Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Rusia si Ukraina in prag de razboi.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#37
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005
Tocmai asta e the big boys nu se bat intre ei asa ca stai calm nu te va ataca nimeni :)

Edited by cartman_sp99, 29 December 2005 - 23:08.


#38
thefairyteller

thefairyteller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.09.2005

View PostBasarab, on Dec 30 2005, 00:06, said:

Totusi, boys, noi suntem in NATO= 900 mil.

Daca vor sa dispara de pe maps,  nu au decat sa atace.

Cred ca chinezii au nevoie de teritoriu:) Le dam lor rusia asiatica. Cred ca chinezii sunt mai asiatici:)

Japonezii cred ca vor si ei ceva:) Plus ins. Kurile.

Noi nu suntem ceceni. Cred ca toata lumea ar avea ceva de luat de la rusi.

Noi avem tehnica nu gluma. Ei vin cu sageata. noi ii bombardam.

Eu sunt pro-american si tot nu desconsider Rusia. Saraci si betivi au fost tot timpul, asta nu i-a impiedicat niciodata sa faca vraiste tot ce-au vrut, pe unde-au vrut. EU nu are armata. NATO nu o sa se bage sa ne scoata din cacat daca intram singuri in el. Rusii nu o sa ne atace pentru ca nu au nici un motiv. De fapt am avut relatii mai tensionate cu Ucraina in ultimii ani decat cu Rusia. Or fi saraci si ruginiti, da' au suficienta energie si suficient armament sa niveleze Europa si sa-si faca livada langa casa.

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Eu propun ca Ucraina, Moldova, Polonia, Bulgaria, Germania, Finlanda si Japonia sa le vina de hac rusilor si sa termina odata cu amenintarea. Plus ca si cecenii ar da o mana de ajutor.
Fac atacuri sinucigase la fabricii, rusii nemaivand cu ce sa lupte iau bataie odata pentru totdeauna.

#40
roykata

roykata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.09.2003

View Postdjl, on Dec 29 2005, 23:51, said:

Eu propun ca Ucraina, Moldova, Polonia, Bulgaria, Germania, Finlanda si Japonia sa le vina de hac rusilor si sa termina odata cu amenintarea. Plus ca si cecenii ar da o mana de ajutor.
Fac atacuri sinucigase la fabricii, rusii nemaivand cu ce sa lupte iau bataie odata pentru totdeauna.


Da??? Super! Propune si o lista de reprezentanti autorizati la violuri, si nu ar fi rau sa ma bagi la administrarea rezervelor de vodka dupa ce ii cucerim. Adica trebuie sa pun si eu umarul la ceva...

Totusi de unde pana unde vi s-a casunat asa rau pe rusi?
Daca nu ma insel nu prea reusim sa ne rezolvam niste probleme de bun simt aici la noi acasa. Deocamdata nici cu Basarabia nu ne-am descurca. Le au si ei destul pe ale lor, plus ca dupa atata indoctrinare nu prea vor nici ei.

Oricum prea curand nu o sa dicteze Romania nici o politica internationala, nici macar a ei foarte mult.

Edited by roykata, 30 December 2005 - 00:15.


#41
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
GDP-ul pe cap de locuitor e mai mare in Rusia ca si in Romania:
Purchasing power parity - $9,800 (2004 est.)
Daca cititi ce zice World Fact Book a CIA veti afla detalii interesante:
http://www.cia.gov/c...ok/geos/rs.html

In olta ordine de idei 50% din gazul pentru intreaga Europa vine din Rusia, daca maine inchide Putin robinetu` murim toti de frig si punct.

Edited by SoSlow, 30 December 2005 - 00:56.


#42
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Am dat google: "gas reserves"


http://www.eia.doe.g...l/reserves.html

Rezervele mondiale de petrol si gaz natural( oil and natural gas).

http://oil.server4.com/temp14.gif

http://english.peopl...23_124768.shtml

#43
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
50% vine din Rusia?! Nu cred.

Noi, romanii, norvegienii, britanicii, polonezii, francezii, unguri, etc. avem gaze.

Se poate trece usor pe curent electric. Aragaz electric.

Mai facem o centrala nucleara decat sa fim dependenti de rusi.

Totusi Kazastanul, Iranul, Nigeria, Qatarul au gaze enorme. Parca se face o conducta prin turcia.

Iar de murit de frig sigur nu murim, deoarece avem paduri enorme la munte. Centrala pe lemn.

In plus rusul o sa mai aiba bani?! Vanzatorul mai castiga? Va fi vai de ei fara bani.

Noi il avem la mana pe vanzator. Cumparam din alta parte.



Russia nu detine tot gazul lumii.

Iranul, Qatarul si Kazastanul au de 2 ori mai mult gaz descoperit ca rusii.

Pai daca e 50% inseamna ca vor avea probleme doar 50%. Restul se asigura din productie proprie.

Facem conducta noi europenii in Kazastan sau Iran si, gata, rusii pierd toti banii.

MARE SURPRIZA:

Iarnul, Kazastanul sunt MULT mai aproape de Europa decat siberia. Sunt langa turcia.

Suntem foarte aproape de ei. O conducta ar fi ff. eficienta.

Iar acolo este OPEC, cu petrol si gas la discretie. Poate obtinem si un pret mai bun. Concurenta este f. buna.



Uitati-va la harti:


http://www.atlas.gc....ps/asia_eng.jpg
http://www.cia.gov/c..._maps/asia.html

http://www.cia.gov/c...iddle_east.html

Attached Files



#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostBasarab, on Dec 30 2005, 09:08, said:

50% vine din Rusia?! Nu cred.

Noi, romanii, norvegienii, britanicii, polonezii, francezii, unguri, etc. avem gaze.

Se poate trece usor pe curent electric. Aragaz electric.

Mai facem o centrala nucleara decat sa fim dependenti de rusi.

Totusi Kazastanul, Iranul, Nigeria, Qatarul au gaze enorme. Parca se face o conducta prin turcia.

Iar de murit de frig sigur nu murim, deoarece avem paduri enorme la munte. Centrala pe lemn.

In plus rusul o sa mai aiba bani?! Vanzatorul mai castiga? Va fi vai de ei fara bani.

Noi il avem la mana pe vanzator. Cumparam din alta parte.
Russia nu detine tot gazul lumii.

solutia ta e un cacat  :death:

inca o centrala nucleara? cum? pocnim din degete sau chemam un profesionist? poate vine harry fucking potter. ne-a luat vreo 20 de ani ca s-o facem pe asta care nu e gata daca nu ma insel :death:

sa faci conducta din nigeria? imediat o facem, parca ne tre niste tevi si in 2-3 saptamini avem gaz african :death:

paduri enorme la munte? alt dement care vrea sa taie padurile. padurile nu sint enorme, sint pe cale de disparitie. si tu vrei sa le pui pe foc :roflmao: :death:

#45
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

View PostMosotti, on Dec 30 2005, 10:35, said:

solutia ta e un cacat  :death:

inca o centrala nucleara? cum? pocnim din degete sau chemam un profesionist? poate vine harry fucking potter. ne-a luat vreo 20 de ani ca s-o facem pe asta care nu e gata daca nu ma insel :death:

sa faci conducta din nigeria? imediat o facem, parca ne tre niste tevi si in 2-3 saptamini avem gaz african :death:

paduri enorme la munte? alt dement care vrea sa taie padurile. padurile nu sint enorme, sint pe cale de disparitie. si tu vrei sa le pui pe foc :roflmao: :death:
Ce nu inteleg eu la omu' asta, este ca lui i se pare totul foarte simplu, ce ne trebuie noua gaz trecem pe altceva , de parca gaz am consuma numai ca sa ne incalzim si sa facem mincare la aragaz atunci cind 15 % din buget vine din industrie industrie, care consuma gaz in prostie, noi ne permitem sa renuntam la gazu' rusului ca e ma usor sa pui cap la cap miii de kilometrii de teava .Dupa mintea lui o centrala nucleara o facem in 2 zile si cu muncitorii rezerva terminam si conductele de gaz de prin Africa .Si uite asa iti dai seama cum o sa moara rusul de foame pentru ca nu mai vor romanii gaz de la ei  :D

#46
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

View PostMosotti, on Dec 30 2005, 10:35, said:

paduri enorme la munte? alt dement care vrea sa taie padurile. padurile nu sint enorme, sint pe cale de disparitie. si tu vrei sa le pui pe foc :roflmao: :death:


mda. Germania are o suprafata impadurita procentual mai mare decat Romania si nu se atinge de padurile ei. Noi le taiem si le exportam in Africa de Nord. Cate manevre nu s-au facut cu padurile in ultimii 15 ani   :nonobad: ....... si inca se mai fac  :death:

#47
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004
Discutia e cu dus si intors:nu mai dau petrol si gaze,nu mai fac rost de bani si o sa le bubuie rachetele in hangare,din cauza ruginii...Rusii nai sunt inca mari in lumea asta datorita armelor de pe vremuri;in 25 ani China  si India trec pete ei usor...si mai este ceva acum sunt ~ 130 mil...o sa tot scada pina se fac mici!Nimeni nu stie ce poate fii in viitor;daca Siberia mai ramine cu resurse,vor fi nevoiti sa le apere...posibil sa fie invadati din Asia !!!

#48
thefairyteller

thefairyteller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPhilips, on Dec 30 2005, 14:45, said:

Discutia e cu dus si intors:nu mai dau petrol si gaze,nu mai fac rost de bani si o sa le bubuie rachetele in hangare,din cauza ruginii...Rusii nai sunt inca mari in lumea asta datorita armelor de pe vremuri;in 25 ani China  si India trec pete ei usor...si mai este ceva acum sunt ~ 130 mil...o sa tot scada pina se fac mici!Nimeni nu stie ce poate fii in viitor;daca Siberia mai ramine cu resurse,vor fi nevoiti sa le apere...posibil sa fie invadati din Asia !!!

Valid point. Sunt unii care cred ca Rusia, daca ii sa se bata cu cineva, o sa se bata cu China sa-si apere resursele. Nu stiu daca o sa se intample nici asta, dar China ii hamesita dupa resurse si Rusia ii aproape, asa ca, s-ar putea ca in curand santajatul sa fie chiar Rusia. Totusi, deocamdata nu ne permitem (nici noi si nici altii) sa ne atingem de Rusia.

#49
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Ce mai colectioneaza si cum se mai distreaza rusii, asteptand sa fie invinsi de UE.
Niste poze pentru a mai colora putin discutia:

Cat despre armamaentul "invechit", aruncati o privire aici>
http://www.warfare.ru/?catalog=true

Attached Files



#50
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005
sorine, copii astia nu stiu ce vorbesc. chiar daca ageurile alea din ult poza de pe randul de sus erau moderne pe vremea razboiului din Vietnam tot mai raman multe alte sisteme de arme la care rusii sunt printre cei mai buni din lume.

Ultimul lor tip de elicopter de lupta matura pe jos cu Apache la orice ora. Sa nu discutam de SU-37, de ultimile rachete aa si antinava, de ultimile modele de submarine, etc, etc.

Iar nivelul de trai chiar nu are nici o relevanta.

China si India deocamdata se tarasc in genunchi in fata rusilor sa primeasca tehnologie militara. Una e sa faci placi de baza si telefoane mobile si alta este sa faci rachete si avioanele de lupta.

#51
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
E usor sa faci strategii de razboi stand la birou.
Armele din pozele lui Sorin omoara oameni . Sunt arme de razboi . Cand trece un proiectil de genul ala printr-un om lasa o gaura cu diametrul unei sticle de sifon . Intr-un razboi mor mai multi oameni nevinovati decat soldati ( asa numitele victime colaterale  :angry:  ) . Trebuie sa postam si poze cu oameni mutilati ca sa vada tinerii razboinici ca razboaiele trebuie evitate nu visate si apoi declansate .

#52
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005
VIVAT!!!!!!

Українська Народна Республіка

VIVAT Pavlo Skoropadsky!!!!

VIVAT Semion Petliura!!!!!

MOARTE BOLSEVICILOR!!!


later:
Viktor Iuscenko sa se proclame Hatman al Ukrainei si Malorossiei!!!
Kazacii sa treaca la arme!!!!
sa-i belim pe comunisti! sa-i tragem in teapa!
( si pe muierile lor! :naughty: )
--------------

.... si tot asa....
Am zis bine?
Gospodin Porucik Naga, davai mnie bolshayia Vodka !!!! :w00t:

Attached Files


Edited by rakoczy, 30 December 2005 - 18:24.


#53
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postrakoczy, on Dec 30 2005, 19:18, said:

sa-i tragem in teapa!
( si pe muierile lor! :naughty: )
Am zis bine?

Eu am o stima deosebita pentru femeile din Ucraina.
Mai ales pentru balerinele lor pe care am placerea sa le vad ori de cite ori mai ies cu baietii la cite o bere prin oras.
Sint femei frumoase , curate si manierate .

Traiasca prietenia intre popoarele noastre :naughty: !!!

#54
thefairyteller

thefairyteller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTAPAS, on Dec 30 2005, 18:27, said:

Ultimul lor tip de elicopter de lupta matura pe jos cu Apache la orice ora. Sa nu discutam de SU-37, de ultimile rachete aa si antinava, de ultimile modele de submarine, etc, etc.

De Su-37 s-a vorbit pe alt thread.
De elicopter sunt curios: Rusii aveau Mi-24 si KA-50. KA-50 ii next generation. Nici unul din ele nu matura cu Apache pe jos. Au ceva mai nou? Imi dai si un link?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate