Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Pauzele de tigara la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#1
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Postul colegului @potae http://forum.softped...8#entry15700072 mi-a amintit o chestie

Eu nu sunt fumator. Ii inteleg pe cei care fumeaza, incerc sa le inteleg viciul.


In schimb nu inteleg de ce au dreptul sa fure cateva zeci de minute din fiecare zi de munca pentru a si-l alimenta.

Fumatorii ies din ora-n ora macar 3-4 minute la tigara, timp in care nefumatorii muncesc. Salariile sunt la fel, desi fumatorii "fura" din timpul de lucru.


Ar fi utila o lege prin care sa fii scutit partial de impozitul pe venituri salariale daca esti nefumator, sau un alt avantaj care sa compenseze faptul ca unii "trag fumul si chiulul".

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Altu'. Posted Image
Nasule , daca lucrezi intr-un birou  la calculator oricum ai dreptul de 10 min de pauza la fiecare ora.
Este treaba fumatorului ce face cu ora aia. Ai o problema ?

Sau lucrezi in productie . Tu faci suruburi , colegul tau face piulite . Ce te freaca grija cate piulite face ala daca treaba ta sunt suruburile?

In plus de asta, nu stiu cum este la voi dar la noi la tigara se lucreaza cel mai mult. La tigara se pune toata compania la cale.
Eu inchei contracte/angajamente/livrari vorbind la telefon din spatiul destinat fumatului .

Si ca ultima intrebare : Mananca vreunul din painea ta ?

Edited by mihai!, 17 August 2014 - 21:52.


#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Nu trebuie nici o lege. Fiecare firma trebuie sa stabileasca regulile pauzelor.Si nu zice nimeni ca nefumatorii nu pot lua si ei pauze sau ca nu iau pauze. Concret pauzele se scad/ar trebui sa se scada din timpul lucrat, fie ca e vorba de pauze de fumat, sau de suc sau altceva.

Edited by LunaCrystal, 17 August 2014 - 21:30.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Eu fumez chiar in birou

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@initiator: apuca-te bre de fumat ca sa nu mai mori de invidie pe aia de fumeaza...pana la urma e problema firmei nu a angajatului cat fumeaza colegul :)...nu-ti convine mergi la alta firma...fac pariu ca la o analiza detaliata tu nu muncesti "efectiv" mai mult de 50% din cele 8 ore sau cat esti tu la serviciu

 petre69, on 17 august 2014 - 21:34, said:

Eu fumez chiar in birou

in Ka fumezi? :)

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu sunt fumator d-ala... 60-80/zi si tot nu-mi place ideea.

 petre69, on 17 august 2014 - 21:34, said:

Eu fumez chiar in birou
[ http://images9.bizoo.eu/image/img360/sale/2011/9/21/Containere-birou-de-santier_7631691_1343800909.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Octavian_SK, on 17 august 2014 - 21:34, said:

in Ka fumezi? :)
Da

#8
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 Octavian_SK, on 17 august 2014 - 21:34, said:

@initiator: apuca-te bre de fumat ca sa nu mai mori de invidie pe aia de fumeaza...pana la urma e problema firmei nu a angajatului cat fumeaza colegul Posted Image...nu-ti convine mergi la alta firma...fac pariu ca la o analiza detaliata tu nu muncesti "efectiv" mai mult de 50% din cele 8 ore sau cat esti tu la serviciu

Ce-ar fi sa discuti tu la subiect si sa termini cu atacurile la persoana, "carpati fara"

valabil si pentru altii dinainte si altii care vor urma

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 petre69, on 17 august 2014 - 21:36, said:

Da

electronica :)...eu m-am lasat de fumat acum 5 ani...si daca ma deranjaza un fumator ma deranjaza ca miroase urat nu ca fumeaza 5 minute din "timpul de lucru"....in conditiile astea fumatorul este mai eficient deoarece are timp sa si fumeze pe cand nefumatorul aloca tot timpul lucrului....:)

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Am incercat electronica si nu a tinut

Nu as putea sa lucrez intr-un loc unde mi-ar interzice fumatul

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Jericho77, on 17 august 2014 - 21:37, said:


Ce-ar fi sa discuti tu la subiect si sa termini cu atacurile la persoana, "carpati fara"

valabil si pentru altii dinainte si altii care vor urma

sunt foarte la subiect....tu in schimb pari genul care isi baga nasul in ciorba ...fumatorului...la subiect ti-am spus ca nu e treaba ta ce face colegul tau....sunt firme in lumea asta care te zboara de nu te vezi daca te prind cu soparle de astea...

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
la mine se duc si nefumatorii la "tigara"

#13
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 Octavian_SK, on 17 august 2014 - 21:42, said:

sunt foarte la subiect....tu in schimb pari genul care isi baga nasul in ciorba ...fumatorului...la subiect ti-am spus ca nu e treaba ta ce face colegul tau....sunt firme in lumea asta care te zboara de nu te vezi daca te prind cu soparle de astea...

la subiect iti spun ca n-ai treaba

ca fapt divers, eu activez intr-un domeniu care presupune munca directa cu clientii

adica mie imi intra oameni in institutie, imi suna telefoane, apar lucruri de rezolvat in timp ce colegii fumatori o freaca la aer curat.

Deci este direct treaba mea ce face colegul, pentru ca ma afecteaza direct. Intelegi?

Edited by Jericho77, 17 August 2014 - 21:46.


#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Jericho77, on 17 august 2014 - 21:45, said:

Deci este direct treaba mea ce face colegul, pentru ca ma afecteaza direct. Intelegi?
Discuta cu managerul tau cu privire la cum poti sa iti desfasori tu activitatea in mod eficient in conditiile date...iar el trebuie sa gaseasca o solutie...

Edited by Octavian_SK, 17 August 2014 - 21:48.


#15
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Da, sa stea si nedus la toaleta, ca daca face mai mult decat mine? Sa nu se ridice sa se plimbe 3 pasi de la calculator, ca iara fura timpul. Ba, voi sunteti sanatosi la capul ala? Platiti voi salarile? Va ia painea de la gura? Vedeti dracului de munca ta acolo si nu te mai baga ca musca-n c8c8t in treaba altuia. Da, esti frustrat ca muncesti la patron? Nasol, daca te duce mintea fa-ti afacerea ta. Dar te duce? Nu...

Edited by alexandru_1988, 17 August 2014 - 21:51.


#16
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Octavian_SK, on 17 august 2014 - 21:48, said:

Discuta cu managerul tau cu privire la cum poti sa iti desfasori tu activitatea in mod eficient in conditiile date...iar el trebuie sa gaseasca o solutie...
Exact.
In in al doilea rand nu te opreste nimeni sa iesi si tu la aer din cand in cand.

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e destul de aiurea cand vine seful fumator si intreaba unde ai disparut :)
daca ar zice colegii ca "la o tigara" ar fi ok, dar altfel ce sa zica? a iesit sa se plimbe..

#18
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
In tarile civilizate s-a rezolvat de mult problema. Nu se fumeaza in spatii publice/birouri etc. Si daca lucrezi la etaju 10 e mai greu sa cobori la fiecare ora pentru o tigara, de altfel iesirile din cladire se monitorizeaza pentru ca trebuie sa iesi cu cartela, si daca o arzi aiurea pe afara te trezesti cu painea taiata sau mai rau, intalnire disciplinara cu sefu. Ai pauza 60-80 minute/zi e treaba ta cum o imparti

Sistemul asta cu cartela trebuie implementat si la noi in special la firmele cu mai multi angajati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate