Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

program sala

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Fac sala de aprox 2 luni,am 1.73 inaltime si undeva la 55 kg.Sunt ectomorf si ma duc de 3 ori pe saptamana la sala.Momentan lucrez asa:
luni:piept+triceps+abdomen
miercuri:spate+biceps+abdomen
vineri:picioare+umeri+abdomen
Si as mai avea 2 variante sa imi spuneti care ar fi mai bun,mentionez ca antrenamentul pe care il am acum da roade in sensul ca m-am mai si ingrasat de cand ma duc sa sala si fac si febra,m-am facut si oarecum mai solid(stau undeva la 2 ore).
Prima varianta;
luni:piept+biceps+abdomen
miercuri:spate+triceps+abdomen
vineri:identic
Si celalta varianta:
luni:piept +umeri
miercuri:biceps+triceps
vineri:spate+picioare

Edited by grapefruit, 06 August 2014 - 18:09.


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
baga suplimente + mananca mult in general proteic
Ce varsta ai ?

#3
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014
la 55 kg nu esti oarecum mai solid, baga proteine si grasimi si niste legume + carbohidrati
oarecum mai solid vei fi peste un an daca te ti de sala si depui ceva efort, nu abuza de mancare ca vei deveni un fat fuck in scurt timp crezand ca pui masa pe tine...
ca suplimente poti folosi proteina din zer si creatina restu sunt niste aberatii care nu functioneaza.

Edited by aurelian27, 06 August 2014 - 18:35.


#4
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Combina sala cu un alt sport pe care sa-l practici alternativ, pentru ca dupa o vreme te vei satura de sala si de rutina de acolo. Preferabil ceva in aer liber, unde sa respiri si niste aer curat. Ti-as mai recomanda sa maninci la ore fixe, pe cat posibil, iar daca esti fumator sa renunti la tigari.

#5
NSXfan

NSXfan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2014
Modifica-ti programul astfel incat sa nu mai faci picioare si o grupa superioara in aceeasi zi.

Atunci cand lucrezi piept oboseste si tricepsul, iar cand faci spate oboseste bicepsul, deci e bine sa faci piept+biceps si spate+triceps.

#6
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
z1:piept
z2:picioare
z3:spate
z4:umeri
z5:brate

abdomen de 2 ori pe saptamna...

#7
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Baitu' e cam slabut ,eu personal taiam ziua 5 si bagam bicepsul cu spatele si tricepsaul cu pectoralii sau cu umerii. Parerea mea.
Taiam ziua 5 ca sa dorm mai mult si ca sa halesc .

Edited by LILDEBUL, 06 August 2014 - 20:09.


#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postaurelian27, on 06 august 2014 - 18:30, said:

la 55 kg nu esti oarecum mai solid, baga proteine si grasimi si niste legume + carbohidrati
oarecum mai solid vei fi peste un an daca te ti de sala si depui ceva efort, nu abuza de mancare ca vei deveni un fat fuck in scurt timp crezand ca pui masa pe tine...
ca suplimente poti folosi proteina din zer si creatina restu sunt niste aberatii care nu functioneaza.

Indicatia de a "baga proteine si grasimi si niste legume + carbohidrati" mi se pare putin "aruncata".
Cronologic:
Initiator, odata ce practici un sport ce-ti solicita organismul intr-o masura mai mare decat in mod obisnuit este de preferat sa consumi cam 2-2,5 g proteina / kg corp.
Grasimi nu "baga" aiurea: concentreaza-te pe cele nesaturate, cum ar fi cele extrase din seminte, alune, nuci, peste (macrou, hering - bogat in astfel de grasimi) si evita-le pe cat posibil pe cele saturate (la categoria asta intra prajelile, cipsurile, etc.).
Legumele exprima deja ideea de carbohidrat, asadar "legume + carbohidrati" e pleonastic. Nici fructele nu sunt de neglijat. Evita dulciurile, alea-s tot carbohidrati, dar mai putini sanatosi.
"Daca te tii de sala si depui ceva efort", intr-adevar, vei observa o crestere, nu te astepta insa la explozii de dezvoltare.
"nu abuza de mancare" - contrasteaza putin cu "baga proteine si grasimi + legume + carbohidrati" de mai sus, ce-i drept. Vei acumula in greutate si fie ca vrei, fie ca nu, nu vei avea doar "muschi", dar nu-ti fa probleme, esti la inceput.

Ca suplimente nu ti-as recomanda insa sa consumi. Esti la inceput de drum, mergi pe la sala cateva luni, obisnuieste-te cu atmosfera, ofera-i organismului timp pentru adaptare si apoi vei putea analiza daca are sau nu nevoie de "ajutor extern". Cat despre faptul ca restul sunt "niste aberatii care nu functioneaza", te asigur ca nu-i chiar asa. Sunt suplimente si suplimente, firme si firme, insa in mod clar exista mai multe treburi in afara de proteina din zer si creatina...

Mai citeste si singur, documenteaza-te, nu lua drept "tablite ale legii" ce scriem noi pe-aici. Corpul uman e complex, la mine pot functiona unele exercitii si unele planuri alimentare, la tine poate nu..

Succes!

#9
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Banuiesc ca nu iti numeri caloriile si ca nu ai un regim pus la punct...daca raspunsul e nu, fiecare intrebare legata de antrenament pe care o pui e egala cu zero, si nici un raspuns de aici nu te va ajuta cu nimic. Nu vei progresa deloc! Citeste aici daca te descurci cu engleza http://www.acaloriecounter.com/diet/.

#10
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 21.03.2004
eu fac asa:
Luni:piept+spate+abdomene
Miercuri:picioare+abdomene
Vineri:triceps+umeri+bicepsi+abdomene.
De obicei luni si vineri dupa fiare fac cam 15 min de HIIT pe banda daca nu reusesc ma duc in weekend la o sala de cycling.
Eu am 1.73  74-75 kg cu 10,6% bodyfat.Iau cam 4-5 mese pe zi, niciodata nu sar peste micul dejun,iar toate mese contin proteina+ carbo sau grasimi nesaturate(nu combin grasimi cu carbo).Multe fructe si doua shakeuri cu proteina pe zi+storm(creatina)+animal cuts(este cam inutil pentru mine drept sa spun ca nu am in ce sa tai).
Fac sala(fiare) cam de 3-4 luni de zile iar inainte am avut program de slabit intensiv 3-4 luni.
Ideal ar fi sa discuti cu un antrenor care iti poate da sfaturi legate de exercitii si alimentatie.
In general am fost indrumat sa lucrez mult cu greutati libere(haltera,gantere si greutatea corpului) si mai putin aparate(dar nu lipsesc din circuit).
Incearca sa te documentezi pe internet referitor la alimentatie, sintagma 'eat big to become big' este si nu adevarata, important este sa ai acel 'lean mass'...adica sa adaugi musculatura cu putina grasime, daca bagi toate porcariile doar ca sa te ingrasi vei fi doar..gras cu ceva muschi.
Inca o mentiune:Un antrenament cu tot cu incalzire nu trebuie sa dureze mai mult de o ora..o ora si un pic, la fel, citeste despre pauzele intre serii.

Edited by Havoc, 07 August 2014 - 16:17.


#11
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014
vai 10.6% BF cum ai calculat? sa sti ca acele aparate de la farmacii care ti-l masoara au o erroare de +- 5%

#12
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 21.03.2004

View Postaurelian27, on 07 august 2014 - 17:10, said:

vai 10.6% BF cum ai calculat? sa sti ca acele aparate de la farmacii care ti-l masoara au o erroare de +- 5%
Am pus pe hartie si am calculat, 10+0.6=10.6%.Nu fost verificat in farmacie, a fost calculat la un nutritionist pe baza unui cantar care arata mai multe informatii, inclusiv bf per trunchi,brat,picior...si daca tu crezi ca am bf de 15% cu vascularizare vizibila pe abdomen...no comment.

#13
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014

View PostHavoc, on 07 august 2014 - 21:48, said:

Am pus pe hartie si am calculat, 10+0.6=10.6%.Nu fost verificat in farmacie, a fost calculat la un nutritionist pe baza unui cantar care arata mai multe informatii, inclusiv bf per trunchi,brat,picior...si daca tu crezi ca am bf de 15% cu vascularizare vizibila pe abdomen...no comment.
procentajul de grasime se poate masura cu asa ceva si costa cateva sute de euro, imi pare rau sa iti aduc la cunostinta dar acel medic nutritionist si-a batut joc de tine, te-a mintit in ultimul hal si ti-a luat banii care mai apoi i-a pierdut la pacanele.

Attached Files



#14
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 21.03.2004
Bine Aurelian, ai dreptate, m-a mintit si eu am mintit aici..de fapt sunt foarte gras si imi place doar sa ma laud.
Daca ai informatii folositoare pentru colegul care a deschis topicul prezinta-le daca nu hai sa ne abtinem de la offtopic inutil,

#15
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postgrapefruit, on 06 august 2014 - 18:08, said:

Fac sala de aprox 2 luni,am 1.73 inaltime si undeva la 55 kg.Sunt ectomorf si ma duc de 3 ori pe saptamana la sala.
....................

Dar de mancat ce, cat si cum mananci ?

Nu stiu de ce toti cei care cauta sa puna muschi pe ei in ziua de azi se incapataneaza sa inteleaga faptul ca muschii aceia sunt formati din ce mananci, nu din bucati de discuri de haltera.
In primul rand te concentrezi pe dieta si-n consecinta pe stimularea si influentarea muschilor sa creasca (adica exercitiile).

Ai citit ce-a scris vlad29marko ?!

Ei bine, poti insista mai mult chiar.
Fiindca scopul tau (la 55kg) banuiesc ca  este sa cresti, atunci poti mari cantitatea de proteina chiar si pana la 3g/kc/zi,cu precizarea ca procentul de proteina sa reprezinta mai mult de 35 - 40% din totalul macronutrientilor (adica in defavoarea carbohidratilor si-a grasimilor).

Daca tu ai 55kg, atunci ar trebui sa mananci vreo 150g de proteine/zi, impartite in mod egal intre cele macar 5 mese pe care ar trebui sa le iei/zi.
Cauta un tabel cu valorile nutritionale ale alimentelor si vezi ce cantitati de proteine (si carbohidrati + grasimi) au diferite alimente.
Cele mai bune surse naturale de proteine sunt produsele de provenienta animaliera: carnea slaba de vita (nu de vitel), pieptul de pui si curcan, ouale (albusurile, galbenusuri in limita a 2/zi), carne de peste, mai ales ton, daca se poate, si branza (cu cat mai putina grasime).

Cele mai valoroase surse de carbohidrati sunt cerealele: ovazul, orezul la care se adauga cartofii si fructele. Pe fructe nu le lua in calcul, acestea au putini macronutrienti, acestea sunt bune mai ales pentru micronutrienti: vitamine, minerale, etc.

Nu omite grasimile, in limita a 10 - 15% din totalul macronutrientilor, vezi sursele recomandate de vlad29marko. Sunt o sursa buna de energie, iar anumiti micronutrienti nu pot fi metabolizati decat in prezenta grasimilor.

Consuma multe si variate legume, pentru un aport de fibre alimentare. Fiindca vei trece la o dieta bogata in proteine, iti vei forta stomacul, astfel ca ai nevoie de multe fibre alimentare. Chiar dintr-un supliment dedicat, daca este nevoie.

Cauta sa te antrenezi pana la amiaza, intrucat corpul este mult mai activ dimineata.

Masa dinainte de antrenament (cu macar vreo 2 ore), ar trebui sa contina o cantitate mai mare decat restul meselor de carbohidrati, mai ales simpli, cu asimilare rapida, din fructe.

Nu omite apa, bea CEL PUTIN in limita a 0,02kg/kc/zi, adica la cele 55kg ale tale, sa nu cumva sa bei mai putin de 1,1L/zi, de preferat dublu sau triplu.

Cat priveste suplimentele, chiar si pentru incepatori, eu unul nu as renunta la un supliment stimulator cu efect energetic si de pompare (care sa contina creatina, printre altele), luat cu vreo jumatate de ora inainte de antrenament, apoi o pudra izotonica cu multa apa, in timpul antrenamentului, pentru a contracara pierderile de electroliti si, imediat dupa antrenament, o pudra proteica din izolat/hidrolizat/concentrat din zer, care va avea o importanta cantitate de aminoacizi BCAA, cu rol energetic, pentru un efect maxim in ceea ce priveste stoparea catabolismului muscular. Atunci cand te antrenezi ai nevoie macar de vreo 0,1g/kc/zi de aminoacizi cu catene ramificate, adica la 55kg ale tale, ai nevoie macar de vreo 5,5g de BCAA. Pudra proteica ar trebui sa constituie una dintre mesele zilei, iar cantitatea de proteina, inclusa in calculele acelea de la-nceput. Daca folosesti un Meal Repleacement, care sa contina proteina din zer + o anumita cantitate de carbohidrati, cu atat mai bine.

Edited by Protopopeus, 08 August 2014 - 10:50.


#16
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 21.03.2004
As recomanda ca pre-workout Nitraflex de la GAT, la mine a facut minuni, mi-a dat o concentrare foarte mare si pompare pe masura, energia nu am simtit-o ca un 'rush'.As dori sa mentionez ca eu am o toleranta foarte mare la cafeina:beau doua doze de redbull si dorm de nu am aer sau animal cuts luat cu 2 ore inainte de somn si n-am avut nicio treaba :).
Proteina: ON Gold Standard 100% - Double rich chocolate(am incercat si rocky road precum si cookies&cream)
Creatina:Storm de la universal-cel mai bun pret per cantitate - 80 serviri/160 Ron.

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostHavoc, on 08 august 2014 - 16:32, said:

As recomanda ca pre-workout Nitraflex de la GAT, la mine a facut minuni, mi-a dat o concentrare foarte mare si pompare pe masura, energia nu am simtit-o ca un 'rush'.As dori sa mentionez ca eu am o toleranta foarte mare la cafeina:beau doua doze de redbull si dorm de nu am aer sau animal cuts luat cu 2 ore inainte de somn si n-am avut nicio treaba Posted Image.
Proteina: ON Gold Standard 100% - Double rich chocolate(am incercat si rocky road precum si cookies&cream)
Creatina:Storm de la universal-cel mai bun pret per cantitate - 80 serviri/160 Ron.

Ca un sfat legat de alimentatie, nu numai pentru tine: lasa redbull-urile deoparte, fie ca faci sala, fie ca nu...

#18
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Nu am cum sa am 5 mese pe zi sau sa iau din alimentatie 150 de g proteina.(la 55kg sunt invatat cu un oarecare regim nu pot de la 80 proteina ,sa zic,sa sar la 150).Supliment alimentar iau doar cand ma duc la sala si consta intr-un baton de la redis Protein-R cu 16g proteine.Acasa mananc atunci cand imi este foame adica nu ma fortez ca tampitul doar sub lozinca"trebuie sa mananc".De mancat ,mananc:carne(pui,cateodata piept de pui),oua,orez cu lapte(ocazional),rosii,castravetii,ciocolata,etc).Oricum problema la mine este  ca trebuie continui tot asa pentru ca eu simt ca iau in greutate si fac febra la fiecare antrenament semn ca sunt pe calea cea buna.

Cand faci piept ce obosesti mai mult bicepsul sau tricepsul?

Edited by grapefruit, 09 August 2014 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate