Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

calculatorul merge prost

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
salutare, am urmatoare configuratie pc :
Amd phenom ™  II x4 b50 3,29ghz
4 GB DDR3 1600mhz Kingston hyper- x
Placa de baza As rock n68-ge3 ucc
placa video : Nvidia geforce 8600 GT 512MB
HHD  : WD 160 GB 2.5" 7200RPM
Sursa : energom 650W
Windows 7 64bit
, driverele sunt pe 64bit,
Calculatorul raspunde greu la comenzi se deschide greu, merge ca un amd sempron... 1,6ghz
windowsul a fost instalat pe 28 iulie, desi tot la fel de prost merge de la instalare.
Nu am intalnit erori.

Edited by Nasta, 02 August 2014 - 10:05.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Deschide Task Manager şi ordonează procesele după load (CPU). Văd că ai şi procesor deblocat, e posibil să ai probleme şi de acolo. Verifică şi temperaturile (cu HWMonitor spre exemplu).

#3
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Esti sigur ca e instalat driver-ul la placa video? click dreapta pe my computer> device manager> si vezi care au semnu exclamarii intr-un triunghi galben. Daca iti apare ceva de genul cu Nvidia geforce 8600 GT sau fa o poza la device manager.

#4
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Fa un Ubuntu Live USB si ruleaza calc de pe el, vezi cum se misca.

Posibil sa aiba probl hdd-ul

#5
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
[ http://nasta-searche.do.am/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdriftking91, on 02 august 2014 - 10:13, said:

Deschide Task Manager şi ordonează procesele după load (CPU). Văd că ai şi procesor deblocat, e posibil să ai probleme şi de acolo. Verifică şi temperaturile (cu HWMonitor spre exemplu).

temperatura nu depaseste 36oC

View Postever_forever, on 02 august 2014 - 10:18, said:

Fa un Ubuntu Live USB si ruleaza calc de pe el, vezi cum se misca.

Posibil sa aiba probl hdd-ul
hdd e verificat , am avut fara-piraterieboot cd live, se misca ok, avand putine resurse.
[ http://nasta-searche.do.am/Untitled2222222.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://nasta-searche.do.am/Untitled22222223333.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nasta, 02 August 2014 - 10:40.


#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Poate reușești să pui pozele pe forum în așa fel încât să se poată vedea fără să mai fie nevoie de artificii.
Vezi părerile date de driftking91 și ever_forever, chiar dacă par laborioase.

Am un calculator cu o configurație asemănătoare cu al tău, cu un Phenom II x 2 560 Be, deblocat în B60, cu Win 7 64b, dar nu am avut vreodată probleme precum cele ale tale.

Ce ai mai instalat pe lângă sistemul de operare ?
O scanare cu mbam, ai încercat ?

Attached Files

  • Attached File  A1.png   166.98K   25 downloads


#7
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007

View PostMos_Ilie, on 02 august 2014 - 10:44, said:

Salut,

Poate reuşeşti să pui pozele pe forum în aşa fel încât să se poată vedea fără să mai fie nevoie de artificii.
Vezi părerile date de driftking91 şi ever_forever, chiar dacă par laborioase.

Am un calculator cu o configuraţie asemănătoare cu al tău, cu un Phenom II x 2 560 Be, deblocat în B60, cu Win 7 64b, dar nu am avut vreodată probleme precum cele ale tale.

Ce ai mai instalat pe lângă sistemul de operare ?
O scanare cu mbam, ai încercat ?
nu stiu despre mbam, nu am incercat.

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Îl găseşti pe https://www.google.r...tpedia&revid=-1 , pe https://www.google.ro/#q=mbam+free şi merită să îl încerci.

Edited by Mos_Ilie, 02 August 2014 - 10:55.


#9
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007

View PostMos_Ilie, on 02 august 2014 - 10:53, said:

Îl găseşti pe https://www.google.r...tpedia&revid=-1 şi merită să îl încerci.

mersi, acum scanez.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
N-am avut personal sempron 1,6 Ghz niciodata, si nici altfel de sempron, insa a avut un coleg, si mergea foarte foarte bine pt. vremea lui, asa ca o comparatie este irelevanta.

Un sistem cu x4 B50 trebuie sa zboare.

HDD la 160 Gb nu are cum sa fie prea performant, si il incetineste pana la de ~ 3000 X ( trei mii ori ), si altfel merge cu un SSD Samsung de 128 sau chiar 256 GB seria 830 / 840PRO / 850 PRO.

Dar dincolo de asta ( nici sempronul ala nu avea SSD pe vremea lui si mergea foarte bine), ba chiar dincolo de instalarea buna a driverelor - lipsa semnului de exclamare nu garanteaza ca au fost instalate drivere bune, si nu unele defolt din win, eu mai vad acolo o problema mare cat casa !

Placa aia de baza, este o pocnitoare ieftina, cu VRM-uri low cost, care nu e de recomandat nici pt.CPU X2, care are consum la jumatate !

Daca vrei performanta si stabilitate, un X4 AMD la peste 3 Ghz, se pune pe o placa de baza cu VRM-uri de TOP, care are cat mai multe "faze" si cu radiatoarele lor montate, inclusiv cu radiatoare pe chipseturi, si inclusiv cu racire activa, cooler orizontal pe CPU cu turbina de presiune, sau cu ventilatoare suplimentare pt. racit VRM-urile si chipseturile.

Edited by loock, 02 August 2014 - 11:22.


#11
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007

View Postloock, on 02 august 2014 - 11:20, said:

N-am avut personal sempron 1,6 Ghz niciodata, si nici altfel de sempron, insa a avut un coleg, si mergea foarte foarte bine pt. vremea lui, asa ca o comparatie este irelevanta.

Un sistem cu x4 B50 trebuie sa zboare.

HDD la 160 Gb nu are cum sa fie prea performant, si il incetineste pana la de ~ 3000 X ( trei mii ori ), si altfel merge cu un SSD Samsung de 128 sau chiar 256 GB seria 830 / 840PRO / 850 PRO.

Dar dincolo de asta ( nici sempronul ala nu avea SSD pe vremea lui si mergea foarte bine), ba chiar dincolo de instalarea buna a driverelor - lipsa semnului de exclamare nu garanteaza ca au fost instalate drivere bune, si nu unele defolt din win, eu mai vad acolo o problema mare cat casa !

Placa aia de baza, este o pocnitoare ieftina, cu VRM-uri low cost, care nu e de recomandat nici pt.CPU X2, care are consum la jumatate !

Daca vrei performanta si stabilitate, un X4 AMD la peste 3 Ghz, se pune pe o placa de baza cu VRM-uri de TOP, care are cat mai multe "faze" si cu radiatoarele lor montate, inclusiv cu radiatoare pe chipseturi, si inclusiv cu racire activa, cooler orizontal pe CPU cu turbina de presiune, sau cu ventilatoare suplimentare pt. racit VRM-urile si chipseturile.
aceasi configuratie, a mers, pana acum o luna, glont. nu am virusi, nu am malware, componentele sunt ok, testate software. nu ma pricep foarte bine, dar cred ca o sa il sparg si imi iau un p4, pe ddr1.

ORICUM MULTUMESC SOFTPEDIA !!! am fost ajutat sa rezolv problema, ca raspunsuri exceptionale

Edited by Nasta, 02 August 2014 - 11:30.


#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai ce a avut, poate ne mai lovim si noi de problema....

#13
Nasta

Nasta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007

View Postxcit, on 02 august 2014 - 12:03, said:

pai ce a avut, poate ne mai lovim si noi de problema....
inca nu am rezolvato, dar observ ca tot singur o voi rezolva.

#14
smithciucii

smithciucii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.11.2011
Incearca sa inlocuiesti fiecare componenta separat, daca ai posibilitate, eventual sa imprumuti de la prieteni si sa vezi cu care merge bine.

#15
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View PostNasta, on 02 august 2014 - 10:31, said:

hdd e verificat , am avut fara-piraterieboot cd live, se misca ok, avand putine resurse.

Pai baga niste "multe resurse" cand rulezi de pe live cd (un memtest, un prime95) si vezi daca face fata.
MiniXP-ul din HBCD nu are drivere pentru calc tau, deci rula la standardul minim (safe mode), baga Ubuntu Live USB, ala are drivere incorporate si atunci vezi daca merge cum trebuie

PS: Nu e chiar asa complicat cum zice Mos Ilie  Posted Image

Edited by ever_forever, 02 August 2014 - 19:05.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsmithciucii, on 02 august 2014 - 13:14, said:

Incearca sa inlocuiesti fiecare componenta separat, daca ai posibilitate, eventual sa imprumuti de la prieteni si sa vezi cu care merge bine.

Sa inceapa cu placa de baza si coolerul....
Chiar daca a tinut vreodata x4 pocnitoarea aia de placa, acum este si veche si obosita, iar pt. x4 trebuie cooler dedicat pt. TDP mare.

Placile asa de ieftine, erau teapa si cand a aparut acel model cu ceva ani buni in urma...
In 2006-2007 puteai lua Abit KN9 ULTRA pe AM2, cu 250 de lei, super-placa la vremea aia, dar care nici ea nu era facuta pt. TDP mare si nu suporta X4 ( nu doar datorita incompatibilitatii ca nu este AM2+/AM3/AM3+ ci doar AM2 simplu, dar mai ales pt. ca nu are VRM-uri capabile sa sustina stabil si fiabil TDP mare.

In 2008 Abit si DFI au iesit din joc, si preturile au crescut semnificativ, in timp ce fiabilitatea a luat-o la vale in viteza.
Nvidia a iesit si ea din joc - respectiv chipseturi pt. CPU-uri AMD, pt. ca nu a tinut pasul cu noutatile, si pt. ca chipseturile lor se incingeau asemanator cu cele AMD, fara sa mai prezinte avantaje de performanta....
Placa discutata aici are unul din cipseturile nvidia, cu accelerare grafica integrata, luate la lichidare de stock...

Diferentele fata de preturile placilor mai decente de azi, ( +/- 600+ lei), nu consta doar in adaugarea SATA 3 in chipset, USB3 separat - AMD nici acum nu are suport in chipset, PCI-E 3 iar fara suport inclus inca in chipseturile AMD, si rarisim spre inexistent chiar si altfel pt. placile dedicate CPU-urilor AMD, si nici pt. mai nou aparutelor M2, si nici de chipurile mai bune de sunet, ecranare EMI,  alte chipuri de LAN, etc., decat cel mult marginal.

Diferenta de pret este data in primul rand de constructia mai buna, de VRM-urile mai performante si cu radiatoare pe ele.

Edited by loock, 02 August 2014 - 22:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate