Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

"De ce-ti plac motocicletele?" Uite aici raspunsul/motivul.

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
Hammock

Hammock

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.08.2014
"Motociclismul este frumos pentru ca este periculos, nimeni nu va nega asta, pentru ca te descatuseaza de gandurile negre pe care ti le elibereaza apoi sub forma de visuri. Este o floare a raului pe care trebuie sa stii cum s-o mirosi si o pasiune care te obliga la un respect mai PROFUND fata de ceea ce inseamna VIATA si bineinteles LIBERTATE."

Filip Pitaru redactor revista UniversMoto editia 09/2008

Vreau sa aud si parerea ta.

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Respect acest sport, dar e mult prea pompoasa si exagerata exprimarea, no offence...

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Parerea mea de locatar la cativa metri de DN1 este ca ar trebui amendati cei care depasesc pragul fonic de nesimtire.
Deci, nu-mi plac, cel putin nu cele modificate in acest sens.

Edited by Razvan_N, 17 August 2014 - 18:38.


#4
Hammock

Hammock

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.08.2014

 vlad29marko, on 17 august 2014 - 18:35, said:

Respect acest sport, dar e mult prea pompoasa si exagerata exprimarea, no offence...
Nu poti sa-mi spui tu mie ce simt EU, ce traiesc in plimbarile cu motocicleta!
Este ca si cum tu ti-ai descrie iubita/ nevasta intr-un mod extraordinar de frumos si sincer, apoi vin si iti spun caa... ce zici tu acolo nu-i adevarat.
N-am cum sa fac asa ceva pentru ca tu stii cel mai bine cum sta treaba, sunt trairile tale cu ea, este experienta ta si doar a ta.
Asa ca doar tu esti in masura sa-mi dai o definitie.
Cred ca ai inteles ce-am vrut sa zic.

#5
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Mie imi place de cei care "calaresc" motocicletele,ca ne dau organe proaspete Posted Image ,gata pentru a fi reimplantate intr-un corp suferind.Posted Image

#6
Hammock

Hammock

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.08.2014

 Adi blondu, on 17 august 2014 - 19:08, said:

Mie imi place de cei care "calaresc" motocicletele,ca ne dau organe proaspete Posted Image ,gata pentru a fi reimplantate intr-un corp suferind.Posted Image
Esti foarte subiectiv..
Vii cu aceleasi conceptii idioate.

#7
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

 Razvan_N, on 17 august 2014 - 18:36, said:

Parerea mea de locatar la cativa metri de DN1 este ca ar trebui amendati cei care depasesc pragul fonic de nesimtire.
Deci, nu-mi plac, cel putin nu cele modificate in acest sens.

Cand se inchide Henri Coanda?

On:
Definitie? Hmmmmm.
Adrenalina, natura, aer liber, libertate, zbor, fizica, adrenalina, adrenalina ...
Un 'sport' destul de periculos in Romania. Gropi, tigani care arunca cu pietre, caini, ciobani (reisari cu Logan 1.4, idei preconcepute, invidie).

 Hammock, on 17 august 2014 - 19:08, said:

Nu poti sa-mi spui tu mie ce simt EU, ce traiesc in plimbarile cu motocicleta!
Este ca si cum tu ti-ai descrie iubita/ nevasta intr-un mod extraordinar de frumos si sincer, apoi vin si iti spun caa... ce zici tu acolo nu-i adevarat.
N-am cum sa fac asa ceva pentru ca tu stii cel mai bine cum sta treaba, sunt trairile tale cu ea, este experienta ta si doar a ta.
Asa ca doar tu esti in masura sa-mi dai o definitie.
Cred ca ai inteles ce-am vrut sa zic.

Te contrazici cu tine insuti, sau tu esti Filip Pitaru?

Edited by tomtom, 17 August 2014 - 19:22.


#8
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Adi blondu, on 17 august 2014 - 19:08, said:

Mie imi place de cei care "calaresc" motocicletele,ca ne dau organe proaspete Posted Image ,gata pentru a fi reimplantate intr-un corp suferind.Posted Image

eu arat primul organ pe care vreau sa-l dau, tu imi arati primul corp suferind sa stiu daca s-o fac sau nu,
:lol:

#9
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Am si eu unul, dar nu-l dau de tot. Doar cat sa se joace putin cu el, eventual sa-l suga.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Hammock, on 17 august 2014 - 18:14, said:

"Motociclismul este frumos pentru ca este periculos, nimeni nu va nega asta, pentru ca te descatuseaza de gandurile negre pe care ti le elibereaza apoi sub forma de visuri. Este o floare a raului pe care trebuie sa stii cum s-o mirosi si o pasiune care te obliga la un respect mai PROFUND fata de ceea ce inseamna VIATA si bineinteles LIBERTATE."

Filip Pitaru redactor revista UniversMoto editia 09/2008

Vreau sa aud si parerea ta.


am mai scris pe forumul asta:

cum am citit undeva, motociclismul e o samanta care zace in noi
si daca pui vreodata apa peste ea, si simti senzatia, si incolteste, nu mai moare decat atunci cand iti dai ultima suflare...
coloana, tir-ul, pitzipoanca cu BMW, astea-s detalii
senzatia, pasiunea, pasiunea, poezia...aia e o flacara care iarna zace la relanti si explodeaza primavara cand, calare pe ea, impingi butonul demarorului si re-simti vibratia, cand toba de la timpan traduce zgomotul in impulsuri electrice ce iti excita creierul si tot corpul
e fantastica senzatia, fantastica, si-mi lipsete al dracu de mult

#11
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

 Razvan_N, on 17 august 2014 - 18:36, said:

Parerea mea de locatar la cativa metri de DN1 este ca ar trebui amendati cei care depasesc pragul fonic de nesimtire.
Deci, nu-mi plac, cel putin nu cele modificate in acest sens.

Nici bine nu a adus vorba despre motociclism ca imediat o dati in pragul fonic. Nu toti motocilistii au toba sport, nu toti o tin incontinu in 12000 de ture, nu toti merg cu viteze prea mari pentru siguranta traficului... totusi ce ata ura ? Despre automobilistii zgomotosi de ce nu spuneti niciodata nimic, nici despre schumacherii din trafic sau torpilele nemtesti care merg peste 200 pe drumurile nationale ? Ei va incomodeaza mai putin ?
Motociclism: senzatie de libertate, una si aceeasi persoana cu fierul de sub tine, fuziune cu natura, o comunitate inchegata, respect, alternativa pentru aglomeratia din orase si lipsa locurilor de parcare, adrenalina, ceva frumos... Va rog sa nu confundati motociclistul cu cocalarul de Dorobanti, la tricou, short de plaja si slapi in picioare sa vada divele cand se incordeaza muschiul pe el de fiecare data cand trage de acceleratie pan la rosu... Astfel de specimene se regasesc in toate categoriile de vehicule, de la bicicleta pana la caruta si tractor, dar nu trebuie luate ca referinta. Vorbiti va rog despre motociclism, nu despre cocalareala...

Edited by lestef, 17 August 2014 - 20:25.


#12
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Priveste si partea pozitiva. De la ei vine adrenalina.
De unde adrenalina daca n-ar exista un gigel ca el care sa arunce cu borcane de la balcon, ca-l deranjezi fonic, sau sa-ti deschida usa in trafic, in timp ce sta la semafor si tu te strecori, ca-l deranjezi psihic Posted Image

P.S. Pe unde stai razvane? Otopeni? Baneasa?
Nu de alta, dar eu sunt unul din aia care au toba sport si de obicei imi vine cheful de plimbari noaptea :D. Eventual, invit si ceva prieteni sa fie show-ul complet.

Edited by tomtom, 17 August 2014 - 20:29.


#13
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

 tomtom, on 17 august 2014 - 20:27, said:

P.S. Pe unde stai razvane? Otopeni? Baneasa?
Nu de alta, dar eu sunt unul din aia care au toba sport si de obicei imi vine cheful de plimbari noaptea Posted Image. Eventual, invit si ceva prieteni sa fie show-ul complet.
Strada Bucuresti-Ploiesti nr. 25-27 ...

Edited by lestef, 17 August 2014 - 20:35.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

 lestef, on 17 august 2014 - 20:23, said:

Nici bine nu a adus vorba despre motociclism ca imediat o dati in pragul fonic. Nu toti motocilistii au toba sport, nu toti o tin incontinu in 12000 de ture, nu toti merg cu viteze prea mari pentru siguranta traficului... totusi ce ata ura ? Despre automobilistii zgomotosi de ce nu spuneti niciodata nimic, nici despre schumacherii din trafic sau torpilele nemtesti care merg peste 200 pe drumurile nationale ? Ei va incomodeaza mai putin ?

Mi se pare ca tu n-ai nevoie de motor ca sa ai adrenalina. Daca postam despre masini pe topicul despre motociclete ce-ai fi zis? Si unde ai vazut ura in postarea mea?
N-am nimic cu cei care au toba pentru reducerea zgomotului motorului si nu pentru a se face remarcati golaneste.
Ba chiar le fac loc cand e coloana blocata sa depaseasca pe care parte vor, daca se apropie cu bun simt (adica nu cu 90 km/h ca sa se propteasca in vreo usa deschisa brusc),
desi daca tot vor sa fie respectati in trafic n-ar fi rau sa respecte si ei legea (asa cum si fac cei mai multi).
Totusi, cum spuneam, mi se pare putin absurd sa-i oblig sa stea in coloana doar in baza regulamentului, daca fizic au loc sa treaca si o fac prudent. Majoritatea conduc bine, au si permis de autoturism si isi dau seama
ce trebuie sa nu faca ca sa nu fie un pericol in trafic. Cat despre risc, este mai mult al lor decat al automobilistilor.
Imi place sa merg pe bicicleta si, desi nu am mers pe motocicleta niciodata, pot intelege de ce va place. Dar nu despre oamenii civilizati o sa scriu in continuare.

Gasesc de prost-gust sa mergi prin oras cu toba modificata - poti face asta la motocros, unde probabil poti sa nu pui toba deloc si mai castigi ceva putere.

Dar cand treci noaptea, sau ziua, facand zgomot mai mare decat un TIR incarcat... e o problema. Ala poate cara paine pentru un oras intreg si nu face zgomot cat un
individ pe doua roti care-si cara doar propriul fund dintr-un bar in altul.

 tomtom, on 17 august 2014 - 19:19, said:

Cand se inchide Henri Coanda?

Habar n-am, nu stau in Bucuresti.

#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

 Hammock, on 17 august 2014 - 19:08, said:

Nu poti sa-mi spui tu mie ce simt EU, ce traiesc in plimbarile cu motocicleta!
Este ca si cum tu ti-ai descrie iubita/ nevasta intr-un mod extraordinar de frumos si sincer, apoi vin si iti spun caa... ce zici tu acolo nu-i adevarat.
N-am cum sa fac asa ceva pentru ca tu stii cel mai bine cum sta treaba, sunt trairile tale cu ea, este experienta ta si doar a ta.
Asa ca doar tu esti in masura sa-mi dai o definitie.
Cred ca ai inteles ce-am vrut sa zic.

Exactly! Daca cineva si-ar descrie nevasta, cuvintele acelea mari, sincere ar fi legitime, pentru ca e vorba despre un om, despre o persoana, despre cineva pentru care poate ti-ai da viata, ori pentru motociclism nu poti spune acelasi lucru.
Una este sa-i scrii un poem sotiei tale la aniversarea a 40 de ani de casnicie si alta e sa compui elogii unei motociclete.

Si ai dreptate, nu-ti pot spune eu sau altcineva ce simti tu, insa, poate ce simti tu nu e tocmai pe linia acceptata de societate sub definitia cuvantului "normal".

That's my point.
Multumesc pentru faptul ca ti-ai exprimat viziunea intr-un mod civilizat si nu cum o fac majoritatea userilor de pe forum, sarind cu ironii ieftine si remarci agresive!

#16
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 tsunnami, on 17 august 2014 - 19:50, said:

eu arat primul organ pe care vreau sa-l dau, tu imi arati primul corp suferind sa stiu daca s-o fac sau nu,
Posted Image

 tomtom, on 17 august 2014 - 19:56, said:

Am si eu unul, dar nu-l dau de tot. Doar cat sa se joace putin cu el, eventual sa-l suga.

Organul la care va referiti nu va ramane intreg,pentru ca atunci cand veti zbura de pe motor,(organul) vi se va agatza de ghidon Posted Image ......pe lumea cealalta va duceti.....femei Posted Image .Bafta si va astept.....organele interioare...Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Adi blondu, 17 August 2014 - 23:22.


#17
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Hammock, on 17 august 2014 - 19:08, said:

Nu poti sa-mi spui tu mie ce simt EU, ce traiesc in plimbarile cu motocicleta!

Ce inseamna plimbari? Daca as lua un Ferrari si as manca asfaltul cu el in oras ti s-ar parea ok, nu? Din nefericire trebuie sa respectati limita de viteza pe strazile publice!
Dar atunci unde ar mai fi fun-ul, nu? Si atunci de ce sa nu ma bucur de cate ori zboara unul 30 m prin geamul unui magazin si apar prietenii care spun "nu era vitezoman" , probabil cineva l-a facut sa sara asa. probbail un sut in fund.

 lestef, on 17 august 2014 - 20:23, said:

Nici bine nu a adus vorba despre motociclism ca imediat o dati in pragul fonic. Nu toti motocilistii au toba sport, nu toti o tin incontinu in 12000 de ture, nu toti merg cu viteze prea mari pentru siguranta traficului... totusi ce ata ura ? Despre automobilistii zgomotosi de ce nu spuneti niciodata nimic, nici despre schumacherii din trafic sau torpilele nemtesti care merg peste 200 pe drumurile nationale ? Ei va incomodeaza mai putin ?
Motociclism: senzatie de libertate, una si aceeasi persoana cu fierul de sub tine, fuziune cu natura, o comunitate inchegata, respect, alternativa pentru aglomeratia din orase si lipsa locurilor de parcare, adrenalina, ceva frumos... Va rog sa nu confundati motociclistul cu cocalarul de Dorobanti, la tricou, short de plaja si slapi in picioare sa vada divele cand se incordeaza muschiul pe el de fiecare data cand trage de acceleratie pan la rosu... Astfel de specimene se regasesc in toate categoriile de vehicule, de la bicicleta pana la caruta si tractor, dar nu trebuie luate ca referinta. Vorbiti va rog despre motociclism, nu despre cocalareala...
uite mai Tiby, numai nebuni si vrei sa ma abtin? fuziune cu fierul etc. un singur lucru nu inteleg ei. NU PE STRADA! vrei sa mergi cu viteza? du-te pe un circuit. Si un ferrari iti da senzatia de libertate. Ar fi criminal insa sa faci asta in oras. pe strazi publice etc.

In oras ponderea de cocalari, aka vitezomani e de 95% formata din motociclisti.


Daca stai sa le citesti toate comentariile, 99% dintre ei au impresia ca au dreptul sa mearga cu viteza si cer respect si prioritate. Doar cand veti merge legal. In rest, donatori de organe!

Edited by xtremdriving, 18 August 2014 - 07:30.


#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Adi blondu, on 17 august 2014 - 23:21, said:

Organul la care va referiti nu va ramane intreg,pentru ca atunci cand veti zbura de pe motor,(organul) vi se va agatza de ghidon Posted Image ......pe lumea cealalta va duceti.....femei Posted Image .Bafta si va astept.....organele interioare...Posted Image Posted Image Posted Image

pai de ce sa il las pe ghidon? n-ar fi pacat? ziceai ca vii cu trupul sa-mi dau cu parerea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate