Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Frigiderul "tunat" care consuma cu 40% mai putin !

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostBob493, on 03 august 2014 - 22:58, said:

Stiu ca sunt paralel. De asta imi cumpar frigidere gata asamblate.

Eu nu te contrazic...succesuri!

#20
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBob493, on 03 august 2014 - 22:58, said:

Stiu ca sunt paralel. De asta imi cumpar frigidere gata asamblate.
cred ca tu "apartii" forumului Poiana lu' Iocan ! ... pe aici trebuie sa stii cel putin Legea lui Ohm ! ...
pe urma trebuie sa accepti ca ai de invatat toata viata ! ...

#21
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postgicaru, on 03 august 2014 - 22:58, said:

"Ia uite cum au sarit Edisonii de Dambovita. Va simtiti, baieti? Ia mai spuneti ce brevete nedeclarate mai aveti voi prin apartamente, sa stim si noi printre cine traim si ce tip de asigurare ne avantajeaza."

...mai aveti voi...  sa stim si noi..., revino-ti baietas ca nu esti rerezentantul nimanui si vorbeste doar in numele tau.

Eu sunt vocea ratiunii. De asta iti sunt complet strain.

#22
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostWilberforce, on 03 august 2014 - 23:01, said:

Logic, energia electrica consumata de un frigider se trasforma in "frigorii", asa se numesc caloriile...transportate de o pompa de caldura. Daca un frigider consuma 125W, radiatorul acestuia va disipa minim 125W in acel interval de timp, zic minim, fiindca poate fi peste, oricat ar parea de curios, randamentul unei masini frigorifice in ciclu Rankine, cel putin cea care utiliza agentul refrigerent R12(cu astea avand agent frigo "ecologic" nu stiu cum e...), ei bine, randamentul e usor supraunitar(!), datorita existentei unei diferente de potential termic intre incinta frigiderului si mediul inconjurator(+4gr. C in frigider, 20-25 grade in casa omului). Aceeasi situatie paradoxala o intilnim la aerul conditionat de tip split, daca nu ar avea piese in miscare, pret ridicat, etc, ar fi mai avantajos sa te incalzesti iarna cu aerul conditionat, decat cu caloriferul electric, desi acesta din urma are randament...100%(!).
"dincolo" pe forumul de unde am "adus" gaselnita, lumea vorbeste despre masuratori exacte si iese castigatoare
aceasta varianta ! ... ok! Spania are mult mai multa caldura decat Romania ! ... dar nu conteaza ! ... vb despre frigiderele din casa !

Edited by 9victor, 03 August 2014 - 23:06.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWilberforce, on 03 august 2014 - 23:01, said:

Aceeasi situatie paradoxala o intilnim la aerul conditionat de tip split, daca nu ar avea piese in miscare, pret ridicat, etc, ar fi mai avantajos sa te incalzesti iarna cu aerul conditionat, decat cu caloriferul electric, desi acesta din urma are randament...100%(!).
Pai chiar este mai avantajos pentru ca e pompa de caldura... caldura care o faci nu este doar din curent ci si cea pompata de afara. Nu e vorba ca randamentul e supraunitar, compresorul si agentul au randament "normal", intervine caldura de afara.

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mi se pare aiurea
tu nu faci decat sa racesti mai bine radiatorul ala (asta in cel mai fericit caz)
dar asta conform carei teorii iti genereaza o eficienta energetica mai mare, respectiv un consum mai mic??
motorul merge atat cat e necesar pentru a tine temperatura in frigider intre anumite valori... ce treaba are asta cu radiatorul?

Edited by Nero-d, 03 August 2014 - 23:10.


#25
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Cu ventilatoare bune ar iesi castigatoare si varianta D-lui ing. Nic P. Constantinescu, din a carui carte am pus imaginile de la postul anterior.
Cu materiale ceramice sau polimeri high-tech s-ar putea pune in practica acel racitor bazat pe evaporare.

#26
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostBob493, on 03 august 2014 - 23:04, said:


Eu sunt vocea ratiunii. De asta iti sunt complet strain.

....si esti desigur din cale afar' de modest si intr-o relatie narcisista cu reflexia oglinzii personale.

#27
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postgicaru, on 03 august 2014 - 23:09, said:


....si esti desigur din cale afar' de modest si intr-o relatie narcisista cu reflexia oglinzii personale.

Esti si inventator, si psiholog.. ce mai, un adevarat om al renasterii. Trebuia sa-ti zici 'Leonardo'.

#28
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNero-d, on 03 august 2014 - 23:08, said:

mi se pare aiurea
tu nu faci decat sa racesti mai bine radiatorul ala (asta in cel mai fericit caz)
dar asta conform carei teorii iti genereaza o eficienta energetica mai mare, respectiv un consum mai mic??
motorul merge atat cat e necesar pentru a tine temperatura in frigider intre anumite valori... ce treaba are asta cu radiatorul?
stai jos ... 4 !
aparatele de aer conditionat de ce nu racesc prin simpatie ? ... de ce au ventilator ?

Edited by 9victor, 03 August 2014 - 23:17.


#29
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostBob493, on 03 august 2014 - 23:12, said:

Esti si inventator, si psiholog.. ce mai, un adevarat om al renasterii. Trebuia sa-ti zici 'Leonardo'.

Eu doar am parafrazat ceea ce ai postat tu cu emfaza dar tu ataci personal (vrei sa fii spiritual de-ai dat-o p-aia cu Leonardo scrisa intre apostrof?????)...mie nu-mi place atitudinea carcotasa si atat fara argumente. Fii inteligent, argumentat si logic.

Edited by gicaru, 03 August 2014 - 23:19.


#30
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
N-o sa mearga... n-are magneti.

#31
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View PostNero-d, on 03 august 2014 - 23:08, said:

mi se pare aiurea
tu nu faci decat sa racesti mai bine radiatorul ala (asta in cel mai fericit caz)
dar asta conform carei teorii iti genereaza o eficienta energetica mai mare, respectiv un consum mai mic??
motorul merge atat cat e necesar pentru a tine temperatura in frigider intre anumite valori... ce treaba are asta cu radiatorul?

Exact, senzorul termostatului se afla inauntru regland temperatura tot inauntru pt a o mentine in valorile stabilite, e adevarat ca o temperatura ambientala mai mica ar usura munca motorului si acesta ar merge mai putin dar atunci ar trebui racit tot frigiderul, poate sa-l bagam cu totul in alt frigider mai mare.. Posted Image

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stai si tu jos, 2!... 4 inseamna aproape jumatrate de materie
la aparatele de aer conditionat, puterea disipata in radiator e muuuuult mai mare iar circulatia aerului muuuuult mai redusa
daca si ACul ar avea un radiator cu o suprafata mare si cu o circulatie naturala a aerului corespunzatoare, n-ar mai avea nevoie de ventilator

daca prin ventilare, s-ar fi obtinut eficiente energetice superioare, clasa A+++++++, toti producatorii ar fi pus ventilatoare :P

#33
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRWreless, on 03 august 2014 - 23:25, said:

Exact, senzorul termostatului se afla inauntru regland temperatura tot inauntru pt a o mentine in valorile stabilite, e adevarat ca o temperatura ambientala mai mica ar usura munca motorului si acesta ar merge mai putin dar atunci ar trebui racit tot frigiderul, poate sa-l bagam cu totul in alt frigider mai mare.. Posted Image
Topic inchis ! ..."impreuna" am ajuns la concluzia ca este inutil ! ... exact ca si depilarea zonei pubiene !
sa auzim de bine !

View PostNero-d, on 03 august 2014 - 23:27, said:

stai si tu jos, 2!... 4 inseamna aproape jumatrate de materie
la aparatele de aer conditionat, puterea disipata in radiator e muuuuult mai mare iar circulatia aerului muuuuult mai redusa
daca si ACul ar avea un radiator cu o suprafata mare si cu o circulatie naturala a aerului corespunzatoare, n-ar mai avea nevoie de ventilator

daca prin ventilare, s-ar fi obtinut eficiente energetice superioare, clasa A+++++++, toti producatorii ar fi pus ventilatoare Posted Image
todeauna ti-am respectat postarile ! ... dar cand "calci pe grebla" trebuie sa te ajut! ... no ofence !
trebuie sa respectam pe cei care s-au "dat inapoi" de la traiul bun, si s-au preocupat de ceea ce numim
astazi termodinamica ! ... punct !
daca vrei sa intelegi unde ai gresit cauta pe Google !
bafta

Edited by 9victor, 03 August 2014 - 23:33.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Post9victor, on 03 august 2014 - 23:16, said:

stai jos ... 4 !
aparatele de aer conditionat de ce nu racesc prin simpatie ? ... de ce au ventilator ?
Pentru ca au alt volum de agent de racit in timp si alte conditii de lucru cu supraracire avand ventilator si la vaporizator. Ventilatorul la un frigider doar "schimba" clasa climatica marind practic cedarea de caldura in atmosfera si consumand in plus Posted Image Condensatorul frigiderelor normale este deja calculat pentru transfer optim in clasa climatica tinand cont si de vaporizator.
Cele asistate la condensator sunt asa pentru ca au suprafata mica de radiatie a caldurii. De exemplu cele industriale.

#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poti eficientiza radiatorul pur si simplu (poate nu chiar simplu dar ai prins ideea)
poti cum a spus si colegul, baga frigiderul in frigider
reducand pierderea/transferul de caldura
poti baga radiatorul si motorul in alta camera ca sa eviti incalzirea aerului de langa frigider
nu cred ca prin marirea consumului cu ventilatoare, poti face economii de 40%


offgrid se folosesc "frigidere" cu absorbtie alimentate cu biogaz

Edited by Nero-d, 03 August 2014 - 23:44.


#36
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNero-d, on 03 august 2014 - 23:42, said:

poti eficientiza radiatorul pur si simplu (poate nu chiar simplu dar ai prins ideea)
poti cum a spus si colegul, baga frigiderul in frigider
reducand pierderea/transferul de caldura
poti baga radiatorul si motorul in alta camera ca sa eviti incalzirea aerului de langa frigider
nu cred ca prin marirea consumului cu ventilatoare, poti face economii de 40%


offgrid se folosesc "frigidere" cu absorbtie alimentate cu biogaz
vezi, d'aia suntem "primii in Europa" ! ... ne-am nascut invatati ! ... avem HDD-ul full ! ... nu mai incape nimic !
prostii de spanioli au vb pe forum vreo 2 ani pe tema asta, si au ajuns la concluzia ca este rentabil
si poate aduce o economie la consumul de energie electrica ptr uzul frigiderului ! ... chiar cu 50% !
Ok! majoritatea care si-au dat cu parerea aveau la indemana un Watt-meter ! ...
or fi tantalai,nu?

Edited by 9victor, 03 August 2014 - 23:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate