputul verii, in lunile mai, iunie, iulie.

Edited by Iulian_Dj, 23 August 2014 - 10:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate